Porady

Bootowalny pendrive – jak go stworzyć bezpiecznie i legalnie

6 maja 2019, Aktualizacja 6 sierpnia 2020ZMASLO

Bootowalny pendrive? Co to takiego?Gdy nasz komputer zaczyna zwalniać, bądź pojawiają się na nim nieoczekiwane błędy, dobrym pomysłem jest zainstalowanie świeżej kopii systemu operacyjnego.

Współczesne laptopy coraz częściej są pozbawione napędu DVD, dlatego popularnym rozwiązaniem jest instalacja systemu z pendrive’a.

Pod hasłem bootowalny pendrive kryje się pamięć USB, której zawartość w sposób automatyczny załaduje się przy starcie naszego komputera.  Kilku centymetrowe urządzenie jest znaczenie bardziej poręczne niż płyta, a szybkość odczytu plików z  pendrive’a USB 3.1, 3.0 lub 2.0 jest większa niż z nośnika optycznego, szczególnie w kwestii czasu dostępu do plików. Pliki instalatora systemu operacyjnego, które wgrane zostały na pendrive, odpowiadają płycie DVD o tej samej zawartości. Zaletą takiego nośnika jest również fakt, że producenci laptopów coraz częściej eliminują z nich napędy optyczne, wobec czego, bootowalny pendrive USB często staje się jedynym sposobem zainstalowania czystego systemy Windows.

W dzisiejszym poradniku opiszemy, jak przygotować bootowalny pendrive z Windowsem 10 w sposób bezpieczny i legalny.

By tego dokonać, potrzebowali będziemy:

 • Komputera z systemem operacyjnym Windows
 • Pendrive’a o pojemności co najmniej 8GB
 • Kilku minut na konfigurację

Bootowalny pendrive – krok po kroku

W pierwszej kolejności musimy wejść na stronę Microsoftu, aby pobrać narzędzie do tworzenia bootowalnego pendrive’a. Po pobraniu klikamy dwa razy na aplikację i ukaże nam się następujące okno:

Po odczekaniu kilku sekund wybieramy opcję „Utwórz nośnik instalacyjny (dysk flash USB, dysk DVD lub plik ISO) dla innego komputera”.

Wybór języka, architektury i wersji polecam zostawić na ustawieniach domyślnych i przejść dalej.

Wybieramy opcję „Dysk flash USB”.

Ostatecznie decydujemy który pendrive ma stać się tym bootowalnym.

Teraz musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż program pobierze najnowszą wersję systemu Windows i przygotuje pendrive bootowalny.

Po kilku minutach otrzymamy komunikat, że nasz pendrive jest gotowy i możemy przystąpić do instalacji systemu.

Po udanym wgraniu systemu na pendrive, umieszczamy go w slocie USB. Następnie otwieramy panel bootowania, który może uruchomić się automatycznie lub przy pomocy klawisza F10 lub F12, w zależności od BIOS-u.

Jak stworzyć bootowalny pendrive – poradnik wideo

Jeśli nadal nie wiecie, jak stworzyć bootowalny pendrive, obejrzyjcie nasz poradnik wideo!

Na komputerach coraz częściej brakuje napędu CD lub DVD. Nośniki te zastępujemy dyskami zewnętrznymi, kartami pamięci lub po prostu chmurą. Co jednak, jeśli chcielibyśmy zainstalować system Windows na takim właśnie urządzeniu? Poręczne urządzenie nie tylko uratuje posiadaczy notebooków bez optycznego napędu. Przenośną pamięć cechuje również większa prędkość odczytu danych.

Bootowalny prendrive z Windows XP, Vista, 7 oraz 8

Zacznijmy od Windowsów XP, Vista, 7 oraz 8. Nasz pendrive powinien mieć minimum 4 GB wolnej przestrzeni.

 • Pendrive należy sformatować i umieścić w komputerze.
 • Następnie przechodzimy do menu Start, wybieramy, uruchom i wpisujemy komendę CMD.
 • W czarnym oknie, które się pojawi, wpisujemy disc part.
 • Jeśli aplikacja uruchomiła się w wierszu poleceń, wpisujemy list disc. Komenda pozwoli sprawdzić, czy pendrive został rozpoznany.
 • Kolejne polecenie, jakie należy wpisać, to select disk 1. W zależności od tego, jaka cyfra pojawi się obok naszego pendriva, komenda może wyglądać inaczej.
 • Jeśli mamy pewność, że wybrany dysk to nasza pamięć podłączona przez USB, wprowadzamy komendę clean.
 • Po wyczyszczeniu należy utworzyć partycję, wpisując w wierszu poleceń frazę create partition primary.
 • Jeśli wszystko jest OK, wpisujemy kolejną komendę – active.
 • Gdy program diskpart oznaczy partycje jako aktywną, będziemy musieli ją sformatować. Wykorzystamy do tego komendy format fs = fat 32 quick.
 • Po wyczyszczeniu pendriva musimy przepisać partycji odpowiednią literę. Komputer zrobi to automatycznie po wprowadzeniu komendy essine. W tym miejscu możemy zamknąć wiersz poleceń.
 • Pora umieścić w napędzie płytę z Windowsem, a następnie skopiować jej zawartość do pamięci naszego pendriva.
 • Później wystarczy podłączyć go do komputera, na którym ma zostać zainstalowany system, a następnie włączyć opcję bootowania. Robimy to z poziomu BIOS-a, wybierając odpowiedni nośnik w zakładce 1st boot device. Po ponownym uruchomieniu komputera instalator Windowsa włączy się automatycznie.

Sposób dla mniej zaawansowanych

Jeśli nie czujecie się pewnie z wierszem poleceń, polecam również sprawdzić programy Ultra ISO lub WinToFlash, które krok po kroku przeprowadzą was przez proces tworzenia bootowalnego pendriva.

W przypadku Windowsa 10 będziemy potrzebowali przede wszystkim większej pojemności pendrive. Musi to być co najmniej 6 GB. Chcąc stworzyć bootowalny pendrive z najnowszym systemem od firmy Microsoft, warto skorzystać z narzędzia Media creation tool. Program krok po kroku przeprowadzi nas przez poszczególne etapy konfiguracji naszego bootowalnego pendriva. Pozwoli on również stworzyć obraz ISO, który później możemy nagrać na dysk DVD.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów: 15

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


ZMASLO

Youtuber, który uwielbia dzielić się informacjami o technologii. Wyciska 100% z każdego sprzętu i oprogramowania, dlatego często na jego kanale pojawiają się filmy na temat sprzętów używanych, które testuje do granic możliwości. Uwielbia GNU/Linux i ThinkPady.

Powiązane Artykuły

"IT's Easy" - Jak podzielić dysk na partycje w Windows 10 – krok po kroku

Lenovo

"IT's Easy" - Jak sformatować dysk?

Lenovo

Jak dbać o system operacyjny komputera?

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Hardware Yoga Book C930
Yoga Book C930 – recenzja

Yoga Book C930 to urządzenie, które podbiło serca uczestników ostatniej edycji największych na świecie Międzynarodowych Targów Elektroniki Użytkowej w Berlinie....

Close