Porady

CMD – narzędzie (nie tylko) dla zaawansowanych – HelpZone #51

10 lipca 2017, Aktualizacja 6 sierpnia 2020Lenovo

CMD

Konsola CMD to jedno z tych narzędzi, z którego większość użytkowników Windowsa nie korzysta na co dzień. Jeśli chciałbyś się jednak dowiedzieć co to jest CMD i przekonać jakie daje ono możliwości, najnowszy odcinek HelpZone będzie bardzo pomocny, niezależnie od tego jak zaawansowanym użytkownikiem Windowsa jesteś.

W najnowszym odcinku zobaczysz, jak dzięki CMD: sprawdzić konfigurację połączenia sieciowego, określić IP strony internetowej lub ustalić listę sterowników. Wszystko za pomocą podstawowych komend CMD.

Zachęcamy do oglądania!

Co to jest CMD?

CMD, czyli wiersz poleceń, to narzędzie, z którego większość użytkowników Windowsa nie korzysta na co dzień. Uznawany jest za rozwiązanie przeznaczone dla zaawansowanych. Ale czy to oznacza, że mniej zaangażowani użytkownicy nie mają tam czego szukać? Nic z tych rzeczy.

Uruchamianie CMD

By uruchomić wiersz poleceń klikamy znajdującą się w lewym dolnym rogu pulpitu ikonkę start, a potem naciskamy uruchom. W oknie wpisujemy CMD i klikamy enter. Zbiór standardowych poleceń znajdziemy wpisując komendę help w wierszu poleceń.

CMD – praktyczne wskazówki

Na początek kilka sztuczek dla tych, którzy korzystają z wiersza poleceń CMD i chcieliby to czynić bardziej efektywnie. Czy wiedzieliście, że nie musicie ręcznie wpisywać ścieżek każdego pliku i katalogu? Wystarczy przeciągnąć je do okna aplikacji, a ich ścieżka zostanie automatycznie odczytana. Później wystarczy tylko dodać polecenie, które chcemy na nich wykonać.

Jak sprawdzić IP w CMD?

Potrzebujecie informacji o waszym połączeniu internetowym? Zatem nie czekajcie, przejdźcie do wiersza poleceń CMD i wpiszcie ipconfig/all. Po chwili na ekranie pojawią się wszystkie najważniejsze informacje na jego temat. Od adresu IP przez nazwę hosta na wieściach o DNS’ach i spółce skończywszy.

Skoro jesteśmy już przy internecie, to pewnie chcielibyście wiedzieć jak sprawdzić adres IP strony internetowej? Skorzystajcie z polecenia nslookup, a po spacji napiszcie adres strony i potwierdźcie enterem, gotowe. Możecie też zobaczyć naszą instrukcję, jak sprawdzić IP komputera.

Komendy assoc i driverquery

Wydajecie dużo pisemnych komend w wierszu poleceń i nie chcecie któryś raz z rzędu przepisywać tych samych długich ścieżek czy reguł? Wystarczy, że wciśnięcie strzałkę do góry, a w polu wprowadzania tekstu dostępna będzie ostatnia wydana przez was komenda. Jeżeli wpisywaliście więcej rzeczy, nie bójcie się skorzystać z niej kilkukrotnie, a jeżeli posunięcie się o krok za daleko, cofnąć można się strzałką w dół.

Zastanawialiście się kiedyś jak z ekspresowym tempie sprawdzić listę domyślnych programów przypisanych rozmaitym formatom plików? Wystarczy skorzystać z komendy assoc i gotowe.

To zostańmy jeszcze chwilę przy odkrywaniu kart i sprawdźmy sterowniki, z których korzystają poszczególne moduły naszego komputera. W wierszu poleceń można to zrobić ekspresowo, korzystając z komendy driverquery.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 3.3 / 5. Liczba głosów: 10

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Podsumowanie drugiego kwartału 2017 roku

Nadszedł czas na ogłoszenie wyników drugiego kwartału 2017 roku! Dziękujemy wszystkim użytkownikom za aktywność, to dzięki Wam nasza społeczność LenovoZone...

Close