Porady

Chłodzenie peceta – jak to skutecznie robić?

11 września 2017, Aktualizacja 19 marca 2019Lenovo

chłodzenie peceta poradnik

Prawidłowa wentylacja obudowy peceta jest kluczem do jego stabilnego działania. I to nie tylko w okresie letnim, gdy w pomieszczeniu z komputerem jest najcieplej. Zaniedbany sprzęt może szwankować bez względu na temperaturę otoczenia.

Jakie są objawy przegrzania PC

Pierwszym objawem przegrzewania się komputera jest głośna praca komputera w właściwie wentylatorów chłodzących procesor oraz kartę graficzną. Drugi, znacznie poważniejszy, to niestabilna praca peceta. W przypadku przegrzewania się procesora zazwyczaj dochodzi do samoistnego resetowania sprzętu (czasem poprzedza go, tzw. niebieski ekran). Zbyt wysoka temperatura układu graficznego objawia się przekłamaniami widocznymi na ekranie monitora (to tzw. artefakty). Tu też może dochodzić do resetowania peceta. W rzadkich przypadkach przegrzaniu ulegają kości pamięci RAM. Symptomem tego jest niestabilna praca programów i systemu.

W stwierdzeniu, który element peceta działa niestabilnie mogą pomóc programy mierzące temperaturę za pomocą czujników na płycie głównej i karcie graficznej, np. HWINFO. Danych można szukać też w BIOSie i w sterownikach karty graficznej. Nie zaszkodzi ocena „na ucho” – znalezienie najgłośniej pracującego wentylatora.

Chłodzenie komputera – od czego zacząć?

Gdy zdiagnozujemy przyczynę niestabilnej pracy pierwsze kroki kierujemy nie do sklepu, po nowe elementy chłodzące, a do szafy po odkurzacz. Użytkownicy pecetów nie zawsze zdają sobie sprawę, z tego jak niebezpieczny dla poprawnej pracy komputera jest kurz zalegający w obudowie. Właściwa cyrkulacja powietrza w obudowie to bardzo ważna sprawa. Roczna warstwa brudu zatykająca kanały wentylacyjne może skutecznie odciąć dopływ chłodnego powietrza do kluczowych podzespołów.

Z odkurzaczem pod ręką należy otworzyć obudowę, wymontować podzespoły i dokładnie usunąć cały kurz z wnętrza peceta. Elementów elektronicznych nie czyścimy odkurzaczem w obawie przed przepięciem. Kurz należy usunąć z nich za pomocą sprężonego powietrza. Starannie wydmuchujemy zanieczyszczenia z pomiędzy żeberek radiatorów (metalowych części układu chłodzącego), a łopatki wentylatorów przecieramy dodatkowo zwilżoną szmatką. Pomocny będzie też pędzelek z naturalnego, sztywnego włosia. Po wyczyszczeniu, komputer składamy z powrotem i sprawdzamy czy zabieg obniżył temperaturę w obudowie. Taką konserwację wykonujemy raz na pół roku.

Jeśli czyszczenie nie pomogło musimy rozbudować układ chłodzenia lub poprawić cyrkulację powietrza w obudowie. Lepiej zacząć od punktu drugiego, bo jest tańszy i skuteczniejszy.
Instalując dodatkowe wentylatory chcemy uzyskać stan, w którym zimne powietrze będzie wtłaczane z przodu obudowy, a gorące wyciągane przez panel tylny. Dokładny układ wentylatorów zależy od konstrukcji obudowy – miejsc, w których producent przewidział możliwość ich montażu. Duże znaczenie ma też lokalizacja zasilacza. Możliwe są różne konfiguracje wentylacji obudowy:

Chłodzenie komputera: obudowa z zasilaczem górnym

Wentylator z przodu obudowy wtłacza ziemne powietrze w kierunku karty graficznej i procesora. Dodatkowy wentylator z przodu może chłodzić dyski twarde i pamięć RAM. Wiatrak na tylnym panelu, wraz z zasilaczem, wyciągają ciepłe powietrze poza obudowę. Może je wspomagać dodatkowy wentylator zamontowany na górnej ściance. W przypadku mocno nagrzewających się podzespołów stosuje się dodatkowy wiatrak wdmuchujący powietrze, z boku obudowy.

Chłodzenie komputera: obudowa z zasilaczem dolnym

Zasilacz umieszczony na dole tworzy własny obieg powietrza, niezależny od reszty obudowy. Konfiguracja wentylatorów jest podobna do poprzedniego przykładu. Jednak w tym przypadku częściej stosowany jest wiatrak wyciągający ciepłe powietrze na górnym panelu. Można też zastosować dodatkowy wentylator wdmuchujący umieszczony na spodzie obudowy, obok zasilacza.

Przy wyborze wentylatorów należy dopasować ich średnicę (podawaną w mm) do wspomnianych otworów wentylacyjnych. Jeśli masz możliwość wyboru rozmiaru pamiętaj, że większy wentylator ma przewagę cichszej pracy nad modelami o mniejszej średnicy. Niektóre wentylatory dają możliwość regulacji prędkości obrotów za pomocą wbudowanego potencjometru. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest podłączenie wentylatorów do układu regulującego obroty, umieszczonego na panelu przednim obudowy. Droższe obudowy mają taki panel zintegrowany.

Nadanie powietrzu w obudowie właściwej cyrkulacji, w większości przypadków, kończy problemy z przegrzewaniem peceta. Ale możliwości obniżenia temperatury podzespołów są większe. Możesz wymienić układ chłodzący procesor (tzw. cooler) na większy, cichszy i bardziej wydajny. Podmienić można także chłodzenie karty graficznej, a na kościach pamięci nakleić malutkie radiatory. Na takie kroki decydują się zazwyczaj użytkownicy podkręcający podzespoły.

Zastępczy układ chłodzący (czy to CPU czy grafikę) musi być kompatybilny z twoim sprzętem. Bardzo istotne jest też oszacowanie czy zmieści się w obudowie, bo zazwyczaj będzie znacznie większy niż cooler fabryczny. Z wymianą chłodzenia na procesorze poradzi sobie nawet mniej zaawansowany użytkownik. Wymiana układu chłodzącego kartę graficzną wymaga więcej wiedzy i odrobiny manualnej sprawności. O ile w przypadku CPU stare chłodzenie bardzo łatwo założyć z powrotem, to fabryczny układ chłodzący grafikę może nie nadawać się do ponownego użytku.

Wymiana coolera zawsze wiąże się z koniecznością nałożenia pasty termoprzewodzącej na powierzchnię chipsetu. Jej warstwa powinna być bardzo cienka – zbyt gruba utrudni oddawanie ciepła przez procesor. Pasta potrzebuje kilka (czasem kilkanaście) dni na osiągnięcie maksymalnej skuteczności przewodzenia ciepła.

Bogatsi o powyższą wiedzę możemy zapytać: „No dobrze, skoro pecet się przegrzewa, to może zamiast inwestować w dodatkowe coolery lepiej zwyczajnie otworzyć bok obudowy i trzymać ją wiecznie otwartą?”. Nawet pomijając bezpieczeństwo podzespołów i kwestie estetyczne, jest to zły pomysł. W prawidłowo wentylowanym komputerze temperatura podzespołów będzie niższa niż w pececie z otwartą obudową. Odpowiednia cyrkulacja chłodnego i ciepłego powietrza oraz regularne czyszczenie obudowy dają znacznie lepsze efekty.

 Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Biegnące dzieci
Jak wybrać laptopa lub tablet dla dziecka i ucznia?

Z prezentu w postaci laptopa czy tabletu ucieszy się każde dziecko. Wybór właściwego urządzenia może sprawiać problemy, bo sprzęt dla...

Close