Ciekawostki

Czyszczenie komputera – czego używać?

20 marca 2020, Aktualizacja 26 marca 2020Jarosław Łyszkowski

czyszczenie komputera Lenovo

Czyszczenie komputera i dezynfekcja jego obudowy to działania, o których nie można zapominać. Wielu z nas korzysta z laptopa przynajmniej przez kilka godzin dziennie, siedem dni w tygodniu, niemal przez cały rok. Będą więc gromadziły się na nim zarazki i brud. Dziś podpowiadamy, jak wyczyścić klawiaturę, ekran i obudowę.

Czeka cię czyszczenie laptopa, ale nie masz pewności, jak to zrobić, nie narażając go na uszkodzenia? Nie wiesz, które środki stosować do jego dezynfekcji? Zobacz nasz materiał!

Czyszczenie komputera – od czego zacząć?

Czyszczenie laptopa to oczywiście nic nic trudnego. Trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach. W pierwszej kolejności zwróć uwagę, czy ścierka, której zamierzasz użyć, jest miękka. W przeciwnym razie możesz trwale porysować obudowę i ekran. Ściereczki przeznaczone stricte do czyszczenia sprzętu komputerowego najczęściej robione są z mikrofibry. Materiał ten nie tylko ma odpowiednią miękkość, ale również dobrze zbiera brud. Zwykła bawełniana szmatka powinna jednak sprawdzić się równie dobrze.

Jeśli już zaopatrzysz się w odpowiednią tkaninę, możesz rozpocząć czyszczenie laptopa, postępując zgodnie z poniższymi wskazówkami:

 1. Delikatnie zmocz miękką, czystą szmatkę alkoholem izopropylowym lub wodą utlenioną.
 2. Odciśnij nadmiar płynu.
 3. Przetrzyj dokładnie klawiaturę, ekran i obudowę.

Jakie środki stosować do dezynfekcji laptopa?

Oczywiście najbezpieczniejsze środki do czyszczenia i dezynfekcji laptopa to te wyprodukowane właśnie do tego celu, takie jak wilgotne ściereczki do ekranu czy specjalne płyny do czyszczenia klawiatury. Jeśli jednak nie masz ich akurat pod ręką, możesz skorzystać z jednej z poniższych propozycji:

 • Izopropanol <70%
 • Woda utleniona <3%
 • Czwartorzędowe związki amoniowe (tylko w roztworze)
 • Kwas nadoctowy (tylko w roztworze)

Jakich środków NIE stosować do dezynfekcji laptopa?

Pamiętajmy, że nie wszystkie detergenty, które stosujemy w domu, nadają się do czyszczenia komputera. Część z nich może spowodować jego trwałe uszkodzenie. Dlatego zanim przystąpisz do dezynfekcji, sprawdź skład środków, których chcesz użyć. Substancje, które z pewnością NIE MOGĄ się w nim znaleźć to:

 • Chlor
 • Jodofory
 • Fenole
 • Wybielacze

Jak wyczyścić klawiaturę?

Przetarcie klawiatury z zewnątrz przy użyciu odpowiedniego płynu pozwoli nam odkazić jej powierzchnię. Co jednak z drobinkami brudu, które dostały się pod klawisze? Najlepiej posłużyć się sprężonym powietrzem lub specjalnym mini odkurzaczem na USB.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, odwiedź nasze forum i poznaj sposoby na czyszczenie laptopa proponowane przez użytkowników LenovoZone.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 6

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Jarosław Łyszkowski

Człowiek renesansu, który nie boi się żadnych wyzwań. Dużą część swojego życia spędził w telewizji, działając „od kuchni”. Dziś nie rozstaje się ze swoim ThinkPad'em, bo nigdy nie wiadomo gdzie najdzie go wena do napisania kolejnego perfekcyjnego artykułu. W wolnych chwilach oddaje się swojej największej pasji, którą są stare samochody.

Powiązane Artykuły

0xc00007b – aplikacja nie została właściwie uruchomiona. Jak rozwiązać problem?

Lenovo

Klonowanie dysku - krok po kroku

Lenovo

Cyberataki, czyli ciekawość pierwszym stopniem do cyberpiekła - felieton Marka Jaślana

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Zmiany klimatyczne Crazy Nauka
Ślad węglowy i zmiany klimatyczne: cała nadzieja w technologii

Ślad węglowy to jedyny ślad jaki po sobie pozostawimy? Ostatnie lata pokazały, że bezzasadna jest nadzieja, iż ludzkość się „opamięta”...

Close