Porady

Bootowalny pendrive – HelpZone #19

16 listopada 2015, Aktualizacja 10 sierpnia 2020Lenovo

Bootowalny pendrive

W dzisiejszych czasach coraz częściej dochodzi do sytuacji, w której postanowiliśmy przeinstalować nasz system operacyjny, ale nasz laptop nie posiada napędu CD/DVD – co powinniśmy wtedy zrobić?

Oczywiście z pomocą przychodzą nam wszechobecne pendrive’y. Każdy sprzęt nie posiadający napędu CD/DVD wyposażony jest w BIOS z obsługą USB, dlatego też należy po prostu stworzyć specjalny bootowalny pendrive z naszym systemem.
Jak to zrobić?

Na to pytanie odpowiada 19sty odcinek naszej serii HelpZone!

Zachęcamy do oglądania! Sprawdź też nasz poradnik: Bootowalny pendrive – krok po kroku.

Rozwiązanie braku CD lub DVD

Na komputerach coraz częściej brakuje napędu CD lub DVD. Nośniki te zastępujemy dyskami zewnętrznymi, kartami pamięci lub po prostu chmurą. Co jednak, jeśli chcielibyśmy zainstalować system Windows na takim właśnie urządzeniu? Poniżej dowiecie się, jak stworzyć bootowalny pendrive. Poręczne urządzenie nie tylko uratuje posiadaczy notebooków bez optycznego napędu, przenośną pamięć cechuje również większa prędkość odczytu danych. 

Windows XP, Vista, 7 oraz 8

Zacznijmy od Windowsów XP, Vista, 7 oraz 8. Nasz pendrive powinien mieć minimum 4 GB wolnej przestrzeni. Należy go sformatować i umieścić w komputerze, następnie przechodzimy do menu Start, wybieramy: uruchom i wpisujemy komendę: CMD. W czarnym oknie, które się pojawi, wpisujemy: disc part. Jeśli aplikacja uruchomiła się w wierszu poleceń, wpisujemy: list disc. Komenda pozwoli sprawdzić, czy pendrive został rozpoznany. Kolejne polecenie, jakie należy wpisać, to: select disk 1. W zależności od tego, jaka cyfra pojawi się obok naszego pendrive’a, komenda może wyglądać inaczej. Jeśli mamy pewność, że wybrany dysk to nasza pamięć podłączona przez USB, wprowadzamy komendę: clean. Po wyczyszczeniu należy utworzyć partycję, wpisując w wierszu poleceń frazę: create partition primary. Jeśli wszystko jest OK, wpisujemy kolejną komendę: active. Gdy program diskpart oznaczy partycję jako aktywną, będziemy musieli ją sformatować. Wykorzystamy do tego komendy: format fs = fat 32 quick. Po wyczyszczeniu pendrive’a musimy przypisać partycji odpowiednią literę, komputer zrobi to automatycznie po wprowadzeniu komendy: essine. W tym miejscu możemy zamknąć wiersz poleceń. 

Proces bootowania

Pora umieścić w napędzie płytę z Windowsem i skopiować jej zawartość do pamięci naszego pendrive’a. Później wystarczy podłączyć go do komputera, na którym zainstalowany ma zostać system, i następnie włączyć opcję bootowania. Robimy to z poziomu BIOS, wybierając odpowiedni nośnik w zakładce 1st boot device. Po ponownym uruchomieniu komputera instalator Windowsa włączy się automatycznie. Jeśli nie czujecie się pewnie z wierszem poleceń, polecam również sprawdzić programy Ultra ISO lub WinToFlash, które krok po kroku przeprowadzą was przez proces tworzenia bootowalnego pendrive’a. W przypadku Windowsa 10 będziemy potrzebowali przede wszystkim większej pojemności pendrive’a. Musi to być co najmniej 6 GB. 

Chcąc stworzyć bootowalny pendrive z najnowszym systemem od firmy Microsoft, warto skorzystać z narzędzia Media Creation Tool. Program ten krok po kroku przeprowadzi nas przez poszczególne etapy konfiguracji naszego bootowalnego pendrive’a. Pozwoli on również stworzyć obraz ISO, który później możemy nagrać na dysk DVDJak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Powiązane Artykuły

Jak rozwiązać problemy z bootowaniem? - HelpZone #53

Lenovo

God Mode w systemie Windows - HelpZone #49

Lenovo

Zarządzanie procesami przez wiersz poleceń - HelpZone #45

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Lenovo All-in-One C40-30 – recenzja

W czternastym odcinku Hardware na Luzie przedstawiamy sprzęt dla całej rodziny - All-in-One C40-30!   Sprzęt ten z pewnością kojarzycie...

Close