Ciekawostki

5 kroków milowych w historii internetu

25 września 2017, Aktualizacja 19 marca 2019Lenovo

 

Korzystanie z internetu jest dziś tak oczywiste, jak oddychanie. Jego historia, chociaż zawiła i skomplikowana, jest jednak dość krótka – ma ledwo ponad pół wieku. Jak to się stało, że projekt, którego koncepcja powstała na zamówienie Amerykańskich Sił Zbrojnych, jest dziś w prawie każdy domu? Oto krótka historia internetu i 5 kroków milowych w historii internetu.

 • 1. Narodziny idei internetu

  Amerykański informatyk o polskich korzeniach, Paul Baran, publikuje w 1962 roku obszerną pracę, która daje początki internetu. W jego koncepcji, stworzonej specjalnie dla Amerykańskich Sił Zbrojnych, rozproszone sieci cyfrowe o dużej wytrzymałości transportują dane od komputera do komputera. Siedem lat później powstaje ARPANET. Sieć komputerów po raz pierwszy nie ma punktu centralnego – zamiast z głównym węzłem, który podczas wojny mógłby być pierwszym celem przeciwnika, jest to sieć rozproszona, wymyślona właśnie przez Barana.

 • 2. Początek internetu: Powstaje sieć World Wide Web

  Prace nad internetem ruszają pełną parą: w latach 70. powstają protokoły TCP (kontroli transmisji) i IP (protokół adresowania) oraz w latach 80. system DNS. Nastaje rok 1989 – ARPANET odchodzi do lamusa, a internet trafia na uczelnie i w ręce organizacji naukowych. Wiosną do CERN-u zgłaszają się Tim Berners-Lee i Robert Cailliau z projektem World Wide Web, który ma być siecią dokumentów hipertekstowych. Rok później Berners-Lee opracowuje HTML i powstaje pierwsza strona internetowa, a niedługo potem pierwsza przeglądarka WWW – Mosaic.

 • 3. Masz wiadomość!

  Pomysł e-maila rodzi się jeszcze w 1965 roku, ale wtedy wiadomości można przesyłać jedynie między użytkownikami jednego komputera. Dopiero w 1971 roku powstaje „@” i możliwość mailowania różnych komputerów. Zaraz potem (lata 70. i 80.) kształtują też bardzo proste komunikatory internetowe, np. talk oraz powstają emotikony. W 1996 roku swoją premierę ma pierwszy komunikator przypominający współczesne – ICQ.

 • 4. Wolny internet

  24 maja 1991 r. to istotna data w historii sieci – wtedy to właśnie National Science Foundation cofa swoją decyzję o zakazie używania internetu do celów komercyjnych. Od teraz trafia on do większej liczby użytkowników oraz pojawia się w nim reklama i możliwość sprzedaży. Rozesłana trzy lata później reklama loterii dotyczącej zielonej karty daje początek spamu, a w 1995 r. powstaje eBay.

 • 5. Giganci: Google, Facebook i YouTube

  Nie byłoby też internetu bez najbardziej znanych portali. W 1998 roku powstaje Google, uporządkowujący zasoby informacji i pozwalający na łatwy dostęp do nich. W 2004 roku – Facebook, który usprawnia komunikację, staje się źródłem aktualności i rozrywki oraz kolebką nowych form reklamy. Rok po nim kształtuje się YouTube, który zupełnie zmienia podejście do wideo i powoli zastępuje telewizję.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Lenovo ThinkPad T470s
Lenovo ThinkPad T470s – recenzja

  Work smart. Think fast. ThinkPad T470s Perspektywa bywa decydująca w wielu istotnych w kwestiach. Od perspektywy zależy, czy widzimy...

Close