Porady

Aplikacje do planowania podróży

25 lipca 2019, Aktualizacja 6 sierpnia 2019Karol Kopańko

Lato to okres urlopów, wyjazdów zagranicznych i odpoczynku. Aby jak najlepiej skorzystać z wolnego czasu, trzeba go odpowiednio zaplanować. Na szczęście istnieje mnóstwo aplikacji, które sprawiają, że podróżowanie staje się łatwiejsze i przyjemniejsze. Oto najlepsze naszym zdaniem aplikacje do planowania podróży.

W skrócie

Hotelu, hostelu czy guest house’u najlepiej szukać na Bookingu czy Agodzie. Jeśli interesuje nas długoterminowy wynajem, świetnie sprawdzi się AirBnb. Jeżeli zaś preferujemy wakacje jeszcze bliżej localesów, to numerem 1 będzie Couchsurfing.

W formie offline działać mogą choćby Mapy Google’a. Podobnie działa Maps.me z tą różnicą, że tu do pamięci urządzenia możemy pobierać całe kraje. Pomocne przy nawigacji samochodowej są za to mapy HERE WeGo.

Jeśli zamierzamy pracować podczas podróży i zależy nam na prywatności w miejscach publicznych, warto zainteresować się ofertą zabezpieczeń dla serii laptopów ThinkPad.

Aplikacje do wyszukiwania lotów

Załóżmy, że mamy już daty oczekiwanego urlopu i chcemy polecieć za granicę. Jak kupić lot i nie pójść z torbami? Najlepiej sprawdzą się tu aplikacje SkyScanner i Kayak. Do ich wyszukiwarki wprowadzamy miejsce wylotu i przylotu, a także preferowane daty i przeszukujemy cały internet w poszukiwaniu najtańszego lub najwygodniejszego połączenia. Wyszukiwarki oferują również elastyczne warunki podróży, więc podpowiedzą, jeśli wcześniejszy powrót byłby o wiele tańszy. Jeśli to my jesteśmy elastyczni, od razu możemy włączyć opcję najtańszego miesiąca i cieszyć się okazyjnymi cenami.

Aplikacje do rezerwowania noclegów

Mamy loty, więc kolejnym krokiem jest zakwaterowanie. Hotelu, hostelu czy guest house’u najlepiej szukać na Bookingu czy Agodzie. Właśnie tam wprowadzimy pożądany przedział cenowy, wybierzemy śniadanie czy inne udogodnienia, a także przyjrzymy się umiejscowieniu hoteli na mapie. Po wybraniu preferowanego zakwaterowania warto jeszcze udać się na jego stronę i porównać ceny. Czasami możemy liczyć na promocję przy bezpośrednim bukowaniu przez stronę internetową danego miejsca.

Jeśli interesuje nas długoterminowy wynajem albo wolimy zamieszać w czyimś domu lub wynająć jego fragment, świetnie sprawdzi się AirBnb. Jeżeli zaś preferujemy wakacje jeszcze bliżej localesów, to numerem 1 będzie Couchsurfing. Za jego pomocą wyślemy zapytania do mieszkańców danych miejsc, którzy przyjmują turystów pod swój dach.

Aplikacje do pakowania

Teraz pora na pakowanie – dla niektórych najgorszy element podróży. Na szczęście powstały już także aplikacje, które uczynią je nieco łatwiejszym. Do najpopularniejszych należą PackTeo oraz PackKing. Obie umożliwiają wygenerowanie spersonalizowanej listy rzeczy po ustawieniu takich parametrów jak płeć, rodzaj wyjazdu, środek transportu, zainteresowania i wiele innych. Dodatkowo możemy stworzyć w listę rzeczy do zrobienia przed wyjazdem i sukcesywnie odznaczać poszczególne pozycje. W języku polskim dostępna jest również platforma MyLuggage, która oprócz wymienionych wcześniej funkcji, dostosowuje rozmiar i wagę bagażu do wymogów wybranej linii lotniczej oraz oferuje podstawowe informacje o miejscu, do którego się wybieramy. 

Mapy w telefonie

Jesteśmy już spakowani i gotowi do drogi. Przed przylotem warto jeszcze zaopatrzyć się w kluczowe aplik. Jeśli podróżujemy po Unii Europejskiej, możemy bez przeszkód korzystać z polskiej karty SIM, ponieważ operatorzy w większości nie pobierają już monstrualnych opłat za roaming. Paczki danych wciąż nie imponują jednak wielkością, więc do pamięci smartfona warto ściągnąć choćby mapy. 

W formie offline działać mogą choćby Mapy Google’a. W aplikacji możemy zapisać nieduży skrawek mapy i korzystać z niej bez internetu. Podobnie działa Maps.me z tą różnicą, że tu do pamięci urządzenia możemy pobierać całe kraje. Mapy są też na tyle dokładne, że z powodzeniem posłużą do nawigacji na górskich szlakach. Pomocne, zwłaszcza przy nawigacji samochodowej, są za to mapy HERE WeGo.

Bezpieczeństwo w podróży

Jednak nie samymi paczkami danych człowiek żyje. Od czasu do czasu najpewniej będzie można podłączyć się do hotspota. Dlatego dla pełnego bezpieczeństwa najlepiej zainwestować w VPN, który zadba o prywatność. Aplikacje takie jak OpenVPN czy NordVPN nie tylko zamaskują położenie użytkownika, ale również zaszyfrują przesyłane dane.

Jeśli zamierzamy pracować podczas podróży i zależy nam na prywatności w miejscach publicznych, warto zainteresować się ofertą zabezpieczeń dla serii laptopów ThinkPad. Ochrona zaczyna się już na poziomie kamerki do wideorozmów, która wyposażona jest w mechaniczną osłonę. Dodatkowa kamerka na podczerwień może również monitorować nasze otoczenie i uniemożliwiać podglądanie naszego pulpitu osobom zaglądającym nam przez ramię. Laptop może blokować przesyłanie danych przez porty USB i autoryzować tożsamość odciskiem palca. 

Jednak, aby połączyć się z Wi-Fi, trzeba je wcześniej znaleźć, a to wcale nie musi być najłatwiejsze zadanie. Dlatego warto mieć ze sobą aplikacje takie jak WiFi Finder, które zawierają offline’owe mapy hotspotów. Ale co, jeśli są one zabezpieczone hasłem? Wówczas warto skorzystać z Foursquare, gdzie użytkownicy często dzielą się hasłami. Nie należy również zapominać o własnym bezpieczeństwie. W jego zachowaniu pomoże nam iPolak, czyli aplikacja Ministerstwa Spraw Zagranicznych, zawierająca porady dla turystów, ostrzeżenia, a także informacje o polityce wizowej. Warto mieć ją w swoim telefonie, na czarną godzinę.

Czas na rozrywkę!

Foursquare to również świetne miejsce do szukania atrakcji w pobliżu zwiedzanych miejsc albo namierzania najlepszych barów i restauracji. W tym specjalizuje się oczywiście największe centrum turystyki w internecie, czyli Trip Advisor z mnóstwem recenzji muzeów czy posiłków. W aplikacji Trip Advisora najpopularniejsze miasta można również pobrać do offline’u.

Fanom fotografii spodoba się na pewno aplikacja Sunrise Sunset, wskazująca na czas wschodu i zachodu Słońca. Właśnie wtedy krajobrazy wyglądają przecież najpiękniej. Po zmroku przyda się zaś Sky Map, rysująca gwiazdozbiory na ekranie telefonu, zależnie od miejsca, gdzie nakierujemy jego obiektyw. Przenośne planetarium może przydać się w każdym miejscu.

Na koniec, warto pamiętać, że choć aplikacje do planowania podróży ułatwiają nam kwestie organizacyjne, to celem urlopu powinien być cyfrowy detoks. Odpoczynek od ekranów na drugim końcu świata pozwoli na naładowanie baterii do pracy w kraju.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Karol Kopańko

Dziennikarz Spider’s Web, redaktor Sonda 2 i współpracownik wszelkiej maści mediów: od papierowych, przez online’owe, po telewizyjne. Współautor książki o bitcoinie: „Bitcoin. Złoto XXI wieku”. W swoich artykułach stara się przedstawić zmieniającą się rzeczywistość „zwykłego Kowalskiego” pod wpływem technologii.

Powiązane Artykuły

Gaming On the Go, czyli jak grać bez kompromisów na wakacjach

Lenovo

Jak być bezpiecznym, gdy ciągle o czymś zapominamy

Lenovo

Jak zabezpieczyć laptopa przed kradzieżą? Poradnik wideo

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Lenovo Myszka Miami
Gaming On the Go, czyli jak grać bez kompromisów na wakacjach

Wakacje to czas urlopów, wyjazdów, relaksu, odpoczynku od komputera... Tylko co wtedy, gdy to komputer, a konkretnie granie na nim,...

Close