Porady

Poznajmy technologie: Czujniki w smartfonach i tabletach

4 sierpnia 2015, Aktualizacja 20 marca 2018Lenovo

Czujniki w smartfonach i tabletachJesteśmy do nich tak przyzwyczajeni, że często nawet nie zwracamy na nie uwagi. Tymczasem w każdym nowoczesnym smartfonie i tablecie znajdziemy cały szereg różnych sensorów, mierników i czujników (np. czujnik grawitacyjny w telefonie).

Jeszcze dziesięć lat temu sprawa wyglądała zupełnie inaczej – telefony komórkowe służyły niemal wyłącznie do dzwonienia i wysyłania wiadomości, a o urządzeniach takich jak tablety mało kto słyszał. Rozbudowywanie nowoczesnego sprzętu mobilnego o rozmaite czujniki rozpoczęło się na dobre właściwie wraz ze smartfonową rewolucją, czyli około 2007 roku. Od tamtego czasu mierników przybywa i przybywa, a korzystanie z urządzeń mobilnych jest dzięki nim coraz wygodniejsze. Przyjrzyjmy się sensorom, które znajdziemy w większości nowoczesnego sprzętu.

Akcelerometr i żyroskop

Podstawowe wyposażenie smartfonów i tabletów. To dzięki tym sensorom możemy sterować w grach wyścigowych po prostu odchylając urządzenia w różne strony. To dzięki nim telefon “wie”, kiedy obracamy go o 90 stopni i należy zmienić układ interfejsu na poziomy, czy też liczy nasze kroki. Często terminy akcelerometr i żyroskop są używane wymiennie, ale tak naprawdę to dwa różne czujniki, które działają w nieco inny sposób.

Jak działa akcelerometr?

Akcelerometr, który można też nazwać przyspieszeniomierzem, pozwala na wykrywanie ułożenia przestrzennego. Wie, w którą stronę i jak szybko telefon lub tablet zmieniły swoje położenie. Mierzy też wszelkie wstrząsy. Z kolei żyroskop mierzy odchylenia od płaszczyzny. Odmienność obu czujników najłatwiej przedstawić na przykładzie – jeśli trzymamy tablet pionowo i obrócimy się o 180 stopni, akcelerometr nie wyczuje ruchu, ponieważ tablet wciąż jest ułożony w takiej samej pozycji. Żyroskop natomiast bez problemu wykryje to, że się odwróciliśmy.

W praktyce oba sensory odpowiadają za podobne zadania i współpracują ze sobą. W najtańszych modelach urządzeń mobilnych znajdziemy wyłącznie akcelerometr. W nieco droższych do składu dołącza żyroskop, dzięki wsparciu którego pomiary są dokładniejsze. Przekłada się to na przykład na dużo bardziej precyzyjne i responsywne sterowanie w grach.

Magnometr

Niektóre smartfony i tablety potrafią wykrywać też pole magnetyczne, dzięki czemu mogą służyć za kompas. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiedzialny za tę funkcję sensor radzi sobie całkiem nieźle również z odnajdywaniem metalowych przedmiotów. Czułość w większości przypadków nie jest zbyt wysoka, ale powinna z powodzeniem pomóc w zlokalizowaniu na przykład zagubionych kluczy.

Czujnik światła

Zdecydowana większość urządzeń mobilnych oferuje funkcję automatycznego dopasowywania poziomu jasności ekranu do warunków świetlnych panujących w otoczeniu. W pełnym słońcu wyświetlacz daje z siebie wszystko, a wieczorem jest podświetlany tylko w minimalnym stopniu. To zasługa czujnika poziomu natężenia światła. Sensor przekazuje do systemu poziom natężenia wyrażony w luksach, i to na jego podstawie dopasowuje siłę podświetlenia. Czujnik światła znajduje się zwykle na górnej części urządzeń z przodu ich obudowy.

Czujnik zbliżeniowy

Gdy przykładamy do ucha smartfon, jego ekran wygasa – dzieje się tak za sprawą czujnika zbliżeniowego. Sensor ten działa tylko w najbliższym otoczeniu urządzenia – nie wie na przykład, kiedy nasza głowa znajduje się 50 centymetrów od niego. Zaczyna reagować dopiero wtedy, gdy jakiś obiekt zbliży się do smartfonu lub tabletu na 5-10 centymetrów. Zwykle przesyła do sprzętu tylko dwie różna informacje – wykrycie zbliżenia lub jego brak. Dokładniejsze dane nie są po prostu potrzebne. Do uzyskania ich przydaje się z kolei…

Czujnik gestów

Jest montowany w bardzo niewielkiej liczbie smartfonów i tabletów. To tak naprawdę umieszczony nad ekranem emiter promieni podczerwonych, które rozpoznają gesty dłonią wykonywane w okolicach urządzenia.

Termometr i higrometr

Działania termometru raczej nie trzeba nikomu wyjaśniać. Mierzy on jednak temperaturę wewnątrz urządzeń, przez co nie nadaje się do sprawdzania pogody na dworze.i Z kolei higrometr mierzy wilgotność powietrza.

Barometr

Mierzy ciśnienie atmosferyczne, a poza tym wysokość, na której się znajdujemy. W jaki sposób? Otóż ze zmianą wysokości wiąże się również zmiana ciśnienia. Pomiar barometru w tej kwestii nie jest zbyt dokładny, ale i tak korzystają z niego niektóre aplikacje.

Skaner linii papilarnych

Skaner linii papilarnych jest coraz popularniejszą metodą na zabezpieczenie naszych urządzeń mobilnych. Zwykle umieszcza się go w przycisku na dole obudowy urządzenia, bądź jako samodzielny czytnik z tyłu. Służy do odblokowywania ekranu, ale w niektórych przypadkach również na przykład do autoryzacji płatności.

GPS

Nawet najtańsze smartfony są dziś wyposażone w odbiornik GPS. Sprawa wygląda nieco inaczej jeśli chodzi o tablety – tylko część budżetowych modeli poprowadzi nas do celu za pomocą nawigacji satelitarnej. Z GPS korzysta bardzo wiele aplikacji, w tym zainstalowane domyślnie na niemal każdym urządzeniu z Androidem Mapy Google. Technologia została zaprojektowana w latach osiemdziesiątych na potrzeby armii Stanów Zjednoczonych. Szybko udostępniono ją jednak także cywilom. GPS oblicza pozycję urządzenia na podstawie danych z satelitów krążących nad Ziemią. Odbiorniki odczytują swą dokładną odległość od kilku satelitów jednocześnie, i na tej podstawie są w stanie określić położenie urządzenia.

Sprawdzanie działania sensorów

Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy jakiś sensor znajduje się w naszym urządzeniu mobilnym, możemy to łatwo sprawdzić. Wystarczy pobrać jedną z wielu aplikacji dostępnych w Sklepie Play, na przykład darmowy Android Sensor Box. Dzięki nim przetestujemy wszystkie możliwości naszego urządzenia.

Pozostałe

Smartfony i tablety “wyczuwają” rzecz jasna wiele innych rzeczy – choćby dotyk i fale radiowe. O ekranach dotykowych czy technologiach takich jak NFC, Wi-Fi i Bluetooth przeczytamy jednak w osobnych artykułach.

 

Przeczytaj również artykuł o działaniu wyświetlaczy LCD!Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Powiązane Artykuły

Jak podłączyć tablet do telewizora? - HelpZone #31

Lenovo

Do biura i na studia - Lenovo Flex 2

Lenovo

Kolejny komputer all-in-one w technologicznym portfolio Lenovo - czas na IdeaCentre AIO 520

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Aplikacje do nauki języków – IT na Luzie #25

W dzisiejszym świecie znajomość kilku, a przynajmniej jednego, języka obcego to bardzo często podstawa. Dlatego właśnie tym tematem zajęliśmy się...

Close