Ciekawostki

Czym są Bitcoiny i inne kryptowaluty?

20 listopada 2017, Aktualizacja 14 marca 2018Lenovo

Czym są Bitcoiny i inne kryptowaluty?

Rys prehistoryczny kryptowalut

Trochę przewrotnie można powiedzieć, że drzwi do sukcesu wirtualnego pieniądza uchyliły się jeszcze przed erą komputerów – w czasach wielkiego kryzysu. Wówczas to w USA oraz krajach europejskich zaczęto odchodzić od tzw. parytetu złota. Przed I wojną światową amerykański kowboj mógł wymienić każdego trzymanego w kieszeni dolara na odpowiadający mu ułamek uncji złota. Papierowych czy brzęczących pieniędzy używano wówczas ze względów praktycznych – były łatwiejsze w przenoszeniu i rozmienianiu na drobne.

Porzucenie parytetu złota przekształciło pieniądze w rodzaj społeczno-gospodarczej umowy. Banknot sam w sobie nie jest wart wiele, ale odzwierciedla wartość towarów. W przeciwieństwie do drogocennego kruszcu jest też niewyczerpalny. Nie znaczy to jednak, że banknoty można drukować w nieskończoność. Zalanie rynku pieniądzem powoduje wzrost inflacji i cen produktów. Dlatego ilością pieniądza na rynku steruje zazwyczaj państwowy organ, np. bank centralny.

Waluta jako umowa społeczna

Ponieważ waluta działa na zasadzie społecznej umowy nic nie stoi na przeszkodzie, aby grupa osób uzgodniła, że od dziś jako środka płatniczego będzie używać np. produktów rolnych, szlachetnych kamieni czy kapsli (jak w popularnej serii gier Fallout). Wystarczy, że określą siłę nabywczą takiego pieniądza i będą kontrolować jego ilość (gwarantować wartość) oraz autentyczność. Na podobnej zasadzie walutą może być też zaszyfrowany plik z unikalną kombinacją zer i jedynek – taką jest np. Bitcoin, czyli najpopularniejsza kryptowaluta na świecie.

Jak działają Bitcoiny i inne kryptowaluty?

Podstawą funkcjonowania tradycyjnych walut jest zaufanie użytkowników do instytucji kontrolującej przepływ pieniędzy np. banku. Taki centralny organ sprawdza poprawność transakcji i zapisuje stan konta każdego posiadacza waluty. Działa więc jako pośrednik między stronami transakcji. W przypadku kryptowalut pośrednik nie jest potrzebny – to jedna z głównych zalet wirtualnego pieniądza. Za pomocą zaawansowanej kryptografii i technologii blockchain udało się rozproszyć instytucję pośrednika między wszystkich użytkowników kryptowaluty – na podobnej zasadzie działania co sieci P2P (peer-to-peer), np. BitTorrent. Dzięki blockchain Bitcoina nie udało się dotychczas zhakować i uznawany jest za bezpieczny.

Odpowiednikiem bankowego konta jest w tym przypadku publiczny klucz kryptograficzny (ECDSA 256-bit). A klucz prywatny, znany tylko właścicielowi rachunku, służy do autoryzowania transakcji. Na podstawie klucza publicznego generowany jest jednorazowy adres (również zaszyfrowany), który umożliwia przelanie środków między kontami. W takim przypadku system sprawdza czy na koncie znajdują się potrzebne środki i czy zlecający transakcję ma uprawnienia by z niego korzystać. W tradycyjnej bankowości rolę sprawdzającego pełni np. serwer banku. W kryptowalutach jego odpowiednikiem jest sieć P2P. Weryfikacja i zatwierdzanie transakcji odbywa się na komputerach wielu użytkowników równocześnie i w żargonie określane jest jako kopanie (lub wydobywanie). Wymaga dużej mocy obliczeniowej, co m.in. uniemożliwia sfałszowanie procesu.

W momencie zlecenia transakcji rozpoczyna się wyścig między członkami sieci P2P. Użytkownik, którego komputer przyczyni się do zaakceptowania transakcji otrzymuje gratyfikację w postaci kwoty 12,5 Bitcoin, która wzbogaca jego prywatne konto. Zlecający transakcję może nagrodzić go dodatkową kwotą, na zachętę.

Rosnąca popularność Bitcoina

Największe szanse na wygranie wyścigu i wydobycie Bitcoinów mają węzły sieci o najwyższej mocy obliczeniowej. Ale ponieważ operacja akceptacji transakcji polega na wygenerowaniu (odgadnięciu) określonego ciągu znaków, to swojego szczęścia mogą szukać także mniejsi członkowie sieci (najczęściej zrzeszeni w ramach grupy dzielącej się zyskiem). Na rynku dostępne są nawet tzw. koparki kryptowalut – rodzaj komputera, w którym główne skrzypce gra zespół wydajnych kart graficznych (takich, jakich używamy w klasycznym pececie). Koparka może kosztować 5-10 tys. zł. Ale biorąc pod uwagę, że 1 Bitcoin to obecnie (listopad 2017) równowartość prawie 27 tys. zł inwestycja może się zwrócić z nawiązką.

Popularność Bitcoina skłoniła niektóre sklepy internetowe do umieszczenia go na liście obsługiwanych walut. Płacenie w kryptowalucie jest legalne także w Polsce, a Europejski Urząd Nadzoru Bankowego uznał Bitcoiny za środek płatniczy.

Co czeka kryptowaluty?

Polska Komisja Nadzoru Finansowego przestrzega przed inwestowaniem w kryptowaluty ze względu na możliwe duże wahania kursu. Obecnie wartość Bitcoina rośnie i wydaje się, że tylko złamanie zabezpieczeń mogłoby nią zachwiać. W przeciwieństwie do tradycyjnego pieniądza nie grozi mu bowiem inflacja. Mechanizm Bitcoin zakłada skończoną liczbę jednostek – na poziomie 21 mln. Granicę tę spodziewamy się osiągnąć dopiero w 2140 roku. Ale im bliżej będziemy maksimum, tym niższe będą nagrody przyznawane za weryfikację transakcji. Rynku nie zaleje więc tania kryptowaluta o niskiej wartości.

Niemniej, prędzej czy później, Bitcoin musi zostać zastąpiony przez inną kryptowalutę. Obecnie najpoważniejszym konkurentem jest Etherum, nazywana krypto-walutą 2.0. Jej zaletą jest możliwość ustalania inteligentnych kontraktów wyzwalanych dopiero po spełnieniu określonych warunków. Inne uznane kryptowaluty to np. dash i Litecoin.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Dziecko z laptopem
Bezpieczeństwo dziecka w sieci – jak o nie zadbać?

Kiedyś dzieci spędzały czas wolny na podwórku i boisku, dzisiaj często są one zastępowane przez „wirtualny plac zabaw”, czyli internet....

Close