Newsy

Czy technologia potrafi czytać w naszych myślach?

11 lutego 2019, Aktualizacja 6 czerwca 2019Jarosław Łyszkowski

Technologia, którą do niedawna mogliśmy zobaczyć tylko w kinie, dziś staje się możliwa do wprowadzenia w życie. Kiedyś zadawaliśmy sobie pytanie, czy powinniśmy się jej bać. Teraz już wiemy, że jest bardziej naszym sprzymierzeńcem niż wrogiem. Poznajcie technologie przyszłości, w których tworzeniu uczestniczy Lenovo.

W skrócie

Takie technologie można wykorzystywać także w celach profilaktycznych, jako element treningu sprawności mózgu wśród młodzieży w okresie intensywnej nauki przed egzaminami, menadżerów, których praca wymaga podejmowania szybkich decyzji, jak i osób starszych mających problemy z pamięcią i koncentracją. Sprawdza się również w procesach terapii dzieci i dorosłych z ADHD, pacjentów z chorobą Alzheimera i innych zaburzeniach.

Pamiętacie kultowy w latach 80-tych serial „Knight Rider” (w polskim przekładzie „Nieustraszony”), w którym tytułowy bohater przeciwstawia się złu w asyście obdarzonego sztuczną inteligencją samochodu przyszłości, potrafiącego odczytywać wszelkie intencje kierowcy? Albo dużo młodszy „Matrix”, w którym Leo, Trinity, Morfeusz i inni wchodzili do systemu poprzez elitarny interfejs nadający im niezwykłe umiejętności? To, co kiedyś istniało jedynie w wyobraźni twórców reprezentujących nurt SF, dzisiaj staje się rzeczywistością.

Internet mózgów

O próbach komunikacji ludzkiego mózgu z komputerem dowiadujemy się nie tylko z filmów i książek o tematyce fantastyczno-naukowej, ale także z serwisów informacyjnych zajmujących się nowoczesnymi technologiami lub na konferencjach branżowych. W związku z jednym z takich wydarzeń organizowanych przez Lenovo, we współpracy z politechniką w Tajpej, przygotowano prezentację pod futurystyczną nazwą „Internet mózgów” – efekt nowatorskich badań nad sztuczną inteligencją. Dwóch graczy, w „czołgistkach” na głowach, z elektrodami rejestrującymi aktywność bioelektryczną mózgu i przekazującymi sygnał do komputera, sterowało obrazem na monitorze za pomocą samych myśli. Bez myszek, klawiatur czy paneli dotykowych. Czysta rywalizacja na siłę koncentracji. Obaj ukończyli wyścig, ale największym wygranym tego pojedynku była technologia.

Nowe możliwości w kształceniu i terapii

Zastosowanie „Internetu mózgów” nie kończy się na grach wideo. Takie technologie można wykorzystywać także w celach profilaktycznych, jako element treningu sprawności mózgu wśród młodzieży w okresie intensywnej nauki przed egzaminami, menadżerów, których praca wymaga podejmowania szybkich decyzji, jak i osób starszych mających problemy z pamięcią i koncentracją. Sprawdza się również w procesach terapii dzieci i dorosłych z ADHD, pacjentów z chorobą Alzheimera i innych zaburzeniach.

Zapraszamy do obejrzenia wyjątkowego pokazu sterowania obrazem wyłącznie przy użyciu siły umysłu.

HoloTable, czyli operacja zgodna z planem

Czy hologram może pomóc zaplanować operację? Jak odwzorować chory narząd, by go skutecznie i bezpiecznie leczyć? Lenovo udowodniło, że dla nowoczesnych technologii granice nie istnieją. Medycyna jest jedną z najszybciej i najprężniej rozwijających się nauk. Nie ma poza nią chyba innej dziedziny, w której wszyscy tak jednomyślnie docenialiby korzyści, jakie niesie technologia. Szczególnie najbardziej zainteresowane strony, lekarze i pacjenci, spodziewają się po nich nowych możliwości w leczeniu chorób i urazów. Zaawansowane techniki obrazkowe, jak choćby tomografia komputerowa, znacznie poprawiły dokładność diagnozy medycznej i kontrolę kolejnych procesów, jednak jeszcze raz okazało się, że innowacjom na tym polu nigdy dość.

To nie science-fiction!

Z takiego założenia wyszło Lenovo i… poszło o krok dalej, demonstrując HoloTable – interaktywne urządzenie holograficzne do zastosowania w służbie zdrowia. Do tej pory wynalazki tego typu robiły głównie wizualne wrażenie na prezentacjach, pokazach i eventach biznesowych. Jeszcze wcześniej można było je zobaczyć w filmach spod znaku SF. Tymczasem projekt Lenovo ma realną szansę zrewolucjonizować dotychczasowe praktyki lekarskie.

Na czym zatem polega fenomen tego rozwiązania? Można to wyjaśnić na przykładzie tomograficznych obrazów wątroby z badania pacjenta, które specjaliści ładują do urządzenia za pomocą ekranu dotykowego. Następnie automatycznie dzielą organ na segmenty i tworzą jego trójwymiarowe modele, które następnie wyświetlane są w przestrzeni holograficznej. Obracając, przybliżając i oddalając je poprzez wykonywanie odpowiednich gestów, mogą obejrzeć wątrobę z różnych stron, a tym samym prześledzić cały proces rekonstrukcji obrazu tomograficznego. Mogą także zaznaczać konkretne fragmenty modelu oraz zresetować go bez użycia klawiatury. Taka wszechstronna wizualizacja narządu pozwala na dokładne zaplanowanie przebiegu operacji, a nawet na symulację różnych jej scenariuszy w zależności od liczby i rozmieszczenia guzów. Urządzenie umożliwia również ocenę wielkości wątroby po ich resekcji, znacznie ułatwiając lekarzom dalsze działania.

Póki co HoloTable jest projektem pilotażowym, ale ma wszelkie argumenty, aby otworzyć nowy rozdział w chirurgii operacyjnej. Jak to wygląda w praktyce? Zobacz materiał Lenovo!

Przełom już się dokonał. Z całą pewnością wiemy, że sztuczna inteligencja potrafi odbierać nasze fale mózgowe. Dokąd doprowadzą nas prace nad interfejsem człowiek-komputer i obszarem jego zastosowań? Czy HoloTable wejdzie do powszechnego użytku i pomoże leczyć trudne przypadki? Czas pokaże, jakie jeszcze możliwości da nam technologia.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Jarosław Łyszkowski

Człowiek renesansu, który nie boi się żadnych wyzwań. Dużą część swojego życia spędził w telewizji, działając „od kuchni”. Dziś nie rozstaje się ze swoim ThinkPad'em, bo nigdy nie wiadomo gdzie najdzie go wena do napisania kolejnego perfekcyjnego artykułu. W wolnych chwilach oddaje się swojej największej pasji, którą są stare samochody.

Powiązane Artykuły

Czy roboty będą mieć nosy? - rozmowa z dr Emilią Witkowską Nery

Lenovo

Trzy przykazania innowacji - felieton Konstantego Młynarczyka

Lenovo

Czwarta rewolucja - felieton Konstantego Młynarczyka

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
recenzja ThinkPad X1
ThinkPad X1 Extreme – recenzja

ThinkPad X1 Extreme to kolejny model ze słynnej serii obecnej na rynku od przeszło 25 lat. Komputery te zaskarbiły sobie...

Close