Porady

Czym jest i co robi BIOS? – HelpZone #52

9 października 2017Lenovo

BIOS, BIOS, BIOS – czyli tajemniczy skrót bardzo często pojawiający się wyjaśnieniach problemów technicznych związanych z komputerami. Co oznacza i czemu tak często się o nim mówi?

Najniższy wcale nie oznacza najmniej ważny, co doskonale pokazuje przykład BIOSa. W tym odcinku HelpZone opowiemy Wam, co tak naprawdę robi BIOS, za co jest odpowiedzialny (a naprawdę, ma wiele „na głowie”) oraz jak go ustawić.

No to… odpalamy wideo!Udostępnij

Komentarze do artykułu

Komentarze do artykułu mogą dodawać tylko osoby zalogowane.

Zaloguj się

grzemach

Wielki Procesor 60 posty 1501 pkt.
2017-10-09 14:41:17

Aby wejść do BIOSu jest więcej klawiszy (F8, F9, 12), były również kombinacje (ale raczej dawno i mało popularne).

Myślę, że warto też wspomnieć, że aktualnie BIOS jako BIOS nie występuje. W 2007 powstało UEFI (wcześniej były prace na EFI), które od ok 2011 skutecznie zastępuje BIOS. Jeśli w Waszym komputerze jest Secure Boot - macie UEFI. A jest to w każdym nowym komputerze.
Główną jednak różnicą jest to, że umożliwia obsługę dysków większych niż 2TB (GPT), można pisać dla niego sterowniki, które będą niezależne od systemu. Oczywiście różnic jest dużo więcej, bo niektórzy producenci dostarczają naprawdę piękne interfejsy dla UEFI, wiele wskaźników (UEFI Shell).


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak wybrać monitor do gier?

Dla pasjonata gier zakup dobrego monitora jest równie istotny, co wyposażenie komputera w wydajne podzespoły. Efekty graficzne najnowszych gier można...

Zamknij