Porady

Poznajmy technologie: Czujniki w smartfonach i tabletach

20 marca 2018Lenovo

Czujniki w smartfonach i tabletachJesteśmy do nich tak przyzwyczajeni, że często nawet nie zwracamy na nie uwagi. Tymczasem w każdym nowoczesnym smartfonie i tablecie znajdziemy cały szereg różnych sensorów, mierników i czujników (np. czujnik grawitacyjny w telefonie).

Jeszcze dziesięć lat temu sprawa wyglądała zupełnie inaczej – telefony komórkowe służyły niemal wyłącznie do dzwonienia i wysyłania wiadomości, a o urządzeniach takich jak tablety mało kto słyszał. Rozbudowywanie nowoczesnego sprzętu mobilnego o rozmaite czujniki rozpoczęło się na dobre właściwie wraz ze smartfonową rewolucją, czyli około 2007 roku. Od tamtego czasu mierników przybywa i przybywa, a korzystanie z urządzeń mobilnych jest dzięki nim coraz wygodniejsze. Przyjrzyjmy się sensorom, które znajdziemy w większości nowoczesnego sprzętu.

Akcelerometr i żyroskop

Podstawowe wyposażenie smartfonów i tabletów. To dzięki tym sensorom możemy sterować w grach wyścigowych po prostu odchylając urządzenia w różne strony. To dzięki nim telefon “wie”, kiedy obracamy go o 90 stopni i należy zmienić układ interfejsu na poziomy, czy też liczy nasze kroki. Często terminy akcelerometr i żyroskop są używane wymiennie, ale tak naprawdę to dwa różne czujniki, które działają w nieco inny sposób.

Jak działa akcelerometr?

Akcelerometr, który można też nazwać przyspieszeniomierzem, pozwala na wykrywanie ułożenia przestrzennego. Wie, w którą stronę i jak szybko telefon lub tablet zmieniły swoje położenie. Mierzy też wszelkie wstrząsy. Z kolei żyroskop mierzy odchylenia od płaszczyzny. Odmienność obu czujników najłatwiej przedstawić na przykładzie – jeśli trzymamy tablet pionowo i obrócimy się o 180 stopni, akcelerometr nie wyczuje ruchu, ponieważ tablet wciąż jest ułożony w takiej samej pozycji. Żyroskop natomiast bez problemu wykryje to, że się odwróciliśmy.

W praktyce oba sensory odpowiadają za podobne zadania i współpracują ze sobą. W najtańszych modelach urządzeń mobilnych znajdziemy wyłącznie akcelerometr. W nieco droższych do składu dołącza żyroskop, dzięki wsparciu którego pomiary są dokładniejsze. Przekłada się to na przykład na dużo bardziej precyzyjne i responsywne sterowanie w grach.

Magnometr

Niektóre smartfony i tablety potrafią wykrywać też pole magnetyczne, dzięki czemu mogą służyć za kompas. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiedzialny za tę funkcję sensor radzi sobie całkiem nieźle również z odnajdywaniem metalowych przedmiotów. Czułość w większości przypadków nie jest zbyt wysoka, ale powinna z powodzeniem pomóc w zlokalizowaniu na przykład zagubionych kluczy.

Czujnik światła

Zdecydowana większość urządzeń mobilnych oferuje funkcję automatycznego dopasowywania poziomu jasności ekranu do warunków świetlnych panujących w otoczeniu. W pełnym słońcu wyświetlacz daje z siebie wszystko, a wieczorem jest podświetlany tylko w minimalnym stopniu. To zasługa czujnika poziomu natężenia światła. Sensor przekazuje do systemu poziom natężenia wyrażony w luksach, i to na jego podstawie dopasowuje siłę podświetlenia. Czujnik światła znajduje się zwykle na górnej części urządzeń z przodu ich obudowy.

Czujnik zbliżeniowy

Gdy przykładamy do ucha smartfon, jego ekran wygasa – dzieje się tak za sprawą czujnika zbliżeniowego. Sensor ten działa tylko w najbliższym otoczeniu urządzenia – nie wie na przykład, kiedy nasza głowa znajduje się 50 centymetrów od niego. Zaczyna reagować dopiero wtedy, gdy jakiś obiekt zbliży się do smartfonu lub tabletu na 5-10 centymetrów. Zwykle przesyła do sprzętu tylko dwie różna informacje – wykrycie zbliżenia lub jego brak. Dokładniejsze dane nie są po prostu potrzebne. Do uzyskania ich przydaje się z kolei…

Czujnik gestów

Jest montowany w bardzo niewielkiej liczbie smartfonów i tabletów. To tak naprawdę umieszczony nad ekranem emiter promieni podczerwonych, które rozpoznają gesty dłonią wykonywane w okolicach urządzenia.

Termometr i higrometr

Działania termometru raczej nie trzeba nikomu wyjaśniać. Mierzy on jednak temperaturę wewnątrz urządzeń, przez co nie nadaje się do sprawdzania pogody na dworze.i Z kolei higrometr mierzy wilgotność powietrza.

Barometr

Mierzy ciśnienie atmosferyczne, a poza tym wysokość, na której się znajdujemy. W jaki sposób? Otóż ze zmianą wysokości wiąże się również zmiana ciśnienia. Pomiar barometru w tej kwestii nie jest zbyt dokładny, ale i tak korzystają z niego niektóre aplikacje.

Skaner linii papilarnych

Skaner linii papilarnych jest coraz popularniejszą metodą na zabezpieczenie naszych urządzeń mobilnych. Zwykle umieszcza się go w przycisku na dole obudowy urządzenia, bądź jako samodzielny czytnik z tyłu. Służy do odblokowywania ekranu, ale w niektórych przypadkach również na przykład do autoryzacji płatności.

GPS

Nawet najtańsze smartfony są dziś wyposażone w odbiornik GPS. Sprawa wygląda nieco inaczej jeśli chodzi o tablety – tylko część budżetowych modeli poprowadzi nas do celu za pomocą nawigacji satelitarnej. Z GPS korzysta bardzo wiele aplikacji, w tym zainstalowane domyślnie na niemal każdym urządzeniu z Androidem Mapy Google. Technologia została zaprojektowana w latach osiemdziesiątych na potrzeby armii Stanów Zjednoczonych. Szybko udostępniono ją jednak także cywilom. GPS oblicza pozycję urządzenia na podstawie danych z satelitów krążących nad Ziemią. Odbiorniki odczytują swą dokładną odległość od kilku satelitów jednocześnie, i na tej podstawie są w stanie określić położenie urządzenia.

Sprawdzanie działania sensorów

Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy jakiś sensor znajduje się w naszym urządzeniu mobilnym, możemy to łatwo sprawdzić. Wystarczy pobrać jedną z wielu aplikacji dostępnych w Sklepie Play, na przykład darmowy Android Sensor Box. Dzięki nim przetestujemy wszystkie możliwości naszego urządzenia.

Pozostałe

Smartfony i tablety “wyczuwają” rzecz jasna wiele innych rzeczy – choćby dotyk i fale radiowe. O ekranach dotykowych czy technologiach takich jak NFC, Wi-Fi i Bluetooth przeczytamy jednak w osobnych artykułach.

 

Przeczytaj również artykuł o działaniu wyświetlaczy LCD!Udostępnij

Powiązane Artykuły

Jak podłączyć tablet do telewizora? - HelpZone #31

Lenovo

Do biura i na studia - Lenovo Flex 2

Lenovo

Kolejny komputer all-in-one w technologicznym portfolio Lenovo - czas na IdeaCentre AIO 520

Lenovo

Komentarze do artykułu

Komentarze do artykułu mogą dodawać tylko osoby zalogowane.

Zaloguj się


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Przeczytaj poprzedni wpis:
Aplikacje do nauki języków – IT na Luzie #25

W dzisiejszym świecie znajomość kilku, a przynajmniej jednego, języka obcego to bardzo często podstawa. Dlatego właśnie tym tematem zajęliśmy się...

Zamknij