Porady

Czy warto zainstalować na tablecie program antywirusowy?

25 października 2018, Aktualizacja 27 listopada 2018Lenovo

„Przezorny zawsze ubezpieczony” czy „hulaj dusza, piekła nie ma”? – które podejście jest właściwe? Czy rzeczywiście nie potrzebujemy antywirusa na tablecie?

Jeszcze kilka lat temu Google twierdził, że na tabletach i komórkach antywirus nie jest potrzebny. Że jesteśmy bezpieczni, jeśli aplikacje pozyskujemy wyłącznie z zaufanych źródeł (np. sklepu Google Play). Jednak po kilku atakach hakerskich, dokonanych na platformę Google, ten już nie jest tak kategoryczny. Okazuje się, że choć sito weryfikacji aplikacji w sklepie Google jest gęste, to i tak zdarza się, że szkodliwe oprogramowanie się przez nie przeciśnie.

Zdecydowanie rekomendujemy zainstalowanie na tabletach antywirusa. Powodów jest kilka, ale głównym z nich jest bezpieczeństwo naszych danych.

Tablet, podobnie jak smartfon, stał się dziś naszym podręcznym komputerem. Nie służy nam wyłącznie do przeglądania stron, grania, czy słuchania muzyki, ale jest naszym wirtualnym oddziałem bankowym, za pośrednictwem którego robimy zakupy i załatwiamy sprawy w urzędach. Czynności te wymagają udostępnienia naszych najbardziej poufnych danych.

Korzystając z tabletu, kupujemy produkty i usługi, rezerwujemy hotele i bilety lotnicze, przesyłamy poufne wiadomości. Musimy być więc pewni, że dostęp do naszych danych jest odpowiednio zabezpieczony.

Naszą linią obrony staje się wówczas program antywirusowy. Jak go wybrać? Na pewno warto polegać na testach skuteczności prowadzonych np. przez instytut AV-Test. I zdecydować się na program, który poza neutralizacją złośliwego oprogramowania gwarantuje nam inne przydatne funkcje, takie jak:

– kontrola rodzicielska,

– tworzenie kopii zapasowych,

– szyfrowanie danych

– zabezpieczenia antykradzieżowe.

Te ostatnie są szczególnie przydatne w przypadku utraty urządzenia – nie tylko pozwalają zdalnie namierzyć tablet czy sfotografować złodzieja, ale także zdalnie wyczyścić urządzenie ze wszystkich naszych danych.

Antywirus najlepiej pobrać z oficjalnego sklepu Google Play. Najczęściej wybierane obecnie antywirusy to Avast i AVG.

 Udostępnij

Powiązane Artykuły

Brak dźwięku - HelpZone #27

Lenovo

Jak dbać o baterię w laptopie?

Lenovo

Jak zwiększyć liczbę klatek w grach za darmo?

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo