Ciekawostki

Bezpieczny laptop Lenovo

23 kwietnia 2018, Aktualizacja 6 czerwca 2019Jarosław Łyszkowski

bezpieczny laptop lenovo

Nie daj się złamać – przyszłość bezpieczeństwa właśnie nastała

Włamanie do komputera przy użyciu kilku gestów już od dawna jest możliwe nie tylko w futurystycznych cyberpunkowych thrillerach. Nawet typowemu użytkownikowi nie powinien już wystarczać darmowy antywirus oraz naklejka na kamerce laptopa. Dlaczego zatem nadal bezpieczeństwo sprzętu traktujemy w kategoriach filmów sci-fi?

Herbert w swoich powieściach o Diunie przestrzegał, że nieodpowiedzialny rozwój technologii niesie za sobą ogromne ryzyko. Podobnie rzecz ma się z zabezpieczeniami danych – gdy są zbyt niskie, łatwo je złamać. Z kolei gdy dostęp do nich jest niewygodny lub skomplikowany, użytkownik po prostu ich nie stosuje.

MoC ukryta w palcach

Pamiętacie na pewno, jak Tom Cruise w „Raporcie Mniejszości”, dzięki kilku prostym ruchom ręki, był w stanie przełączać się pomiędzy urządzeniami i uzyskiwać dostęp do danych? Takie rzeczy widzieliśmy w kinie 15 lat temu. A teraz? Za pomocą dotyku możemy odblokować coraz więcej urządzeń – od drzwi, przez smartfony, po laptopy. Czy są one jednak dostatecznie bezpieczne?

Proste czytniki linii papilarnych są stosunkowo łatwe do obejścia, ponieważ dane muszą zostać przesłane do zewnętrznego procesora urządzenia, co zwiększa podatność na kradzież danych.

Wyższy poziom bezpieczeństwa gwarantuje dopiero użycie technologii Match-on-Chip oraz Quantum Matcher™, którą znajdziesz w Lenovo X1 Carbon. Rozwiązanie to zaprezentowała firma Synaptics w 2015 roku. Dzięki niemu zarówno funkcje wejścia, jak i wyjścia obsługiwane są przez wbudowany mikroprocesor. To pozwala na odizolowanie systemu operacyjnego, co uniemożliwia przesył danych już na poziomie procesora. Zatem doskonale broni cię to przed utratą danych, niepowołanym dostępem do komputera i diametralnie poprawia bezpieczeństwo logowania w trakcie przesyłu informacji z czytnika do hosta.

Dodatkowym wsparciem dla rozwiązania MoC jest wykorzystanie układów TPM, czyli w największym skrócie – inteligentnej karty, dzięki której prywatny klucz nigdy nie opuszcza zasobów urządzenia. Te zabezpieczenia pozwalają na szybki i prosty dostęp do komputera oraz scalonych aplikacji, takich jak Dropbox, a jednocześnie uniemożliwiają niepowołanym osobom dostanie się do twoich plików.

Skoro cię widzą, znaczy że nie chronisz kamerki

Pamiętacie film „Odyseja Kosmiczna”? Tam H.A.L. 9000 dzięki swojemu czerwonemu oku był w stanie wyczytać rozmowy kosmonautów z ruchu ich warg. A dziś możemy być podglądani nawet przez obiektyw webcam… 

Na pewno niejednokrotnie widzisz laptopy, których użytkownicy mają zaklejone kamerki internetowe. To, że Mark Zuckerberg ma zdjęcie, na którym widać zaklejoną kamerkę, nie jest nowością, ale… robił to nawet James Comey – główny dyrektor FBI. Coś jest na rzeczy? Być może po jej drugiej stronie nie siedzi agent specjalny, który chce wykraść dane z twojego sprzętu, ale… lepiej dmuchać na zimne. Szczególnie że potwierdzone informacje o takich włamaniach, organizowanych przez amerykańską służbę NSA, już dawno udostępnił Edward Snowden.

Inteligentna żaluzja ThinkShutter, która zasłoni obiektyw kamerki

Są zdecydowanie lepsze sposoby utrudniające nieproszonym gościom dostęp do twojej kamerki internetowej niż plastry lub naklejki. Co prawda nie uniemożliwiają one jej przejęcia, bo od tego są inne rozwiązania, ale jest to na pewno wygodniejsze i skuteczniejsze w używaniu, niż jej zaklejanie.

To rozwiązanie jest już dostępne w X1 Carbon 6. generacji. Nazywamy je ThinkShutter, czyli inteligentną żaluzją, którą możesz w prosty sposób zasłonić swój obiektyw zawsze wtedy, gdy nie jest ci potrzebny. Bez obaw – nie wystaje ona poza obrys obudowy.

Siatkówka bezpieczeństwa

Logowanie do laptopa przy użyciu danych telemetrycznych to nowość, ale już nie fikcja. Jeszcze nie stosuje się badania oddechu, jak w czwartej odsłonie filmu „Obcy”, jednak znane z „Człowieka Demolki” lub „Łowcy Androidów” skanery siatkówki są dziś stosowane nawet w komputerach osobistych.

Zatem pomysły przewidywane przez futurystów już dawno wkroczyły do codziennego życia. Bo skoro nawet lodówki lub pralki mogą być sterowane zdalnie za pomocą aplikacji, to każdy sprzęt z dostępem do sieci wymaga solidnego wsparcia gwarantującego bezpieczeństwo i wygodę w procesie ich wprowadzania. Dlatego idea ułatwiającej życie technologii bezpieczeństwa musiała się wreszcie ziścić.

W 2013 roku dzięki współpracy między innymi z PayPal, udało się nam stworzyć platformę (Przymierze) FIDO dla szybkiego potwierdzania tożsamości użytkownika w sieci. Mechanizm ten pozwala na bezpieczne logowanie m.in. do popularnych serwisów społecznościowych, takich jak Facebook lub Google, a także zwiększa ochronę przy płatnościach online przez PayPal, Mastercard lub Visa.

A dzieje się tak dzięki wykorzystaniu pełnego zakresu nowoczesnej technologii uwierzytelniania z użyciem danych biometrycznych, takich jak skanowanie linii papilarnych i tęczówki oka, profilu twarzy, a nawet głosu. Razem z dotychczasowymi barierami ochronnymi, do których należą generatory kodów USB czy PIN, tworzy to trudny do sforsowania mur z szerokim buforem bezpieczeństwa.

bezpieczny laptop lenovo

Jakby tego było mało, rozwiązania FIDO działają nawet na poziomie przeglądarek internetowych. Chrome i Opera mają je wpisane w ustawienia domyślne, z kolei Internet Explorer oraz Firefox wymagają od użytkownika samodzielnego włączenia.

Na poziomie funkcji Windows Hello wykorzystującej kamerę na podczerwień, z naszego ultrabooka, zapewniany jest dostęp do sprzętu przez biometryczne skanowanie twarzy.

Rozwinięciem tej technologii jest Glance, która śledzi twarz, oczy, a nawet spojrzenie, dzięki któremu… operujesz kursorem i możesz przełączać okna. Jakby tego było mało, dzięki wykorzystaniu Intel IR camera możliwe stało się również rozpoznawanie gestów.

Warto zadbać również o sprawdzone podstawy – gniazdo antykradzieżowe kompatybilne z linkami Kensington MiniSaver oraz czujnik otwarcia obudowy, ostrzegający przez wszelkimi próbami uzyskania dostępu przez osoby nieupoważnione. Z kolei na poziomie szyfrowania dysku twardego dobrze sprawuje się Opal 2.0, którego mechanizm pomaga podwyższyć ochronę danych, zarówno na HDD i SDD.

Bezpieczny laptop od Lenovo – podsumowanie

Niezły antywirus i hasło do komputera to w przeświadczeniu wielu użytkowników maksymalny poziom bezpieczeństwa, jaki mogą zagwarantować swojemu sprzętowi.

Zaawansowanym użytkownikom to jednak nie wystarcza. Oni wiedzą, że zwykły czytnik linii papilarnych można stosunkowo łatwo obejść, a hasło złamać. Dopiero zwielokrotnienie poziomu zabezpieczeń i nałożenie na siebie kilku rozwiązań gwarantuje wysoki poziom ochrony przed nieproszonymi gośćmi z zewnątrz. Trudno jednak wyobrazić sobie konieczność zapamiętywania i każdorazowego wpisywania karkołomnych haseł po każdym otwarciu laptopa. Chodzi zatem o to, by zabezpieczenia były trwałe i wysokie, ale jednocześnie proste do dezaktywacji wyłącznie dla uprawnionych osób. Mają one odstraszyć hakera, a nie właściciela.

Technologia zmierza do jeszcze większego wykorzystania rozwiązań zwiększających poziom bezpieczeństwa przechowywania danych wraz z wysoką wygodą dostępu i ich użytkowania.

Tylko czekać, aż będziemy mogli sterować nimi głosem…Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Jarosław Łyszkowski

Człowiek renesansu, który nie boi się żadnych wyzwań. Dużą część swojego życia spędził w telewizji, działając „od kuchni”. Dziś nie rozstaje się ze swoim ThinkPad'em, bo nigdy nie wiadomo gdzie najdzie go wena do napisania kolejnego perfekcyjnego artykułu. W wolnych chwilach oddaje się swojej największej pasji, którą są stare samochody.

Powiązane Artykuły

Lenovo ThinkPad X1 Carbon - recenzja

Lenovo

Oferta Lenovo na CES 2018 to wizja lepszej rzeczywistości

Lenovo

25 lat legendarnej serii Lenovo ThinkPad

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Rysik Active Pen 2
Lenovo Yoga 920 – przyjaciel artysty? KONKURS z Elfik TV!

Rysujesz, malujesz, rzeźbisz, nagrywasz, piszesz? Innymi słowy, masz twórczą naturę? Obejrzyj naszą artystyczną recenzję Lenovo Yoga 920 i weź udział...

Close