Porady

Czym się kierować przy wyborze laptopa do gier?

24 marca 2017, Aktualizacja 22 lipca 2020Lenovo

jaki laptop gamingowy

Wymagania użytkowników jeśli chodzi o wybór idealnego laptopa do gier, charakteryzują się nieco inną specyfiką niż w przypadku wyboru komputera mobilnego. W tym poradniku chcielibyśmy wyszczególnić najważniejsze elementy, które warto wziąć pod uwagę podczas zakupu.

Pierwszą rzeczą, która wyróżnia dobry komputer przenośny, jest zastosowany w nim ekran. W przypadku laptopów gamingowych, powinien mieć on przekątną między 15,6” a 17,3” i rozdzielczość FullHD. Wyższa rozdzielczość, coraz częściej spotykana również w laptopach, jak np. WQHD czy nawet 4K, daje wymierne korzyści względem jakości obrazu, ale jednocześnie powoduje spadek wydajności w aplikacjach 3D. Dlatego idealnym kompromisem pomiędzy zagęszczeniem pikseli (czyli PPI), a wydajnością, będzie właśnie wspomniane wcześniej FullHD.

Rozdzielczość to jednak nie jedyny aspekt ekranu laptopa. Innym ważnym czynnikiem jest rodzaj zastosowanej w nim matrycy. Najpopularniejsze są matryce TN, które charakteryzuje niski czas reakcji, wysokie odświeżanie oraz niska cena. Niestety tzw. TN’ki słabo odwzorowują kolory i posiadają dość ograniczone kąty widzenia. Wyższej klasy matrycą, coraz częściej używaną w laptopach „premium” jest IPS. Posiada ona znacznie lepsze odwzorowanie kolorów oraz kąty widzenia względem TN, lecz zazwyczaj nie oferuje aż tak wysokich parametrów odświeżania i reakcji matrycy. Niemniej jednak, jest to odczuwalnie lepsza jakość obrazu i mając możliwość wyboru pomiędzy nimi, polecamy rozważyć IPS.

Ekrany coraz częściej wyposażone są również w dodatkowe chipy umożliwiające wykorzystanie technologii G-Sync oraz FreeSync. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, ponieważ dzięki niemu obraz, nawet przy dość niskich poziomach odświeżania (wartość podawana w Hz), wydaje się znacznie bardziej płynny niż w przypadku ekranów pozbawionych tych technologii. Dzieję się tak, ponieważ G-Sync jak i FreeSync, pozwalają na idealną synchronizację pomiędzy odświeżaniem matrycy, a generowaniem klatek przez GPU. Dzięki temu ekran „nie gubi” klatek i nie występują zjawiska powszechnie zwane tearingiem.

Kolejnym elementem składowym dobrego komputera do gier jest procesor. Obecnie, coraz więcej producentów decyduje się na instalowanie stacjonarnej wersji procesora w laptopie. Jeżeli przy procesorze nie widnieje dopisek U, Q albo M, oznacza to najprawdopodobniej, że jest to wersja desktopowa. Zaletą takiego rozwiązania, względem wersji mobilnej, jest wyższa wydajność i wyższe zegary, aczkolwiek okupione jest to większym zużyciem energii i wydzielanym ciepłem. Zazwyczaj komputery przenośne, wykorzystujące stacjonarne procesory, wyposażone są w bardzo rozbudowane systemy chłodzenia, a tym samym są duże i ciężkie. Procesory mobilne natomiast coraz częściej charakteryzują się lepszą wydajnością, zachowując przy tym niższe TDP. Jeżeli zatem potrzebujemy sprzęt, który cechuje jedynie maksymalna wydajność, a nie martwi nas rozmiar samego komputera i zasilacza, to możemy rozważyć wersję z desktopowym procesorem. Jeżeli natomiast chcemy, by zachowywał on względną mobilność, pozostańmy przy rozwiązaniach dedykowanych urządzeniom mobilnym.

Warto zwrócić także uwagę na serię procesora, w który wyposażony jest laptop. Obecnie firma Intel zmonopolizowała rynek CPU, dlatego przyjrzymy się właśnie ich produktom. Najnowsze procesory należą do 7 generacji, wobec czego numery modelu rozpoczynać się będą się cyfrą 7. Każda nowa seria cechuje się nie tylko wyższą wydajnością, lecz przede wszystkim lepszymi parametrami zużycia energii i wydzielania ciepła. Należy również wspomnieć, że obecnie większość gier najlepiej współpracuje z 4 rdzeniowymi procesorami.

Karta graficzna, w którą wyposażony jest dobry laptop gamingowy, powinna być przede wszystkim wydajna. Ten wymóg spełnia coraz większe grono mobilnych kart graficznych np. najnowsze GeForce serii 10. Ich wydajność nie odbiega już znacząco od stacjonarnych odpowiedników, przez co granie na laptopie zaczyna nabierać nowego znaczenia i przestaje kojarzyć się z czymś niewygodnym i okupionym ograniczeniami. Elementami, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie, jest oczywiście model karty graficznej, ilość pamięci VRAM oraz szerokość szyny magistrali pamięci. W przypadku modeli kart intuicyjnie możemy założyć, że im wyższy numer tym lepiej. Tak samo jest w przypadku pamięci VRAM, gdzie teoretycznie im jej więcej, tym lepiej. Choć niestety w tym wypadku producenci coraz częściej stosują tani trick, instalując olbrzymią ilość wolnej pamięci GDDR3 do kart nie będących w stanie jej wykorzystać. Dlatego też nie należy używać pojemności VRAM jako jedynego wskaźnika wydajności zastosowanego GPU. Znacznie lepszym wskaźnikiem, oprócz oczywistej numeracji, jest zastosowana szyna pamięci jak i typ pamięci VRAM. W przypadku gier, absolutnym minimum jest pamięć typu GDDR5, ponieważ tylko ona pozwoli na komfortową rozgrywkę. Natomiast jeśli chodzi o szerokości szyny pamięci, możemy dalej instynktownie kierować się myślą, że im więcej, tym lepiej. Warto powiedzieć jeszcze kilka słów na temat zintegrowanych kart graficznych. Pomimo, iż ich wydajność cały czas rośnie, pozwalają one na grę jedynie w najpopularniejsze, darmowe tytuły bądź mało wymagające starsze gry.

Pamięć RAM w laptopie dla graczy powinna w zasadzie spełniać tylko dwa wymogi. Obecnie minimalna, rozsądna pojemność to 8GB, przy czym warto nadmienić, iż jeśli to możliwe, dobrze jest dołożyć do 16GB, ponieważ z coraz większą ilością wymagających aplikacji i systemem kładącym duży nacisk na wielozadaniowość, w niedługim czasie stanie się już standardem. Należałoby również sprawdzić, czy producent przewidział wolne sloty na ew. rozbudowę pamięci i czy w ogóle umożliwia jej wymianę. Wiele komputerów klasy Ultrabook zaczyna korzystać z lutowanych kości RAM, których wymiana ani rozbudowa nie jest już możliwa. W przypadku komputerów skierowanych do graczy, pewna modularność konstrukcji powinna być jednak zachowana. Drugim ważnym czynnikiem jest standard pamięci RAM. Aktualnie, najnowsze procesory pozwalają na wykorzystanie pamięci typu DDR4. Jest ona zauważalnie szybsza od starszych modułów DDR3, dzięki czemu wybór nowego rozwiązania jest raczej oczywisty.

Na samym końcu warto wspomnieć o układzie chłodzenia w laptopach. Producenci rzadko kiedy udostępniają informacje na jego temat, dlatego warto przed zakupem sprawdzić informacje na portalach branżowych, odnoszące się do poziomu hałasu i oczekiwanych temperatur. Coraz częściej wśród użytkowników można spotkać dość odważne sposoby chłodzenia laptopa jak np. chłodzenie cieczą. Jest ono zaczerpnięte bezpośrednio z wysokowydajnych komputerów stacjonarnych, lecz proponujemy je jedynie największym entuzjastom i znawcom. W przypadku wydajnych podzespołów może się zdarzać, że będą one osiągały temperatury powodujące tzw. throttling. Jest to zjawisko wynikające z przekraczania dozwolonych przez producenta temperatur przez dany podzespół, który w rezultacie zmniejsza napięcie i zegary taktowania. Powoduje to odczuwalne „skoki” wydajności, znacznie utrudniające pracę.

Bardzo dobrym przykładem laptopa gamingowego jest Lenovo Ideapad Y910, z 17,3-calowym ekranem IPS, rozdzielczością Full HD, z funkcją błyskawicznego podkręcenia procesora, z dedykowaną kartą graficzną posiadającą oddzielny procesor, z klawiaturą wyposażoną w zamienne, czerwone klawisze WASD i konfigurowalne podświetlenie, a także przycisk turbo, który pozwoli Wam za każdym razem być o krok przed przeciwnikiem. Więcej informacji o sprzęcie znajdziecie pod tym linkiem.

Szukając idealnego laptopa do gier, sprawdźcie również Lenovo Ideapad Y700, posiadający czterordzeniowy procesor, dedykowaną kartę graficzną i dodatkowe możliwości magazynowania danych, najwyższej jakości wyświetlacz multimedialny oraz regulację prędkości wentylatora i utrzymywania optymalnej temperatury, co zdecydowanie zapewnia komfortową rozgrywkę. O tym sprzęcie możecie natomiast poczytać tutaj.

Mamy nadzieję, że powyższy poradnik przyczyni się do bardziej świadomego wyboru laptopa dla graczy. Co prawda skupia się on na bardzo ogólnych kwestiach, lecz jest to swego rodzaju baza podstawowej wiedzy. Powodzenia w przyszłych wyborach nowego sprzętu!Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Powiązane Artykuły

Komputer do zadań specjalnych cz. 1 - komputer do gier

Lenovo

Laptop do grania... znaczy do pracy!

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Lenovo Y710 CUBE
Lenovo Ideacentre Y710 Cube – recenzja

Myślicie o tym, by zaopatrzyć się w porządny sprzęt do gier? W dzisiejszym odcinku Hardware na Luzie prezentujemy komputer Ideacentre...

Close