Wywiad

5G w Polsce – co to takiego? Obalamy mity

15 grudnia 2020Maciej Kawecki

Lenovo_5G

Już w 2021 roku zasięg sieci 5G ma objąć wszystkie obecne i byłe miasta wojewódzkie w Polsce oraz ich okolice, czyli ok. 11 mln Polaków. Ma zapewnić większą prędkość transmisji, zminimalizować opóźnienia do milisekund i być szansą dla rozwoju gospodarki i nowych technologii. Czym jednak jest technologia 5G i czy jest bezpieczna?  Skąd strach przed tym nowym, przełomowym rozwiązaniem? O faktach i mitach dotyczących sieci 5G rozmawiamy z Maciejem Kaweckim, doktorem nauk prawnych, dziekanem Wydziału Innowacji i Przedsiębiorczości Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie oraz prezesem Instytutu Lema.

W skrócie

Już w 2017 roku przedsiębiorstwa Telia, Ericsson i Intel uruchomiły pierwszą sieć 5G działającą w czasie rzeczywistym w Europie.

Sieć 5G będzie kołem zamachowym dalszego rozwoju - pozwoli na upowszechnienie się inteligentnych domów oraz autonomicznych aut.

Technologia 5G znajdzie szerokie zastosowanie w wielu obszarach gospodarki: przemyśle czwartej generacji, nowoczesnym rolnictwie i sektorach usługowych.

5G – o co w ogóle chodzi?

Co to jest 5G? Do czego służy?

5G to przede wszystkim nowa architektura sieci z całkowicie nową koncepcją rezerwacji zasobów i kreowania usług telekomunikacyjnych. To nie tylko dostęp ultraszerokopasmowy, ale także nowoczesny dostęp wąskopasmowy i wiele innych rozwiązań systemowych, technicznych i technologicznych. W koncepcji tej po raz pierwszy w historii telekomunikacji traktuje się sieci mobilne i sieci stałe jako w pełni komplementarne, a nie odrębne jak dotychczas. Mówiąc najprościej, będzie szybciej.

Jak wymyślono 5G? Kto jest jej właścicielem?

5G jest technologią, a te nie mają właścicieli. W 2017 roku przedsiębiorstwa Telia, Ericsson i Intel uruchomiły pierwszą sieć 5G działającą w czasie rzeczywistym w Europie. Testy dotyczyły Tallinna i Sztokholmu. W tym samym roku zaczęto testować 5G w Londynie. W 2019 roku na rynku pojawiły się pierwsze komercyjne smartfony obsługujące standard 5G. Dzisiaj 5G jest standardem, który może być wykorzystywany przez każdego operatora telekomunikacyjnego.

W czym może nam pomóc ta technologia? Jak z niej korzystać? Na co ma wpływ?

Podchodzę bardzo sceptycznie do nowych technologii, które mają zrewolucjonizować świat. Przykładem może być technologia druku 3D. Wszyscy mieliśmy mieć w domu drukarkę 3D, która uczyni nasz świat magicznym. Tak się nie stało. Przykładem może być też technologia rozszerzonej rzeczywistości. Wszyscy mieliśmy mieć w domu gogle rozszerzonej rzeczywistości. Tak się jednak nie stało. Ale jestem pewien, że z technologią internetu 5G będzie inaczej. Bo dzisiaj internet jest po prostu wszędzie. Sieć 5G będzie kołem zamachowym dalszego rozwoju. Łączność nowej generacji pozwoli na upowszechnienie się inteligentnych domów oraz autonomicznych aut. Pozwoli na streamowanie gier i materiałów wideo. To dzięki technologii 5G będziemy mogli dokonywać zdalnych operacji o ogromnej precyzji, gdzie opóźnienia transferu danych w zasadzie nie mogą mieć miejsca. Mam nadzieję, że zapomnimy też o zrywanych połączeniach.

Fakty i mity

Czy 5G ma negatywny wpływ na zdrowie, jak twierdzą przeciwnicy tej technologii?

Nie jestem lekarzem, stąd trudno jest mi autorytarnie wypowiadać się w tym temacie. To, co natomiast mogę zrobić, to dać wiarę jednostce badawczej, która o polu elektromagnetycznym wie w Polsce wszystko. Jest nią Instytut Łączności. W jednym z wydanych przez siebie raportów Instytut Łączności wskazał, że skutki zdrowotne związane z oddziaływaniem fal elektromagnetycznych są intensywnie badane od wielu dekad. Prowadzone są badania na zwierzętach, ale także gromadzi się i analizuje dane dotyczące populacji ludzkich. Jak wskazano, „pomimo wielkiej liczby wysokiej jakości badań na temat ryzyka zachorowalności na choroby nowotworowe, zwłaszcza mózgu, głowy i okolic szyi wskutek zwiększonego narażenia na pole elektromagnetyczne, nie udało się dowieść wzrostu tego ryzyka. Nadwrażliwość elektromagnetyczna może być zjawiskiem psychologicznym. Potwierdzają to badania pokazujące, że natężenie symptomów ma związek raczej z subiektywnie postrzeganą intensywnością pola elektromagnetycznego, a nie jego rzeczywistym natężeniem”.

Ostatnio padają pytania – co ma wspólnego 5G z koronawirusem?

Ja nie widzę tutaj żadnego związku, poza jednym. Sieć 5G da nam szybszy dostęp do informacji o pandemii, które pod warunkiem ich rzetelności wpływają na skuteczniejszą walkę z wirusem. Nie znam innych związków.

A jak to jest z pracą na wysokich częstotliwościach?

Im dalej znajdujemy się od stacji bazowej, tym na mniejsze promieniowanie jesteśmy narażeni, co wynika bezpośrednio ze zjawiska tłumienia rozchodzących się fal elektromagnetycznych. Anteny nadawcze zainstalowane są wysoko, a wiązka radiowa ukształtowana jest w taki sposób, że fale radiowe rozchodzą się w płaszczyźnie poziomej, przy czym na kierunku do dołu anteny sygnał jest bardzo mocno tłumiony. Oznacza to, że osoby znajdujące się w niewielkiej odległości pod anteną nie są narażone na duże wartości pola elektromagnetycznego. Warto zauważyć, że urządzenia końcowe (np. telefony komórkowe) mogą często powodować większą ekspozycję na pole elektromagnetyczne niż owe anteny: choć mają wielokrotnie mniejszą moc promieniowania radiowego, to znajdują się w bezpośrednim kontakcie z użytkownikiem. W wyniku powyższego ekspozycja na PEM ze strony urządzenia końcowego jest większa niż ze strony stacji bazowej.

5G smart city

Przyszłość i bezpieczeństwo

W jakich obszarach naszego życia będziemy w przyszłości wykorzystywać 5G?

Technologia 5G znajdzie bezdyskusyjnie szerokie zastosowanie w wielu obszarach gospodarki: przemyśle czwartej generacji, nowoczesnym rolnictwie i sektorach usługowych. Szybsza i bardziej niezawodna technologia mobilnej komunikacji pozwoli – tak jak już wskazywałem – na rewolucję w opiece zdrowotnej (e-zdrowie) oraz na wsparcie osób niepełnosprawnych czy zarządzanie infrastrukturą miejską. Także rozrywka i edukacja skorzystają z nowych możliwości interakcji i szybkiego dostępu do dużych zasobów danych. Dzisiaj pandemia pokazała siłę i wagę zdalnych spotkań. Nie ulega wątpliwości, że rozpowszechnienie się technologii 5G wpłynie na kreowanie nowych form zdalnych kontaktów czy zdalnej rywalizacji.

 W kwestiach bezpieczeństwa – jak ma się 5G do cyberzagrożeń?

Spośród wszystkich informacji o zagrożeniach związanych z rozwojem sieci 5G realnym zagrożeniem jest rzeczywiście prywatność. Rozwój inteligentnych domów musi kosztować nas większą ilość danych gromadzonych na nasz temat. Nieumiejętne korzystanie z nich, w tym poprzez korzystanie z usług firm, które nie mają zbyt dobrej historii w tym zakresie, może być niebezpieczne. Musimy pamiętać, że z punktu widzenia cyberbezpieczeństwa żyjemy w czasach wojny. Tylko w III kwartale 2020 roku liczba cyberataków zgodnie z raportem NASK wzrosła o 43 proc.

Teraz 5G, a co dalej? 6G?

Oczywiście prace w tym zakresie już trwają. Technologia zawsze biegnie i ten bieg jest w zasadzie niemożliwy do zatrzymania. Oczywiście prace nad technologią 6G trwają, a stolicą tych prac są dzisiaj Chiny. Choć coraz częściej mówi się o wyższym standardzie sieci również w Estonii i Finlandii. Dzisiaj o realnym wpływie internetu 6G na nasze życie można powiedzieć bardzo niewiele. Mówi się, że wpłynie na rozwój technologii hologramów i będzie to technologia stymulująca rozwój tzw. rozszerzonej rzeczywistości. Dzięki internetowi 6G masowa komunikacja między maszynami dla połączeń o dużej gęstości będzie większa.

5G w urządzeniach Lenovo

O szczegóły techniczne oraz zastosowanie 5G w sprzęcie komputerowym zapytaliśmy Sebastiana Szklarza z Lenovo Polska.

Czy urządzenie z 5G zużywa więcej prądu?

Teoretycznie tak – ale to wszystko zależy od warunków sieci (bo można być w super zasięgu 5G oraz w kiepskim zasięgu 3G/2G i wtedy na transmisję po 2G/3G telefon zużyje więcej energii niż na transmisję po 5G). Tu trzeba też uwzględnić czas transmisji, bo przy wykorzystaniu 5G powinno być dużo szybciej niż po 2G/3G, ale to zależy. Nie ma jasnej odpowiedzi. Z drugiej strony – teoretycznie korzystając z 5G, telefon powinien zużywać więcej energii niż do transmisji po LTE, bo w „polskim 5G” używamy LTE i „dokładamy” jeszcze 5G… zatem telefon musi zużywać więcej energii.

Lenovo_X1_Fold

Mniejsze opóźnienia / szybszy czas reakcji dzięki 5G?

W prawdziwym 5G – tak będzie. Niestety w rozwiązaniu, którym teraz dysponujemy, jeszcze tak nie jest. Obecne „polskie 5G” to „LTE + dołożenie kolejnego pasma (lub jego wycinka) transmitującego dane w „technologii” 5G, zatem – obecnie opóźnienie w LTE i opóźnienie w 5G są dość podobne. Ale bądźmy cierpliwi!

Współpraca 4G z 5G – jak to wygląda?

Urządzenia 4G/LTE mogą współpracować z urządzeniami 5G. Pomiędzy nimi jest sieć komórkowa, która pracuje z urządzeniem 4G/LTE w standardzie 4G/LTE (lub niższymi technologiami), a z urządzeniami 5G pracuje w technologii 5G tam, gdzie jest ona dostępna (lub w innych technologiach). To sieć komórkowa odpowiada za „połączenie” urządzeń pracujących w różnych standardach transmisji.

5G w urządzeniach Lenovo. W których i kiedy?

Właśnie wchodzi na rynek ThinkPad X1 Fold, który wyposażony jest w łączność 5G.To supernowoczesny sprzęt, polecam choćby jego obejrzenie, bo to prawdziwe cudo techniki. Natomiast poza modelem ThinkPad X1 Fold jeszcze w najbliższych tygodniach pojawi się ThinkPad X1 Nano – tu w ciągu ok. 2-3 miesięcy pojawi się dedykowana konfiguracja z 5G.

Lenovo_x1_Fold


Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 5

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Maciej Kawecki

Doktor nauk prawnych, nauczyciel akademicki, urzędnik państwowy, dziekan Wydziału Innowacji i Przedsiębiorczości Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie, prezes Instytutu Lema. W latach 2016–2017 doradca Ministra Cyfryzacji, od 2017 r. zastępca dyrektora, a następnie dyrektor departamentu zarządzania danymi w tym samym resorcie.

Powiązane Artykuły

Dysk w chmurze –jaki wybrać i po co robić backup w chmurze?

Lenovo

Dziewczyny na motory! Czyli co łączy Dominikę Orlik z Lenovo Polska?

Lenovo

Cyberpunk 2077 – wymagania sprzętowe

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Cyberpunk motor
Cyberpunk 2077 – wymagania sprzętowe

Znamy już szczegóły fabuły, mechaniki i detali technicznych kolejnej produkcji CD Projekt Red. W co się uzbroić sprzętowo, by czerpać...

Close