Jeszcze kilka lat temu jedną z pierwszych rzeczy, jaką robiliśmy na nowym komputerze, było zainstalowanie antywirusa. Chronił nas przed zagrożeniami z sieci i skanował pliki kopiowane z dyskietek, pendrive’ów czy płyt. Dziś tym wszystkim może zająć się Defender Windows, wbudowany w system operacyjny. Czy warto więc instalować dodatkowe zabezpieczenia?
Defender to pakiet bezpieczeństwa Microsoftu, który przez lata uznawany był za niewystarczający do ochrony komputera. Na początku, czyli w czasach Windowsa XP, chronił bowiem jedynie przed oprogramowaniem szpiegowskim. Dziś wykrywa już całe szkodliwe oprogramowanie – w aplikacjach, sterownikach i usługach.
Defender Windows 10 – wyłączyć czy nie wyłączyć? Oto jest pytanie!
„Całe” to określenie wcale nie na wyrost. W marcu 2018 roku AV-TEST należący do Niezależnego Instytutu Bezpieczeństwa IT zbadał skuteczność Defendera. Specjaliści napisali program, który wysyłał zainfekowane wiadomości mailowe, strony internetowe i całe pliki, a następnie sprawdzał, czy któryś z nich przedostał się do systemu. Defender wykazał się 100-procentową skutecznością i zablokował wszystkie próby zainfekowania komputera.
Właśnie dlatego można założyć, że program instalowany razem z systemem jest wystarczającą obroną dla naszego komputera i nie potrzebujemy innego antywirusa. Posiadanie dwóch takich programów nie tylko naraża nas na fałszywie pozytywne komunikaty (informacja o wirusie w bezpiecznym pliku), ale również spowalnia komputer.
Jak wyłączyć Defender Windows 10?
Jeśli jednak wolimy korzystać z innych programów antywirusowych, to Defendera najlepiej wyłączyć. Jak to zrobić?
Pierwszy sposób jest najprostszy:
- Wchodzimy w Ustawienia, następnie Aktualizacje i zabezpieczenia i z listy wybieramy Windows Defender.
- W sekcji Ochrona w czasie rzeczywistym możemy wyłączyć Windows Defender, ale tylko na pewien czas. Przy kolejnym uruchomieniu maszyny jego działanie zostanie wznowione.
Aby pozbyć się Defendera na stałe musimy skorzystać z innej metody.
- Otwieramy menu Start, wybieramy z aplikację Uruchom (alternatywnie możemy to zrobić skrótem WIN + R).
- Wpisujemy gpedit.msc, co otworzy Edytor lokalnych zasad grupy. W okienku przechodzimy po kolei do coraz niższych poziomów listy po lewej stronie: Konfiguracja komputera -> Szablony administracyjne -> Składniki systemu Windows -> Windows Defender.
- Duże okienko po prawej stronie powinno wyświetlać ustawiania Defendera. Nas interesuje: Wyłącz usługę Defender Windows. Otwieramy ją podwójnym kliknięciem.
- Usługa jest domyślnie nieskonfigurowana, więc zaznaczamy opcję Włączone.
- Po zapisaniu ustawienia czeka nas jeszcze ponowne włączenie komputera, aby ikonka Defendera zniknęła z paska aplikacji.
Pozbawienie komputera ochrony antywirusowej nie jest zalecanym postępowaniem. W ten sposób możemy nie tylko stracić nad nim kontrolę, ale również oddać własne dane w ręce internetowych przestępców. Dlatego w momencie wyłączania Defendera (jeśli koniecznie chcemy to zrobić) należy posiadać innego antywirusa – już na dysku.
Masz problem z Windowsem? Zapoznaj się z artykułem: Przywracanie systemu Windows 10.
Komentarze do artykułu