Newsy

19 mln Polaków ma dostęp do sieci. Ile korzysta mobilnie?

14 grudnia 2013, Aktualizacja 16 grudnia 2013Lenovo

Jak wynika z badania NetTrack z trzeciego kwartału 2013 roku, aż 62,7% Polaków deklaruje dostęp do internetu. W przeliczeniu na całą populację Polski byłoby to niemal 19 milionów osób. To o prawie 1,8 mln więcej niż przed rokiem.Dokładnie rok temu, w badaniu z Q3 2012 roku, dostęp do sieci deklarowało „tylko” 56,7% respondentów.

Kim są polscy internauci? 51% z nich stanową kobiety. Dostęp do sieci nie ma więc w Polsce płci. Mieści się za to w konkretnym przedziale wiekowym, który można spróbować określić jako „młody”. Prawie 40% polskich internautów ma od 25 do 39 lat. Kolejne 25% stanowią osoby między 15-24 rokiem życia. Daje to skumulowany wynik około 65% dla przedziału 15-39 lat. Grupa 40+ stanowi 35%.

Niestety, w badaniu nie uwzględniono aż 15% populacji kraju, czyli grupy w przedziale wiekowym 0-14. Tu wynik mógłby być dość interesujący. Teoretycznie bowiem, prawie wszystkie dzieci w wieku szkolnym mają przecież dostęp do internetu; czy to z poziomu szkolnej biblioteki, czy sali informatycznej. Nie zawsze jednak mogą z niego korzystać według własnego widzimisię. Jak to wygląda w praktyce, z badań NetTrack się jednak nie dowiemy.

Wiemy natomiast, że prawie 70% internautów deklaruje, że korzysta z sieci codziennie. Tylko około 22% twierdzi, że kilka razy w tygodniu, a nieco ponad 6%, że raz w tygodniu.

Dokładnie 96,2% zadeklarowało, że z internetu korzysta w domu. Niemal trzy razy mniej, bo 31,6% oświadczyło, że może się połączyć z siecią poza nim. Zastanawiająco, tylko 8% zaznaczyło odpowiedź, że z sieci może korzystać także w drodze – mobilnie lub przy pomocy hot spotów WiFi.

Z opublikowanego niedawno raportu UPC wynika natomiast, że aż 70% polskich internautów dysponuje łączami o przepustowości poniżej 30Mb/s. Informację tą potwierdza indeks NetIndex, mierzący prędkość download/upload w ponad stu krajach na całym świecie.

Niski transfer jest o tyle uciążliwy, że podążając zgodnie ze światowymi trendami, polscy internauci nie szukają w sieci już tylko informacji. Choć popularność Wikipedii nadal rośnie, zdecydowanie bardziej zyskuje YouTube, czy Facebook.

Eksperci z branży telekomunikacyjnej jak mantrę powtarzają, że gdyby Polska zintensyfikowała prace nad rozwojem sieci szerokopasmowej zyskaliby nie tylko użytkownicy, ale i sama gospodarka kraju. Obecnie „internet” stanowi tylko 3% polskiego PKB. Szacuje się, że w 2020 roku mógłby podbić do poziomu prawie 10%.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Komentarze do artykułu

Komentarze


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Dla tych, którzy pstrykają

Dobre oko, zmysł artystyczny i odrobina szczęścia. Idealna kombinacja tych trzech składników była kluczem do sukcesu w konkursie fotograficznym „Zrób...

Close