Porady

Defender Windows 10 – czy zastąpi inne antywirusy? Jak go wyłączyć?

18 czerwca 2019, Aktualizacja 2 lutego 2020Karol Kopańko

Jeszcze kilka lat temu jedną z pierwszych rzeczy, jaką robiliśmy na nowym komputerze, było zainstalowanie antywirusa. Chronił nas przed zagrożeniami z sieci i skanował pliki kopiowane z dyskietek, pendrive’ów czy płyt. Dziś tym wszystkim może zająć się Defender Windows, wbudowany w system operacyjny. Czy warto więc instalować dodatkowe zabezpieczenia?

Defender to pakiet bezpieczeństwa Microsoftu, który przez lata uznawany był za niewystarczający do ochrony komputera. Na początku, czyli w czasach Windowsa XP, chronił bowiem jedynie przed oprogramowaniem szpiegowskim. Dziś wykrywa już całe szkodliwe oprogramowanie – w aplikacjach, sterownikach i usługach.

Defender Windows 10 – wyłączyć czy nie wyłączyć? Oto jest pytanie!

„Całe” to określenie wcale nie na wyrost. W marcu 2018 roku AV-TEST należący do Niezależnego Instytutu Bezpieczeństwa IT zbadał skuteczność Defendera. Specjaliści napisali program, który wysyłał zainfekowane wiadomości mailowe, strony internetowe i całe pliki, a następnie sprawdzał, czy któryś z nich przedostał się do systemu. Defender wykazał się 100-procentową skutecznością i zablokował wszystkie próby zainfekowania komputera.

Właśnie dlatego można założyć, że program instalowany razem z systemem jest wystarczającą obroną dla naszego komputera i nie potrzebujemy innego antywirusa. Posiadanie dwóch takich programów nie tylko naraża nas na fałszywie pozytywne komunikaty (informacja o wirusie w bezpiecznym pliku), ale również spowalnia komputer.

Jak wyłączyć Defender Windows 10?

Jeśli jednak wolimy korzystać z innych programów antywirusowych, to Defendera najlepiej wyłączyć. Jak to zrobić?

Pierwszy sposób jest najprostszy:

  1. Wchodzimy w Ustawienia, następnie Aktualizacje i zabezpieczenia i z listy wybieramy Windows Defender.
  2. W sekcji Ochrona w czasie rzeczywistym możemy wyłączyć Windows Defender, ale tylko na pewien czas. Przy kolejnym uruchomieniu maszyny jego działanie zostanie wznowione.

Aby pozbyć się Defendera na stałe musimy skorzystać z innej metody.

  1. Otwieramy menu Start, wybieramy z aplikację Uruchom (alternatywnie możemy to zrobić skrótem WIN + R).
  2. Wpisujemy gpedit.msc, co otworzy Edytor lokalnych zasad grupy. W okienku przechodzimy po kolei do coraz niższych poziomów listy po lewej stronie: Konfiguracja komputera -> Szablony administracyjne -> Składniki systemu Windows -> Windows Defender.
  3. Duże okienko po prawej stronie powinno wyświetlać ustawiania Defendera. Nas interesuje: Wyłącz usługę Defender Windows. Otwieramy ją podwójnym kliknięciem.
  4. Usługa jest domyślnie nieskonfigurowana, więc zaznaczamy opcję Włączone.
  5. Po zapisaniu ustawienia czeka nas jeszcze ponowne włączenie komputera, aby ikonka Defendera zniknęła z paska aplikacji.

Pozbawienie komputera ochrony antywirusowej nie jest zalecanym postępowaniem. W ten sposób możemy nie tylko stracić nad nim kontrolę, ale również oddać własne dane w ręce internetowych przestępców. Dlatego w momencie wyłączania Defendera (jeśli koniecznie chcemy to zrobić) należy posiadać innego antywirusa – już na dysku.


Masz problem z Windowsem? Zapoznaj się z artykułem: Przywracanie systemu Windows 10.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 2.9 / 5. Liczba głosów: 10

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Karol Kopańko

Dziennikarz Spider’s Web, redaktor Sonda 2 i współpracownik wszelkiej maści mediów: od papierowych, przez online’owe, po telewizyjne. Współautor książki o bitcoinie: „Bitcoin. Złoto XXI wieku”. W swoich artykułach stara się przedstawić zmieniającą się rzeczywistość „zwykłego Kowalskiego” pod wpływem technologii.

Powiązane Artykuły

"IT's Easy" - Jak podzielić dysk na partycje w Windows 10 – krok po kroku

Lenovo

Bootowalny pendrive - jak go stworzyć bezpiecznie i legalnie

Lenovo

Jak zwiększyć pamięć RAM w laptopie z serii ThinkPad?

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Lenovo FPS, TPS, RTS
FPS, TPS, RTS i inne – co oznaczają nazwy gatunków gier?

Platformówki czy wyścigówki, to gatunki gier, które tłumaczą się same, ale co z FPS, RTS czy MOBA? Postanowiliśmy usystematyzować nieco...

Close