Porady

Co to jest plik ISO i jak go stworzyć? – „IT’s Easy”

8 stycznia 2019, Aktualizacja 6 czerwca 2019Padryk Ideowy

Padryk Ideowy

Traktuje pisanie o nowościach produktowych jak misję. Zawsze na posterunku, zawsze gotowy by dać znać czytelnikom, co pojawiło się na rynku i jak to coś może zmienić ich życie. Inny system chłodzenia, mniejszy skok klawiatury, innowacyjny zawias - on tym żyje. I chyba bardzo lubi to życie, bo cały czas chodzi o taki. :)

Używając komputera w dzisiejszych czasach, możemy natknąć się na pliki z rozszerzeniem ISO. Jednak do czego one służą i jak mogą nam uprościć życie?

Pliki ISO są bardzo często nazywane „obrazami płyty” – w dużym uproszczeniu jest to idealna kopia wybranego przez nas dysku. Może być to kopia płyty CD/DVD, archaicznej w dzisiejszych czasach dyskietki lub nawet całego naszego dysku twardego.

Dzięki prostocie formatu ISO jesteśmy w stanie, małym nakładem pracy, archiwizować płyty, które posiadamy, a następnie odtwarzać je na komputerze nie mającym fizycznego napędu CD/DVD. Bądź, w przypadku uszkodzenia oryginalnego nośnika, ponownie nagrać taki obraz na płytę.

Zdarza się też, że możemy legalnie pobrać obraz płyty z internetu – dla przykładu Microsoft udostępnia plik ISO z Windowsem 10, aby, w razie awarii, użytkownik mógł sobie taki obraz „wypalić” na płycie lub pendrive’ie i na nowo zainstalować system operacyjny.

Jak stworzyć plik ISO (Jak stworzyć obraz płyty)? To bardzo proste!

W tym celu pobrać musimy darmowy program o nazwie „IMGBURN”. Po jego uruchomieniu musimy wybrać opcję „Create image from disk”.

co to jest plik ISO

Następnie w sekcji „Destination” klikamy ikonkę folderu i wybieramy folder, w którym chcemy, aby nasz obraz został zapisany oraz nazwę.

co to jest plik ISO

Kiedy wszystko jest ustawione, klikamy na ikonkę zapisu obrazu.

co to jest plik ISO

Następnie ukaże się okno zapisu danych – cały proces może trwać kilka minut.

co to jest plik ISO

Gdy tworzenie pliku ISO zakończy się pomyślnie, otrzymamy stosowny komunikat.

co to jest plik ISO

Jak widać, proces tworzenia pliku ISO to nic trudnego, a w wielu sytuacjach może uprościć nam życie. Bądź nawet zapobiec utracie danych, które posiadamy na płytach CD/DVD.

Pamiętajmy więc, żeby archiwizować nasze dane, zanim będzie za późno.Udostępnij

Powiązane Artykuły

"IT's Easy" - Jak sformatować dysk?

Lenovo

"IT's Easy" - Jak wejść do BIOS-u?

Lenovo

"IT's Easy"- Brak polskich znaków i inne problemy z klawiaturą. Jak je rozwiązać?

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Przeczytaj poprzedni wpis:
Yoga C930 do wygrania w konkursie Profilmovo! [ZAKOŃCZONY]

Chcesz wygrać laptopa Lenovo Yoga C930? Weź udział w naszym konkursie! Nie musisz znać się na filmach, wystarczy, że lubisz...

Zamknij