Porady

Dobry laptop do 2000 zł? Postaw na Lenovo IdeaPad S145

20 lipca 2020, Aktualizacja 27 lipca 2020WavePC

wybór_laptopa

Poszukujesz laptopa do 2000zł? Poznaj nasze spostrzeżenia na ten temat i zdecyduj się na najlepszy wybór w tym budżecie czyli propozycję od Lenovo – Ideapad S145.

W skrócie

2000zł to dość ograniczony budżet, jeżeli poszukujemy laptopa z wbudowanym systemem np. Windows 10

Warto poszukać propozycji, która oferuje dysk SSD - polepszy to komfort użytkowania laptopa

Sprawdźmy laptopa pod kątem przyszłej rozbudowy – być może dodanie pamięci lub dodatkowe dysku pozwoli nam użytkować go znacznie dłużej

Lenovo Ideapad S145 to jedna z najlepszych propozycji wśród laptopów do 2000zł

Laptop do 2000 zł – jakie masz oczekiwania?

Na początku warto odpowiedzieć sobie na jedno proste pytanie: czego należy spodziewać się po laptopie za ok. 2000 zł. Przede wszystkim laptop ten świetnie sprawdzi się jako sprzęt dla przeciętnego Kowalskiego, ale nie sprosta wymaganiom zaawansowanych graczy. Wybierając konstrukcję w przedziale 2000 zł możemy wybrać dobry laptop – zwróćmy jedynie uwagę na kilka elementów. 

Po pierwsze, czy jest system operacyjny – w przypadku laptopa do 2000 złotych wbrew pozorom nie jest to element oczywisty. Jeżeli weźmiemy pod uwagę średnią cenę oryginalnych systemów operacyjnych, które są dostępne w sklepach, to mamy wydatek ok. 500 zł. Przy cenie 2000 zł za całe urządzenie jest to niemalże ¼ tej ceny, czasami nawet więcej. W przypadku omawianego modelu system Windows 10 jest na pokładzie.

Czy da się kupić laptop gamingowy do 2000 zł?

Kolejna kwestia to przeznaczenie danego modelu. Szykując się do zakupu laptopa, należy brać pod uwagę indywidualne wymagania, dlatego warto zapoznać się przynajmniej z kilkoma rankingami. Jeżeli decydujemy się na laptop multimedialny, to warto, by miał w miarę sensowną kartę graficzną – niekoniecznie osobną, w tym budżecie ciężko o kartę dedykowaną, ale żeby nie był to najtańszy Intel HD jakiejś starej generacji, bo w przypadku materiałów 4K może nam się to szybko zacząć przycinać. Niestety, laptopy do gier do 2000 złotych to raczej coś nieosiągalnego – zwłaszcza, jeżeli na myśli mamy najnowsze tytuły. 

Laptop do 2000 zł a matryca?

Jeżeli chodzi o matrycę, to w przypadku laptopa mobilnego, czyli urządzenia, które zapakujemy do torby i wyjdziemy z nim gdzieś do ludzi na zewnątrz, niech to będzie matowa matryca, bo taka o wiele lepiej rozproszy światło niż matryce błyszczące, na których w słoneczny dzień nie będzie po prostu nic widać. Jeżeli zależy nam na czasie pracy na baterii, co w przypadku urządzenia mobilnego może być kluczowe, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na to, jak pojemna jest bateria, ale również na to, jaki mamy procesor. Im wydajniejszy procesor, tym więcej energii będzie pobierał i bateria starczy nam na krócej. Jeżeli mamy procesory energooszczędne, pozwolą nam one na dłuższy czas pracy bez podłączania komputera do zasilania.

Rozdzielczość matrycy – w tej kategorii cenowej możemy trafić albo na Full HD, albo na nieco niższe rozdzielczości. Jeżeli bierzemy komputer, którego przekątna matrycy tak jak w przypadku omawianego Lenovo S145-15 ma 15,6 cala, niech to będzie Full HD. Nie szukajmy komputerów z niższą rozdzielczością matrycy, ponieważ kiedy już się przyjrzymy, jakość będzie ulegała dość dużej degradacji i będzie widać poszczególne piksele.

Wybór dysku

Kolejna kwestia, która bezpośrednio wpływa na wydajność, to zainstalowany w danym urządzeniu dysk. Wciąż możemy kupić laptopy do 2000, które w środku zamiast dysku SSD wyposażone są w dysk talerzowy. Niestety jest to bardzo duża blokada, nawet dla stosunkowo niewydajnych konstrukcji oraz typowo multimedialnych laptopów, ponieważ responsywność tego systemu z dyskiem talerzowym jest znacznie gorsza niż w przypadku urządzeń wyposażonych w dysk SSD, który znajdziemy w omawianym Lenovo S145. 

Rozbudowa w przyszłości

Kolejną dość istotną kwestią jest możliwość ewentualnej przyszłej rozbudowy komputera. Trzeba mieć na uwadze, że każdy model będzie miał ten zakres trochę ograniczony. Nie czarujmy się, ale w mało którym przypadku możemy wymienić procesor, o karcie graficznej nie wspominając, nawet tej dedykowanej. Dlatego przed zakupem urządzenia warto sprawdzić, czy istnieje możliwość dołożenia pamięci RAM, dołożenia drugiego dysku, czy jest możliwość łatwej wymiany baterii i jakie mamy porty rozszerzeń, ponieważ jeśli będzie blokował nas sprzętowo laptop, to niektóre rzeczy będziemy w stanie uzupełnić sobie przez szybkie złącza USB. 

A teraz przyjrzyjmy się troszeczkę bliżej Lenovo IdeaPad S145. Wg nas jest to jeden z najlepszych wyborów, jeżeli chodzi o laptop do 2000 złotych.

Specyfikacja Lenovo IdeaPad S145

Lenovo IdeaPad S145 wyposażony został w procesor AMD Ryzen 3, który pod względem wydajności jest w zupełności wystarczający do zastosowań multimedialnych i prostych prac biurowych. Wraz z kartą graficzną AMD Radeon Vega 3, która zintegrowana jest z procesorem, laptop ten obsłuży filmy w rozdzielczości 4K. Specyfikacja ta nie pozwala zakwalifikować tego sprzętu jako laptop do grania. 

Warto zwrócić uwagę również na wbudowane 8 GB pamięci RAM, ponieważ większość modeli w tym budżecie wyposażona jest tylko w 4 GB wbudowanej pamięci, bez możliwości jej rozbudowy. IdeaPad S145 gwarantuje długi czas pracy na baterii. 

Co do specyfikacji dyskowej, omawiany model ma dysk na złącze M2 o pojemności 255 GB, na którym został już wgrany system Windows 10 w wersji Home. W zasadzie laptop Lenovo IdeaPad S145 po rozpakowaniu jest kompletny i gotowy do pracy. Jest to istotne, ponieważ nie trzeba ponosić dodatkowych wydatków i marnować czasu na konfigurację swojego urządzenia. 

Matryca

Lenovo S145-15 API to laptop, którego matryca ma przekątną 15,6 cala, więc komputer jest stosunkowo cienki i lekki, czyli pod tym względem jest to urządzenie bardzo mobilne. Nie jest to standardem, jeżeli poszukiwany jest laptop do 2000 zł.

Matowa, a właściwie półmatowa matryca bardzo dobrze sprawdzi się na zewnątrz, bo nawet w słońcu przy maksymalnym podświetleniu ekran będzie widoczny.

Wbudowna kamera i mikrofon

Kolejny istotny element związany jest z kamerą i mikrofonem, które umieszczone są w górnej części matrycy. Mianowicie wbudowana kamera i mikrofon w laptopie za 2000 zł nie będą bardzo dobrej jakości, ale dobrze się sprawdzą w przypadku zdalnej edukacji czy wideorozmów ze znajomymi. 

Klawiatura i touchpad w IdeaPad S145

W tym budżecie trudno będzie o podświetlaną klawiaturę, ale istotna wydaje się obecność osobnego bloku numerycznego, który świetnie sprawdzi się w przypadku prostych prac biurowych i edukacji. 

Warto sprawdzić, czy na touchpadzie będzie się dobrze pracowało, ponieważ nie zawsze zabiera się ze sobą myszkę. Dobry laptop do 2000 zł powinien mieć touchpad bardzo przyzwoitej jakości. 

Możliwość rozbudowy

Co do możliwości rozbudowy S145-15 jest podobnie jak w innych IdeaPadach, czyli w zasadzie wystarczy rozkręcić kilka śrubek na dole obudowy. Po zdjęciu dolnej obudowy mamy dostęp do tego, co najważniejsze. Po pierwsze – bateria, po drugie – pamięć RAM. To, co również się liczy, to przygotowana już tacka do instalacji dysku 2,5-calowego, najlepiej SSD, natomiast 2,5-calowe HDD też można tu umiejscowić. W ten sposób można powiększyć pamięć urządzenia, bo 256 gigabajtów to w zasadzie pamięć wystarczająca na system, kilka podstawowych programów i w sumie niewielką ilość danych.

Wyposażenie Lenovo IdeaPad S145

W przypadku tego modelu mamy przede wszystkim HDMI, czyli dodatkowe wejście wideo do zewnętrznego monitora, który może przydać się w domu. Mamy również trzy wejścia USB, w tym jeszcze jedno 2.0, mamy także wejście do zasilacza sieciowego i dwie diody – jedna sygnalizująca ładowanie, a druga pracę komputera. Natomiast na prawej krawędzi umiejscowiony został czytnik kart pamięci i wejście combo dla minijacka. Można zatem podłączyć słuchawki z wbudowanym już mikrofonem, takie jak mamy do telefonów.

W modelu tym zabrakło złącza RJ 54, ale warto pamiętać, że większość urządzeń tego typu podłączana jest za pomocą sieci Wi-Fi. I tutaj oczywiście taka karta jest i – co ciekawe – jest to już karta dwuzakresowa, czyli działająca również na radiu 5 GHz.

Wady

W przypadku tego modelu pod uwagę musimy wziąć słabe kąty widzenia matrycy. Jeżeli patrzymy na wprost, to obraz jest bardzo dobrej jakości, ale w zasadzie wystarczy niewielki kąt i przede wszystkim kolor czarny zaczyna nam uciekać i zmienia swoją barwę. Co do wydajności, to trzeba brać pod uwagę fakt, że jest to laptop typowo biurowy i multimedialny.

Podsumowanie

Podsumowując, w cenie około 2000 zł jak najbardziej można kupić kompletne urządzenie, kompletnego laptopa, ale będzie to urządzenie typowo multimedialne, typowo biurowe do prostych zadań z pewnymi ograniczeniami. 

Lenovo S145 jak najbardziej jest opłacalnym wyborem do kwoty ok. 2000 zł.


Tekst jest transkrypcją materiału umieszczonego na kanale WavePCJak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 8

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


WavePC

Pasjonat komputerowy, który ma to szczęście, że pasje łączy z pracą. Właściciel serwisu komputerowego WavePC działającego na terenie Poznania i okolic. Dodatkowo prowadzi jeden z największych kanałów technologicznych zajmujących się testami i recenzjami podzespołów i akcesoriów komputerowych na polskim YouTube.

Powiązane Artykuły

Dobry laptop do 3000 zł – Lenovo IdeaPad C340

Lenovo

Udostępnianie danych osobowych – ochrona czy niebezpieczeństwo?

Lenovo

Jak zainstalować Windows 10?

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
secured-core PC
Lenovo wprowadza nowe usługi związane z rozszerzoną ofertą komputerów Secured-core PC z Windows

Z myślą o powiększonych rodzinach urządzeń ThinkPad™ X1, T, X i P zgodnych z wymaganiami Secured-core PC Lenovo wprowadza nowe usługi...

Close