Newsy

Dawid Myśliwiec (z Uwaga! Naukowy Bełkot) dla Futurologii

9 marca 2015, Aktualizacja 3 września 2019Lenovo

 

Dawid Myśliwiec

 

 

 

 

Dawid Myśliwiec, zawodnik Stalma AZS UMCS Lublin w koszykówce i, zyskujący ostatnimi czasy na popularności, youtuber prowadzący kanał o wdzięcznej nazwie „Uwaga! Naukowy bełkot„.
Dowiedz się z nami czym się zajmuje i jak widzi naszą przyszłość!

 

 

Red: Jak wyglądać będzie przyszłość? Jakie wynalazki się pojawią, a jakie zostaną całkowicie zapomniane?

Dawid: Wynalazki przyszłości to trochę wróżenie z fusów. Jak pokazuje historia, te, które wzbudziły w nas największe emocje były raczej konsekwencją rewolucji i przełomów. Ale jeśli miałbym wskazać coś na co osobiście czekam to byłyby to elastyczne ekrany dotykowe i procesory oparte o grafen. Bardzo fajnie byłoby też zobaczyć gwałtowny rozwój motoryzacji opartej o silniki elektryczne albo wodorowe ogniwa paliwowe. Bo z konieczności będziemy musieli zapominać o współczesnym modelu komunikacji opartym na ropie naftowej.

Myślę, że duży skok dokona się w dziedzinie diagnozy i leczenia w medycynie, prawdopodobnie w związku z rozwojem nanotechnologii. Nie mówię tu o malutkich leczących robotach ale raczej o zaprojektowanych cząstkach, pełniących rolę wskaźników niepokojących zmian itd.

No i spójrzmy prawdzie w oczy. Jesteśmy uzależnieni od połączenia z Internetem i żeby nie wiem co będzie on coraz bardziej mobilny i mikroskopowy. Czipy w mózgu – nie jest to wykluczone.

 

Red: Sztuczna inteligencja – co o niej myślisz? Czy to szansa na niesamowity skok technologiczny, czy może zagrożenie rodem z „Matrixa”?

Dawid: Myślę, że sztuczna inteligencja to temat tak odległy, że obecnie powinniśmy myśleć o nim jako o nieprawdopodobnym. Nie umiemy przecież nawet skonstruować sztucznej głupoty… która tak na marginesie mogłaby być świetną bronią przeciw AI. Myślę jednak, że wykorzystanie możliwości obliczeniowych komputera w połączeniu z naszą nudną ludzką inteligencją zapewni nam jako cywilizacji ciągły, a może nawet coraz szybszy rozwój.

 

Red: Twoja pasja – nauka. W którą stronę pójdzie jej rozwój? Jak ją sobie wyobrażasz?

Dawid: Uważam się za naukowca. Robię doktorat z chemii. I widzę na własne oczy w jakim kierunku zmierza technologia. Bezsprzecznie naukowiec będzie niedługo tylko projektantem eksperymentu i interpretatorem wyników. Jeszcze 40 lat temu urządzenie, które samo pobierze próbkę do badań było kosmicznym osiągnięciem. Dziś nawet ja mogę z domu kazać spektrofotometrowi pobrać próbkę i zmierzyć ją w pożądany dla mnie sposób. A są dostępne instrumenty, które są w stanie przy minimalnej pomocy badacza przygotować serie roztworów. Nikt już nie liczy na papierze… skomplikowane modele do danych eksperymentalnych komputer pomoże nam dopasować w 10 minut… pół wieku temu zajmowało to nawet kilka dni i wiele arkuszy papieru…

Wiec tylko kwesta czasu jest, kiedy chemicy będą tylko wpisywać w instrument co ma dla nich zrobić. A wyniki dostaną przez wifi… nie będzie to już ta romantyczna nauka co sto lat temu. Ale wygoda ogromna.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Powiązane Artykuły

CES 2016 – Nowości od Lenovo #5 – IdeaPad 710S

Lenovo

CES 2016 - Nowości od Lenovo #1 - Yoga 900S

Lenovo

„For Those Who Do. Zrób to z Lenovo!” – ostatni z warsztatów projektu za nami. Znamy osoby, które zawalczą o nagrodę główną.

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Lenovo Hero – luty!

Naszym ostatnim bohaterem Lenovo został Jan Wegwerth, fizjoterapeuta z Murowanej Gośliny, prywatnie szczęśliwy ojciec dwóch córek i dziadek czworga wnucząt. Pochodzący z...

Close