Porady

Cyberpunk 2077 – wymagania sprzętowe

9 grudnia 2020, Aktualizacja 15 grudnia 2020Marcin Koryszewski

Cyberpunk motor

Znamy już szczegóły fabuły, mechaniki i detali technicznych kolejnej produkcji CD Projekt Red. W co się uzbroić sprzętowo, by czerpać przyjemność z gry?

Jaki sprzęt powinien znaleźć się w naszym arsenale, aby cieszyć się Night City w rozdzielczości 4K? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Ale po kolei!

Fabuła Cyberpunk 2077

Styczeń 2013. Do sieci trafił pierwszy teaser kolejnej gry, która wyszła ze stajni CD Projekt Red i to gry nie byle jakiej, bo będącej diametralnie inną od znanej trylogii “Białego Wilka”. Cyberpunk 2077, w przeciwieństwie do swojego starszego brata, wykorzystuje nieczęsto spotykaną w takich produkcjach perspektywę pierwszej osoby.

Szykujcie się na erpeg (z otwartym światem), który nie tylko porzuca miecz, magiczne mikstury oraz potyczki z inspirowanymi słowiańskimi legendami bestiami! Tutaj będziemy przemierzać futurystyczny świat inspirowany grą fabularną Cyberpunk 2020, stworzoną przez Mike’a Pondsmitha.

Fabuła Cyberpunk 2077 obraca się wokół najemnika o imieniu “V”, którego celem, poza przeżyciem w bezwzględnym świecie,  będzie zdobycie implantu dającego nieśmiertelność. Cała rozgrywka jest w naszych rękach. Dostaniemy możliwość dowolnego modyfikowania naszej postaci – płeć, wygląd oraz umiejętności. Co więcej pozwolono nam nawet zadecydować o początku naszej przygody. Do wyboru będą trzy ścieżki: nomad, corpo albo street kid.

Od wielu lat polskie studio karmiło nas informacjami niczym przez kroplówkę, jedynie lekko zaspokajając apetyt graczy na całym globie. Każde kolejne odkrycie kart tylko wzmagało zniecierpliwienie. Gameplay’e, Keanu Reeves (sick!) oraz nasze ulubione – przesunięcia premier. Miała przecież mieć miejsce w kwietniu tego roku, potem we wrześniu a następnie w listopadzie. Ostateczną datą okazał się 10 grudnia 2020 r.

Twórcy „Wiedźmina” chcą zabrać nas w podróż po przesiąkniętych przestępczością ulicach Night City – fikcyjnego miasta znajdującego się w Wolnym Stanie Północnej Kalifornii, położonego na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Zdewastowane przez wojny USA nie jest tym, które znamy. Aby przenieść nas do dystopijnej przyszłości wykorzystano elementy RPG i storytelling połączone z neonową oraz industrialną estetyką. Jak w pełni wsiąknąć w świat Cyberpunk 2077 i dać się zahipnotyzować przez możliwości graficzne?

Wymagania sprzętowe Cyberpunk 2077

Gra jest zbudowana przy pomocy autorskiego silnika, wykorzystanego również przy produkcji “Wiedźmin 3: Dziki Gon”, RED Engine. Tutaj mamy do czynienia z jego ulepszoną wersją, dzięki dostosowaniu do najnowszych technologii. Widać to już po zwiastunach gry, które są naszym pierwszym przewodnikiem po Night City.

Futurystyczny i neonowy styl definitywnie będzie zyskiwał na realizmie dzięki Ray Tracingu, czyli technologii stworzonej przez Nvidię, która umożliwia osiągnięcie lepszej realizacji światła i cienia w grach.      

Aby zrozumieć, to czym jest Ray Tracing spójrzmy na wcześniej wykorzystywane technologie.

Dotychczas gry wideo korzystały z rasteryzacji, czyli sposobu generowania obrazu na naszych ekranach, który polegał po prostu na tym, że komputer obliczał odległości pomiędzy poszczególnymi obiektami. Te informacje służyły do ustalenia, jakiego koloru są poszczególne piksele na naszych monitorach, odtwarzając je kropka po kropce w formie obrazu 2D.

Z czasem technologia się rozwinęła. Razem z jej postępem pojawiło się ”Ambient Occlusin”.  To metoda cieniowania, szacująca stopień rozproszenia światła na danej powierzchni.

Niestety większość gier nie oddaje w pełni tego, jak zachowuje się prawdziwe światło. Nie generują realistycznego cienia i odbicia światła. Jeśli więc kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego nie ma zbyt wielu luster w grach, to już wiecie.

Tutaj wchodzi ONA! Technologia Ray Tracing – algorytm śledzenia promieni. To dzięki niemu gry generują fotorealistyczne obrazy. Ray Tracing śledzi i analizuje odbijające się od obiektów promienie, dzięki czemu tworzy realistyczne cienie oraz odbicia i załamania światła.

To właśnie ta technologia rozpieści nasze oczy realizmem neonowych szyldów, tajemnicami ciemnych zaułków i zachodami słońca na pustyni. Widzicie to już oczami wyobraźni?

Zatem zapowiada się, że będzie potrzebna godna jej karta graficzna!

Na jakim sprzęcie więc pogramy płynnie w Cyberpunk 2077? Czy będziemy mogli cieszyć się płynną rozgrywką przy wyłączonych wszystkie efektach wizualnych?

Czy potrzebujemy rasowy cyberdeck wyjęty prosto z cyberpunkowych powieści, aby cieszyć się płynną rozgrywką? Jaki system operacyjny? Jaki procesor? Jaka karta graficzna?

CD projekt RED opublikował minimalne i rekomendowane wymagania ich nadchodzącej gry. BA! W listopadzie nawet updatował te informacje i poinformował nas jaki sprzęt rekomendują, aby zagrać w trybie 1080p low, 1080p high, 1440p ultra i 4K ultra (źródło:https://twitter.com/CyberpunkGame/status/1329815591151144960).

Konfiguracja minimalna

Na stronie producenta możemy wyczytać, że konfiguracja minimalna to:

System operacyjny: 64-bitowy Windows 7 lub 64-bitowy Windows 10.

Do uruchomienia gry niezbędny jest DirectX® 12.

Procesor: Intel Core i5-3570K lub AMD FX-8310.

Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 780 3GB lub AMD Radeon RX 470.

RAM: 8 GB

Miejsce na dysku: 70 GB

źródło: https://support.cdprojektred.com/pl/cyberpunk/pc/sp-technical/issue/1556/wymagania-systemowe-gry-cyberpunk-2077

Legion-5

Do odpalenia gry w 1080p potrzebujemy zatem CPU z 2012 r., GPU z 2013 r. (od Nvidia) albo młodszego o 3 lata (od AMD). 64-bitowego Windowsa z umiarkowaną ilością pamięci. Windows 8/8.1 odpada z racji braku obsługi DX12.

Wątpię, abyśmy osiągnęli pełną immersję poprzez wyżej wymieniony sprzęt. Zapomnijmy o Ray Tracingu. Pewnie będziemy też musieli zrezygnować z dodatkowych efektów wizualnych.

Czy możemy liczyć na to, że będziemy cieszyć się grą klasy AAA w przynajmniej 60 kl./s? Nie. Zakładamy, że przy takich bebechach gramy w 30-45 kl./s, akceptując, że rozgrywka spadnie okazjonalnie poniżej 30 kl./s.

Najbardziej oczekiwana gra tego roku zasługuję na więcej niż ustawienie grafiki na “low”.

Jaka jest rekomendowana konfiguracja?

System operacyjny: 64-bitowy Windows 10.

Do uruchomienia gry niezbędny jest DirectX® 12.

Procesor: Intel Core i7-4790 lub AMD Ryzen 3 3200G

Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 1060 6 GB lub AMD Radeon R9 Fury

RAM: 12 GB

Miejsce na dysku: 70 GB (SSD)

źródło: https://support.cdprojektred.com/pl/cyberpunk/pc/sp-technical/issue/1556/wymagania-systemowe-gry-cyberpunk-2077

Przykro nam CD Projekt Red, ale ciężko zaufać tej specyfikacji. Wymagania są tylko nieco lepsze od tych minimalnych! Jeśli czekamy na grę prawie 7 lat, to trzeba ją przejść w odpowiedniej jakości. Będziemy mogli zaznaczyć “Wysokie” ustawienia graficzne i rozdzielczość Full HD (1080p). Zalecany PC również nie udźwignie Ray Tracingu, nie wspominając o pozostałych, dodatkowych efektach. Jeśli chodzi o płynność, możemy się spodziewać maksymalnie 45 kl./s. Mało.

Chcecie zagrać w trybie 1440p?

Potrzebne do tego będą:

System operacyjny: 64-bitowy Windows 10.

Do uruchomienia gry niezbędny jest DirectX® 12.

Procesor: Intel Core i7-4790 lub AMD Ryzen 3 3200G

Karta graficzna: Nvidia GeForce RTX 2060 lub AMD Radeon RX 5700 XT; 6 GB pamięci

RAM: 12 GB

Miejsce na dysku: 70 GB SSD

źródło: https://support.cdprojektred.com/pl/cyberpunk/pc/sp-technical/issue/1556/wymagania-systemowe-gry-cyberpunk-2077

Co powiecie na ustawienia Ultra, czyli opcję 4k?

System operacyjny: 64-bitowy Windows 10.

Do uruchomienia gry niezbędny jest DirectX® 12.

Procesor: Intel Core i7-4790 lub AMD Ryzen 5 3600

Karta graficzna: Nvidia GeForce RTX 2080 Super, GeForce RTX 3070 lub AMD Radeon RX 6800 XT; 8 GB pamięci

RAM: 16 GB

Miejsce na dysku: 70 GB SSD

źródło: https://support.cdprojektred.com/pl/cyberpunk/pc/sp-technical/issue/1556/wymagania-systemowe-gry-cyberpunk-2077

Cyberpunk 2077 w trybie Ray Tracing

Chcecie cieszyć się z gry w trybie Full HD w trybie Ray Tracing?

Sprawdźmy wymagania:

System operacyjny: 64-bitowy Windows 10.

Do uruchomienia gry niezbędny jest DirectX® 12.

Procesor: Intel Core i7-4790 lub AMD Ryzen 3 3200G

Karta graficzna: Nvidia GeForce RTX 2060; 6 GB pamięci

RAM: 16 GB

Miejsce na dysku: 70 GB SSD

źródło: https://support.cdprojektred.com/pl/cyberpunk/pc/sp-technical/issue/1556/wymagania-systemowe-gry-cyberpunk-2077 

Aby zagrać w tym trybie wystarczy skorzystać z technologii RTX w laptopach Lenovo.

Legion-7

Jaki laptop do Cyberpunk 2077?

Lenovo Legion oferuje laptopy gamingowe wyposażone w karty graficzne NVIDIA GeForce® RTX 2080 SUPER™ z technologią Max-Q Design oraz procesory Intel Core™ serii H 10. generacji.

Karta RTX 2080 SUPER™ Max-Q Design posiada dwie przełomowe funkcje DLSS 2.0 oraz  Advance Optimus.

DLSS 2.0 to technika upscalowania obrazu za pomocą algorytmów głębokiego uczenia. Zapewnia ona lepszą jakość obrazu oraz wydajność w grach.

Advance Optimus to technologia, dzięki której laptop automatycznie przełącza się na zintegrowany układ graficzny podczas przeglądania Internetu i oglądania filmów. Wydłuża to czas pracy laptopa poprzez zasilanie akumulatorowe.

Podsumowując – Lenovo Legion 7 świetnie poradzi sobie w trybie ULTRA. Przy ustawieniach 1080p, RTX 2080 SUPER™ umożliwi nam włączenie Ray Tracingu.

W przypadku Lenovo Legion 5, wyposażonego w RTX 2060 i 16GB RAMu, tryb Full HD powinien pozwolić na włączenie technologii RT na minimalnych ustawieniach.

Uzbrajając się w laptop gamingowy z rodziny Lenovo Legion możecie być spokojni, że 10 grudnia wejdziecie w świat Cyberpunk 2077 na pełnych obrotach.

Cyberpunk 2077 FAQ

Cyberpunk 2077 co to?

Gra stworzona przez CD Projekt Red. Fabuła Cyberpunk 2077 obraca się wokół najemnika o imieniu “V”, którego celem, poza przeżyciem w bezwzględnym świecie, jest zdobycie implantu dającego nieśmiertelność.

Cyberpunk 2077 – jakie wymagania minimalne?

Na ich stronie możemy wyczytać, że konfiguracja minimalna to:

System operacyjny: 64-bitowy Windows 7 lub 64-bitowy Windows 10.

Do uruchomienia gry niezbędny jest DirectX® 12.

Procesor: Intel Core i5-3570K lub AMD FX-8310.

Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 780 3GB lub AMD Radeon RX 470.

RAM: 8 GB

Miejsce na dysku: 70 GB

Jak grać w Cyberpunk 2020?

Cała rozgrywka jest w naszych rękach. Dostaniemy możliwość dowolnego modyfikowania naszej postaci – płeć, wygląd oraz umiejętności. Co więcej pozwolono nam nawet zadecydować o początku naszej przygody. Do wyboru są trzy ścieżki: nomad, corpo albo street kid.

Jaki komputer do Cyberpunk 2077?

Lenovo Legion oferuje laptopy gamingowe wyposażone w karty graficzne NVIDIA GeForce® RTX 2080 SUPER™ z technologią Max-Q Design oraz procesory Intel Core™ serii H 10. generacji.

Karta RTX 2080 SUPER™ Max-Q Design posiada dwie przełomowe funkcje DLSS 2.0 oraz  Advance Optimus.

DLSS 2.0 to technika upscalowania obrazu za pomocą algorytmów głębokiego uczenia. Zapewnia ona lepszą jakość obrazu oraz wydajność w grach.

Advance Optimus to technologia, dzięki której laptop automatycznie przełącza się na zintegrowany układ graficzny podczas przeglądania Internetu i oglądania filmów. Wydłuża to czas pracy laptopa poprzez zasilanie akumulatorowe.

Podsumowując – Lenovo Legion 7 świetnie poradzi sobie w trybie ULTRA. Przy ustawieniach 1080p, RTX 2080 SUPER™ umożliwi nam włączenie Ray Tracingu.

W przypadku Lenovo Legion 5, wyposażonego w RTX 2060 i 16GB RAMu, tryb Full HD powinien pozwolić na włączenie technologii RT na minimalnych ustawieniach.

Uzbrajając się w laptop gamingowy z rodziny Lenovo Legion możecie być spokojni, że 10 grudnia wejdziecie w świat Cyberpunk 2077 na pełnych obrotach.

Cyberpunk 2077 – jaki cpu?

Do odpalenia gry w 1080p potrzebujemy zatem CPU z 2012 r., GPU z 2013 r. (od Nvidia) albo młodszego o 3 lata (od AMD). 64-bitowego Windowsa z umiarkowaną ilością pamięci. Windows 8/8.1 odpada z racji braku obsługi DX12.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 21

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Marcin Koryszewski

Za dnia człowiek od Social Media, a po godzinach - zapalony gracz. Od ponad dekady bacznie obserwuje zjawisko gamingu oraz kultury i społeczności, które są na nim zbudowane.

Powiązane Artykuły

Dysk w chmurze –jaki wybrać i po co robić backup w chmurze?

Lenovo

Dziewczyny na motory! Czyli co łączy Dominikę Orlik z Lenovo Polska?

Lenovo

Jak zadbać o bezpieczeństwo danych i tożsamości w laptopach? Kamerki i filtry prywatyzujące

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
lenovo cloud
Dysk w chmurze –jaki wybrać i po co robić backup w chmurze?

Kiedyś przechowywaliśmy dane na kasetach, dyskietkach czy płytach. Później pojawiły się pendrive’y, które idealnie nadawały się do szybkiego przerzucania plików...

Close