Porady

Co zrobić, gdy nie działa touchpad

20 sierpnia 2019, Aktualizacja 17 września 2020Marek Konderski

stalowa obudowa

Systemy z interfejsem graficznym przyzwyczaiły nas do szybkiej i intuicyjnej obsługi urządzeń elektronicznych. Dlatego, gdy okazuje się, że w naszym laptopie nie działa touchpad, często nie mamy pojęcia, co robić. Dziś podpowiemy wam kilka sposobów.

W skrócie

Prawie każdy laptop umożliwia dezaktywowanie touchpada. Służy do tego dedykowany przycisk umieszczany zwykle koło touchpada, lub któryś z klawiszy funkcyjnych.

Pamiętaj, że touchpad może też zostać wyłączony z poziomu BIOS-u/UEFI. Warto to sprawdzić, zanim oddasz laptopa do serwisu.

Dość powszechną przyczyną braku reakcji ze strony touchpada lub nieprawidłowego jego działania jest konflikt sterowników.

Przezorny zawsze ubezpieczony 

Zacznijmy od tego, że w domu zawsze warto mieć awaryjną mysz. Wydatek niewielki, a może uratować skórę w podbramkowej sytuacji. Warto też nauczyć się obsługiwać Windows z klawiatury. Klawisze funkcyjne, poruszanie się po elementach pulpitu kursorami i po elementach okna za pomocą klawisza TAB, jak również skróty klawiaturowe (lewy ALT i dowolna litera pokażą te skróty) to elementy rzadko używane, ale mogą ułatwić naprawę komputera, gdy nie działa touchpad.

Najprostsze powody, dla których nie działa touchpad 

W pierwszej kolejności uważnie sprawdź, czy pojawiają się sytuacje, w których touchpad działa. Może to świadczyć, że sprzęt jest sprawny, a wina leży po stronie oprogramowania.

Trywialną, ale dość częstą „usterką” panelu dotykowego jest… jego wyłączenie. Prawie każdy laptop umożliwia dezaktywowanie touchpada, na przykład aby nie przeszkadzał podczas grania. Służy do tego dedykowany przycisk umieszczany zwykle koło touchpada, lub któryś z klawiszy funkcyjnych (F1, F5, F6, F7, F8), najczęściej w połączeniu z klawiszem FN. Popatrz na oznaczenia tych klawiszy – na jednym z nich powinien być narysowany touchpad. Na przykład w laptopie Lenovo Legion wyłączenie touchpada możliwe jest poprzez wciśnięcie F11 (lub FN+F11).

Możesz także z paska zadań przejść do Ustawień, następnie -> Urządzenia -> Mysz i płytka dotykowa -> Dodatkowe opcje myszy. W nowym oknie usuń zaznaczenie lub zaznacz opcję Enable Touchpad. 

A jeśli dalej nie działa?

Pamiętaj, że touchpad może też zostać wyłączony z poziomu BIOS-u/UEFI. Warto to sprawdzić, zanim oddasz laptopa do serwisu. 

W pierwszej kolejności sprawdź konfigurację i zaktualizuj oprogramowanie sterujące touchpadem. Przejrzyj w tym celu zawartość zasobnika systemowego i listę zainstalowanych programów. Jeżeli znajdziesz tam dwa programy do zarządzania płytką dotykową, to na pewno się ze sobą „gryzą”.

Konflikt sterowników

Dość powszechną przyczyną braku reakcji ze strony touchpada lub nieprawidłowego jego działania jest konflikt sterowników. Przejdź do menedżera urządzeń (kliknij prawym przyciskiem na ikonie Ten komputer, z menu wybierz Zarządzaj a następnie Menedżer urządzeń) i znajdź na liście touchpad. Jeżeli jest przy nim żółta ikona wykrzyknika, świadczy to o potencjalnym konflikcie sterowników. Trzeba go usunąć i zainstalować jeszcze raz, lub skorzystać z innego sterownika.

Aktualizacja sterowników

W pierwszej kolejności wejdź na stronę pomocy technicznej https://support.lenovo.com/ma/pl/home, wpisz numer seryjny urządzenia i zobacz, czy jest dostępny sterownik do touchpada do twojego modelu komputera.Pobierz go i zainstaluj. 

Jeżeli to rozwiązanie nie pomoże w Panelu sterowania kliknij na urządzeniu prawym przyciskiem myszy, wybierz Właściwości, przejdź do zakładki Sterownik i zapamiętaj wersję oraz producenta. Odinstaluj urządzenie i uruchom ponownie komputer. Sprzęt powinien zostać ponownie wykryty i zainstalowany domyślny sterownik. Gdyby i to nie przyniosło oczekiwanych efektów, nie obejdzie się bez kontaktu z serwisem. W tym celu możesz skorzystać z Pomocy Technicznej Lenovo: https://support.lenovo.com/pl/pl/contactus

Jeśli chcesz wyłączyć touchpad lub klawiaturę w laptopie Lenovo, przeczytaj nasz poradnik.


Przeczytaj też poradnik: Jak sformatować dysk.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów: 22

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Marek Konderski

Dziennikarz IT z dwudziestoletnim doświadczeniem i absolwent Politechniki Warszawskiej. Pracował dla takich tytułów jak RESET, PC Kurier i Komputer Świat. Był redaktorem naczelnym miesięcznika PC Format w latach 2009-2017. Obecnie prowadzi na YouTubie kanał Prosto z kartonu, gdzie testuje technologiczne nowości.

Powiązane Artykuły

Gaming On the Go, czyli jak grać bez kompromisów na wakacjach

Lenovo

Skróty klawiszowe, które powinien znać każdy gracz

Lenovo

Przydatne skróty klawiszowe

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Lenovo_Legion_5
Komputer do zadań specjalnych cz. 1 – komputer do gier

Komputer to zbiór wielu podzespołów, z których każdy pełni określoną, istotną rolę. W zależności od modelu wykorzystania urządzenia, różne cechy...

Close