Newsy

25 lat legendarnej serii Lenovo ThinkPad

24 sierpnia 2017, Aktualizacja 23 sierpnia 2018Lenovo

 

laptop thinkpad

Urządzenia z rodziny ThinkPad to niewątpliwie jedna z najpopularniejszych serii firmy Lenovo, jak i laptopów w ogóle. Od 25 lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Początki istnienia marki sięgają czasów, gdy urządzenia kryjące się pod nazwą notebooka w ogólnie nie przypominały dzisiejszych laptopów. Chcąc dobrze poznać historię serii, musimy cofnąć się do czasów, gdy dyskietka 5-calowa była popularnym nośnikiem danych, a dostępna przestrzeń dyskowa liczona była w kilobajtach.

U zarania sukcesu

Prototypy rodziny ThinkPad debiutowały we wczesnych latach ‘80, za ich produkcję odpowiadał firma IBM. Patrząc dziś na oferowane wówczas komputery osobiste, trudno uwierzyć, że są w prostej linii przodkami dzisiejszych notebooków. IBM Portable PC z 1984 miał 9-calowy, monochromatyczny ekran, procesor taktowany zegarem 4,77 MHz, 256 kB pamięci RAM; nie posiadał dysku twardego i ważył ponad 13,5 kilograma!

Stanowiący jego następcę, dwa lata młodszy, IBM PC Convertable miał już bardziej znajome kształty, m.in. ekran stanowiący jednocześnie pokrywę klawiatury. Wagę urządzenia znacząco obniżono, do „zaledwie” 5,8 kg.
Pierwsze urządzenie, które możemy zakwalifikować do rodziny ThinkPad powstało w 1992r. Wtedy na rynku zadebiutował przenośny PC firmy IBM – ThinkPad 700C. W tym przypadku nie ma już wątpliwości, że mamy do czynienia z laptopem, ponieważ charakterystyczne cechy jego wyglądu i konstrukcji mają kontynuację we wszystkich późniejszych komputerach przenośnych.

Czerwony akcent

ThinkPad 700C był też pierwszym komputerem, w którym pojawił się znak rozpoznawczy serii ThinkPad – czerwony TrackPoint, umieszczony pośrodku klawiatury. Wychylany na boki pozwalał na obsługę komputera bez użycia dodatkowych akcesoriów, co było unikalnym w skali całego rynku rozwiązaniem. Równie duże znaczenie miało użycie nowej technologii cienkich tranzystorów, które pozwoliły uzyskać ekran zbliżony wyglądem zewnętrznym do obecnie stosowanych paneli LCD. Za stronę software’ową komputera odpowiadał system DOS, obecnie praktycznie wyparty z użytkowania. ThinkPad 700C okazał się urządzeniem pionierskim – otrzymał setki nagród w uznaniu za nowoczesne rozwiązania oraz wysoką jakość wykonania. Obie te cechy towarzyszą serii po dziś dzień.

Lenovo ThinkPad na orbicie

Odzwierciedleniem uznania klientów i specjalistów było rozpoczęcie współpracy firmy IBM z NASA, w wyniku której model ThinkPad 750C, z 1993 roku, brał udział w misji kosmicznej – stając się pierwszym komputerem przenośnym wyniesiony w przestrzeń kosmiczną. Misja przebiegła bardzo sprawnie, co zaowocowało dalszą współpracą IBM z NASA przy kolejnych projektach.
W 1994 roku IBM zaimplementował w swoich laptopach wbudowany czytnik płyt CD. Wcześniej odczyt nośników optycznych był możliwy wyłącznie poprzez podpięcie zewnętrznej stacji. W ten sposób, w zaledwie 10 lat od produkcji pierwowzoru laptopa, ilość dostępnej pamięci wzrosła kilkaset razy! Współcześnie, w najnowszych modelach napędy optyczne ustępują miejsca pamięciom flash i dyskom w chmurze. Płyty ponownie można odczytać na nich tylko przez zewnętrzny napęd.

Krok ku miniaturyzacji

Kolejna koncepcja laptopa została zaprezentowana w roku 1995. Przy konstrukcji urządzenia ThinkPad 701C użyto specjalnie składanej klawiatury. Rozwiązanie nazwane klawiaturą motylową zmniejszyło ogólne rozmiary laptopa do wielkości mniejszej niż kartka A4, przy zachowaniu pełnej funkcjonalności urządzenia i 85 znaków na klawiaturze. Motylowa konstrukcja nie przyjęła się na stałe i już rok później – w modelu ThnikPad 560 powrócono do klasycznej klawiatury. Mimo to gabaryty laptopa były, jak na tamte czasy, niezwykle małe. Model z 1996 roku można uznać za pierwowzór dzisiejszych ultrabooków – ważył 1,86 kg i miał tylko 3,81 cm grubości. Nie są to parametry znacząco odbiegające od niektórych współczesnych laptopów, np. wydajnych modeli dla graczy.

Zmiany zachodziły również w wykorzystanych systemach operacyjnych – Windows debiutujący w wersji 3.1 zaczynał stopniowo wypiera, uboższy graficznie, system DOS. Towarzyszyła temu znacząca poprawa wydajności komputera – jednordzeniowy procesor taktowany zegarem 233 MHz i 18 MB pamięci dziś brzmią śmiesznie, ale w latach 90-tych były obiektem marzeń komputerowych geeków. Producent, idąc z duchem czasu, zdecydował się zastąpić napęd CD nowocześniejszym i kilka razy pojemniejszym DVD-ROMem. Czytnik DVD pojawił się w modelu ThinkPad 770 z 1997 roku. Koniec XX wieku był czasem debiutu kolejnego rozwiązania charakterystycznego dla serii ThinkPad – stacji dokującej. Jako pierwszy otrzymał go model ThinkPad 570 wyprodukowany w 1999 roku.

Rosnąca popularność

Początek XXI wieku to okres dużych sukcesów serii ThinkPad. W latach 2000-2003 sprzedano aż 10 milionów komputerów przenośnych z tej grupy produktowej. Wynik tym bardziej imponujący, że laptop był wówczas wciąż urządzeniem dość drogim, niedostępnym dla każdego. Mimo to chętnych do posiadania własnego notebooka przybywało. Tym bardziej, że producent nie ustawał w implementacji nowych rozwiązań i technologii.

W 2003 roku na rynku pojawiły się pierwsze modele z wbudowanym touchpadem. Wyglądem zewnętrzny przypominał on obecnie stosowane rozwiązania, w których touchpad składa się z pola roboczego oraz dwóch klawiszy. Pomimo instalacji dodatkowego kontrolera nie zrezygnowano z użycia czerwonego TrackPointa, który już wtedy był jednym z elementów rozpoznawczych serii. Kolejne nowości przyniósł rok 2004 – wbudowanie czytnika linii papilarnych dało całkiem nową możliwość identyfikacji użytkownika, zwiększając poziom bezpieczeństwa.

Elitarna marka Lenovo ThinkPad

W maju 2005 Lenovo odkupiło od firmy IBM dział komputerów osobistych, w wyniku czego dalszy rozwój serii spoczął w rękach nowego właściciela. Lenovo nie zerwało z tradycją ThinkPada, ale wniosło do niej istotne innowacje, uwzględniając zmiany jakie zachodziły na rynku elektroniki użytkowej. Ich efektem był pierwszy tablet serii Lenovo ThinkPad wprowadzony w 2006 roku. ThinkPad X41 składał się z dwóch modułów – klawiatury i odłączanego ekranu. Był też wyposażony w rysik, co dawało nowe możliwości pracy z laptopem.

Innowacyjność serii ThinkPad nie uszła uwadze specjalistów wielu branż. Lenovo zostało partnerem Igrzysk w Pekinie w 2008, gdzie dostarczyło komputery dla 56 obiektów sportowych i służyło wsparciem swoich inżynierów. Wytrzymałość konstrukcji ThinkPada docenili łowcy burz, który zabierali swoje laptopy niemal w samo oko cyklonu. Równie trudnym, choć odmiennym, warunkom atmosferycznym laptopy musiały sprostać podczas wyprawy na Mount Everest oraz na pustyni w Nevadzie, gdzie brały udział w biciu rekordu prędkości na lądzie – North American Eagle Project.

Lenovo ThinkPad współcześnie

W 2009 miała miejsce premiera mobilnej stacji roboczej, która jako pierwsza umożliwiała pracę w trybie podwójnego ekranu. Istotę tej zmiany doceni każdy, komu praca przy większej ilości monitorów ułatwia wykonywanie codziennych czynności.
Kolejne lata były okresem ważnych premier. W 2011 roku zaprezentowano pierwszy tablet ThinkPad z systemem Android, a rok później wypuszczono tablet z systemem Windows. W tym samym czasie Lenovo dodało do swojej oferty pierwszego reprezentanta grupy ultrabooków, które w tym momencie wspierane są najnowszym systemem Windows 10.

Popularność serii nie maleje, a Lenovo, m.in. dzięki renomie ThinkPadów, pozostaje największym na świecie producentem laptopów. Przez ostanie 25 lat – od samego początku istnienia marki – klienci kojarzą laptopy zaopatrzone w charakterystyczny czerwony TrackPoint z najwyższą jakością wykonania, nowoczesnym designem, niezawodnością i wysoką wydajnością.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Nowy Legion chłodzony cieczą
Lenovo i Asetek® zaoferują graczom tej jesieni nowy, chłodzony cieczą Lenovo Legion Y920 Tower

Wczoraj na Gamescom 2017 mieliśmy przyjemność zaprezentować efekt naszej współpracy z firmą Asetek. Swoje zdolności w zakresie konstrukcji wysokowydajnych komputerów...

Close