Porady

Bezpieczny laptop – to nie takie trudne!

7 marca 2018, Aktualizacja 6 czerwca 2019Yogosław Kreatywiński

Yogosław Kreatywiński

Czasem robimy zakłady, o czym akurat myśli red. Yogosław, choć zwykle nikt nie wygrywa. Jego domeną są aplikacje wyzwalające każdą, nawet najbardziej skrywaną i nieśmiałą iskrę kreatywności człowieka. Wulkan kreatywności, rwący strumień twórczej świadomości. W jednej ręce zwykle trzyma cyfrowy rysik, drugą pisze, trzecią montuje wideo, w czwartej trzyma kubek LenovoZone z kawą. Absolutnie czarną kawą. To jego ulubiony analogowy gadżet.

bezpieczny laptop

Bezpieczny laptop – czy wiesz, jak go zabezpieczyć, by ochronić swoje dane? Jeśli wykorzystujesz go poza domem czy miejscem pracy – przeczytaj, aby upewnić się, że korzystając z niego, jednocześnie chronisz siebie przed naruszeniem prywatności.

Ochrona danych – czy hasło jest potrzebne?

„Nigdy nie zabieram laptopa z domu” – to świetnie! Możliwe więc, że nie musisz się martwić o zawarte w nim informacje. Jednak pozostawienie niezabezpieczonego laptopa tam, gdzie mogą pojawić się inne osoby lub poza domem czy miejscem pracy (nawet na moment!) może narazić twoje dane na niebezpieczeństwo. Wystarczy kilka minut, by je wykraść. Wystarczy też chwila, by zainstalować w twoim laptopie oprogramowanie, które np. zapamięta i ukradnie wszystkie hasła. By tego uniknąć, warto posłużyć się podstawowymi zabezpieczeniami.

Pierwsze i oczywiste to hasło dostępu. Lepiej, by nie było po prostu twoim imieniem lub powtórzeniem nazwy komputera. Wymyśl nieoczywiste hasło, które będzie zawierać jakiś ekstra element (znak specjalny, cyfry, powtórzone litery itp.). Dodatkowym zabezpieczeniem może być wygaszacz ekranu – taki, który automatycznie blokuje ekran np. po 10 minutach braku aktywności, a do odblokowania zażąda podania hasła. Wiele modeli sygnowanych marką Lenovo ma także czytnik linii papilarnych – używanie go znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa i przyspiesza proces logowania.

Szyfrowanie danych

Co jeszcze można zrobić? Proponujemy bardziej zaawansowane zabezpieczenie, czyli zaszyfrowanie dysku w laptopie. Jest to opcja do wyboru w momencie konfiguracji systemu, która sprawia, że nie tylko pojedyncze pliki, ale i cały dysk komputera zostanie zaszyfrowany, dzięki czemu osoby niepowołane nie będą miały możliwości poznania zapisanych na nim danych. Zrobienie tego zaraz po zakupie sprzętu nie spowoduje kłopotów w trakcie pracy. Komputery Lenovo wyposażone są w specjalny moduł wspomagający szyfrowanie (TPM). Moduł ten przechowuje klucz szyfrujący w taki sposób, by nawet włamywacz, który przejmie kontrolę nad komputerem, nie mógł go wydobyć i wykorzystać do odszyfrowania danych.

Obowiązkowa kopia zapasowa

„Na pewno nic się nie stanie!” – takie zaklęcie wypowiadają osoby pewne, że wszystko, co złe przytrafia się innym. Zabezpiecz się, szczególnie jeśli często podróżujesz. Zagubienie, zniszczenie, utrata komputera, to sytuacje, które mogą przytrafić się każdemu.

Dlatego warto zadbać o kopię bezpieczeństwa najważniejszych danych. Nagraj je na inny dysk i schowaj w bezpiecznym miejscu. Raz na kilka tygodni aktualizuj kopię – chyba że tworzysz dużo nowych treści – wtedy aktualizuj ją częściej. W celu zautomatyzowania tego procesu możesz użyć funkcji systemu Windows o nazwie „Kopia zapasowa” lub na przykład darmowego narzędzia EaseUS Todo Backup Free.

Bezpieczny laptop na wycieczce

Hasła ustawione, kopia wykonana – ale jednak najlepiej by było nie zgubić laptopa. Jak ustrzec się przed utratą komputera, gdy jesteśmy w podróży?

Cóż, najprostszy sposób to nie wypuszczać komputera z rąk, a już na pewno nie spuszczać go z oczu. Miej swojego laptopa zawsze przy sobie. Kradzieże najczęściej zdarzają się wtedy, gdy „na chwilę” zostawiliśmy go w widocznym miejscu. Na chwilę w samochodzie na siedzeniu, na chwilę na stoliku w kawiarni, na chwilę w przedziale pociągu – nie, lepiej tego nie robić. Jeśli to tylko możliwe, nie należy nadawać laptopa do przewozu w bagażu rejestrowanym – komputer powinien podróżować z nami w bagażu podręcznym.

A jeśli ubezpieczyliśmy laptopa? To świetnie! Ale… No właśnie – ale. Warto pamiętać, że firmy ubezpieczeniowe często wśród wykluczeń odpowiedzialności wymieniają utratę komputera spowodowaną pozostawieniem go bez opieki w bagażu u przewoźnika (w samolocie, pociągu, autobusie).

Dodatkowe, bardzo proste zabezpieczenie w podróży to zwykła linka zabezpieczająca. Takie rozwiązanie opatentowała firma Kensington i jest ono kompatybilne z większością laptopów w ofercie Lenovo. Trzeba przymocować ją do laptopa oraz np. stołu, przy którym siedzimy – to oczywiście podstawowa ochrona, ale statystycznego rabusia takie utrudnienie zniechęci.

„Przepraszam, czy macie sejf?”

Hotele, nawet te mniej eleganckie, zwykle oferują usługę przechowywania wartościowych przedmiotów w sejfie lub skrytce. Warto zapytać recepcjonistę, gdzie można przechować laptopa podczas naszej nieobecności.

Dobra jest też zasada, że im cenniejszy laptop oraz jego zawartość, tym solidniejsza powinna być torba, w której się go przewozi. I – to też warte rozważenia – nie powinna rzucać się w oczy. Na czas podróży można zapomnieć o elegancji i cenne dane przewozić w starej teczce.

Na wypadek, gdyby jednak zdarzyło się najgorsze, można spróbować skradzionego laptopa namierzyć. Niektóre laptopy mogą być fabrycznie wyposażone w funkcję lokalizacji, inne trzeba zabezpieczyć dodatkowo za pomocą odpowiedniego oprogramowania, np. Prey (darmowe) czy LoJack (płatne).

Halo, czy ktoś mnie widzi?

Czy naprawdę przez zamontowaną w naszym sprzęcie kamerę może nas ktoś podejrzeć? Tak. Przestępcy korzystają z takiej możliwości i po przejęciu kontroli nad laptopem obserwują internautów. Niedawno świat obiegły zdjęcia Marka Zuckerberga, założyciela Facebooka, pracującego przy swoim laptopie z zaklejoną kamerką.

Naprawdę warto wziąć z niego przykład i wyposażyć komputer w zaślepkę w miejscu obiektywu kamery. Kawałek taśmy izolacyjnej lub zwykła żółta karteczka to też dobre rozwiązanie. Przed spojrzeniami rzucanymi z boku na nasz ekran zabezpieczyć może z kolei specjalny filtr prywatyzujący, np. firmy 3M. Dzięki niemu ekran widoczny będzie tylko dla osoby, która siedzi na wprost.

Bezpieczny laptop – wnioski

Podstawowe zabezpieczenie laptopa, nawet jeśli nie planujesz zabierać go z domu, to dobry pomysł. Kilka prostych czynności, takich jak ustawienie hasła, wykonanie kopii zapasowej danych czy zaklejenie kamerki, może znacząco podnieść twoją prywatność, a także bezpieczeństwo urządzenia i zawartych w nim danych.

I znacząco podniesie poziom twojego spokoju.  Udostępnij

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Przeczytaj poprzedni wpis:
Prezentujemy nowe modele Lenovo Yoga 730 i 530

Na MWC prezentujemy nowe modele Yoga 730 (w wersji 13- i 15-calowej) oraz 14-calowy Yoga 530 — najnowsze pozycje z...

Zamknij