Porady

Domowy biznesplan – zadbaj o swoje finanse w trudnych czasach

23 października 2020Prosta Ekonomia

komputer Lenovo

Wydawać mniej niż się zarabia? Czy może posiadanie pieniędzy nie zależy od regularnego oszczędzania, a raczej od dobrych zarobków? Zdania na pewno są podzielone, niemniej jednak żyjąc w czasach kiedy wszystko można wziąć na kredyt, a praca – jak widać po obecnie wciąż panującej sytuacji epidemiologicznej – raz jest, a zaraz może jej już nie być, coraz lepszą strategią wydaje się być „ucieczka do przodu”. Jak ją zaplanować?

W skrócie

Gospodarowanie oznacza wydatki właściwe, czyli maksymalizujące uzyskaną korzyść jak najmniejszymi nakładami sił i środków.

Szczegółowe zapisywanie swoich wydatków przez jakiś okres, pozwoli nam na zoptymalizowanie naszych rozchodów.

Zwiększone przychody przy niższym poziomie kosztów pozwoli nam stworzyć oszczędnościową poduszkę bezpieczeństwa, która może stać się podstawą do dalszych inwestycji.

Przede wszystkim, łatwiej jest przygotować się do „lat chudych” w czasie „lat tłustych” – to prawda znana nie od dziś. Wiadomo też, że czas “prosperity” charakteryzuje swoisty optymizm, który pozwala myśleć, iż owy dobrobyt będzie trwał i nie ma się czym martwić na zapas. W związku z tym, gdy nadchodzi okres spowolnienia lub recesji, często okazuje się, że nie jesteśmy na to w pełni gotowi. W takiej sytuacji szczególnie ważne jest dobre gospodarowanie swoimi zasobami. 

Jak stworzyć biznesplan? Zacznij od przejrzenia zasobów

Dwa szczególnie przydatne dla nas znaczenia słowa „gospodarowanie” w słowniku języka polskiego to: «zarządzać jakimiś zasobami i środkami» oraz «decydować o sposobie wykorzystania tego, co się ma»[1]. Gospodarowanie nie oznacza „braku wydatków”, lecz wydatki właściwe, czyli maksymalizujące uzyskaną korzyść jak najmniejszymi nakładami sił i środków. Jednak, jeszcze zanim będziemy mogli „decydować o sposobie wykorzystania tego, co mamy”, warto skupić się na tym, co mamy – czym gospodarujemy. Warto dokładnie przemyśleć to, co znajduje się w naszym posiadaniu: dom, mieszkanie, działka, samochód, garaż, przedmioty, wiedza, umiejętności, wykształcenie, dochody, inne aktywa itp. Im bardziej szczegółowo, tym lepiej. Gdy już wiemy, czym dysponujemy, przejdźmy do tego, jak najbardziej produktywnie to wykorzystać.

pieniądze tablet Lenovo

Gospodarowanie zasobami

Jak wykorzystujemy to, co mamy? Czy nie możemy tego wykorzystać lepiej? Jaki potencjał mają posiadane przez nas dobra? Czy dotychczasowe wydatki były trafione? To są pytania, które co jakiś czas warto sobie zadać, a odpowiedź na nie będzie zawsze bardzo subiektywna. 

Pierwszą rzeczą, na którą można zwrócić uwagę, są uprzednio kupione dobra. Czy wszystkie były trafione? Mogą to być wydatki drobne, typu buty, które są o rozmiar za małe i które łatwo wystawimy na sprzedaż w serwisie aukcyjnym. Mogą to być również rzeczy poważniejsze, jak zbyt duże auto czy mieszkanie, na którego utrzymanie nas nie stać lub uważamy, że wydajemy na nie zbyt wiele. Jak wspomnieliśmy – będzie to bardzo subiektywne. Nikt nie przekona miłośnika dużych, zabytkowych samochodów, że powinien zmienić samochód na małego, miejskiego hatchbacka z jednolitrowym silnikiem, ponieważ będzie on uważać wydatki na zabytkowy samochód za właściwe i współmierne do osiąganych korzyści. Dlatego lepiej rezygnować z czegoś, z czym łatwo nam się rozstać. Tak czy inaczej, może się okazać, że jakaś część naszych zakupów była nietrafiona i warto owe przedmioty upłynnić lub wymienić w celu uzyskania dodatkowej gotówki. 

Drugą rzeczą jest przegląd swoich stałych, comiesięcznych wydatków. Przydatny może być podział wydatków na kategorie takie jak przykładowo: żywność, ubrania, rachunki/abonamenty, usługi czy rozrywka. Szczegółowe zapisywanie swoich wydatków przez jakiś okres, np. jeden kwartał, pozwoli nam uświadomić sobie, ile i na co wydajemy oraz jaką część ogólnych wydatków stanowi konkretna kategoria. To z kolei umożliwi nam rozsądne zoptymalizowanie wydatków w poszczególnych kategoriach i wyeliminowanie tych zbędnych lub przynoszących najmniej korzyści. Może się okazać, że łatwo nam będzie zrezygnować z abonamentu na serwis z filmami, z którego prawie nie korzystamy, lub z karnetu na siłownię, w której wizyty możemy policzyć na palcach jednej ręki. Innym, lecz bardziej czasochłonnym sposobem jest renegocjacja umów z dostawcami usług. Tu znów warto zaznaczyć, że ocena wydatków będzie subiektywna. Jeśli każdego wieczoru uprawiamy binge-watching, rezygnacja z abonamentu serwisu filmowego może być dla nas nie do zaakceptowania. Gdy uda nam się znaleźć wydatki, z których możemy zrezygnować, pojawią się dodatkowe oszczędności przy niezmienionych przychodach. 

skarbonka

Druga najważniejszy element dobrego biznesplanu –przychody

Upłynniliśmy już niepotrzebne rzeczy, a wydatki można ograniczyć tylko do pewnego poziomu. Co jeszcze możemy zrobić, aby poprawić swoją sytuację finansową? Jedyną opcją pozostaje zwiększenie przychodów. Będzie to zapewne najtrudniejsza część procesu, lecz jednocześnie może okazać się najbardziej produktywna. Na tym etapie ponownie można wrócić do posiadanych zasobów i rozważyć, czy mogą być wykorzystane do zwiększenia przychodów. Przykładowo: samochód może być wykorzystany do przewozu pasażerów lub towarów we współpracy z firmą przewozową, piętro dużego domu lub nieużywany garaż mogą zostać wynajęte, działka może zostać wydzierżawiona. Jednak jeszcze bardziej istotne mogą okazać się nasze umiejętności, talenty, wiedza lub znajomości. Jeśli zwiększaliśmy swoją wiedzę i kompetencje w ostatnim czasie, być może warto renegocjować umowę z pracodawcą lub poszukać lepiej płatnej pracy. Często istnieje pole do negocjacji między tym, co pracodawca jest skłonny zapłacić, a tym, na ile pierwotnie zgodził się pracownik. Jeśli w naszym miejscu pracy obowiązują określone wymagania, które trzeba spełnić, aby awansować – warto je spełnić.

Zdobywanie nowej wiedzy czy przebranżowienie się nigdy nie było łatwiejsze, ponieważ z wydatną pomocą przychodzi nam technologia. Istnieje mnogość kursów online, często niedrogich w stosunku do potencjalnych korzyści, które pozwalają nabyć cenne umiejętności, będące podstawą do zwiększenia zarobków lub założenia w przyszłości własnej działalności. Dzięki technologii istnieje również coraz więcej sposobów pracy z domu, np. poprzez opanowanie znajomości specjalistycznego programu komputerowego i przyjmowanie zleceń od klientów. Warto także rozejrzeć się w swoim otoczeniu. Może znamy kogoś, kto podziela nasze pasje lub ma umiejętności świetnie uzupełniające się z naszymi w określonym rodzaju działalności? Gdy uda nam się zwiększyć przychody, utrzymując nowy, niższy poziom kosztów, nasze oszczędności będą rosły, stając się podstawą do dalszych inwestycji w swoje umiejętności czy swoją działalność lub stanowiąc miękką poduszkę w sytuacji, gdy powinie nam się noga. 

Podsumowując, do sprawnego działania przydatny jest dobry, przemyślany biznesplan. Plan, którego podstawą musi być dobra znajomość tego, czym dysponujemy, jak to wykorzystujemy i gdzie popełnialiśmy ewentualne błędy, a także wiedza, jak wykorzystać potencjał posiadanych zasobów materialnych i niematerialnych. Niektóre elementy planu będą mogły być wdrożone niemal natychmiast, inne potrzebują czasu i pracy. Mimo że nie jest to przepis na „szybkie miliony” (albo może właśnie dlatego), warto objąć kontrolę nad swoimi finansami, gdyż jest to przydatny sposób na realną poprawę swojej sytuacji finansowej w ramach środków, którymi dysponujemy. 


[1] https://sjp.pwn.pl/slowniki/gospodarowanie.htmlJak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Prosta Ekonomia

Platforma, na której jej twórcy poruszają różne zagadnienia ekonomiczne, często angażując fanów do interakcji. Ekonomia, finanse, pieniądze, oszczędzanie, inwestycje, systemy monetarne i systemy ekonomiczne – to wszystko w filmach, artykułach i podcastach Prostej Ekonomii.

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Prawo autorskie w internecie… czyli bądźmy czujni w sieci

Żyjemy w czasach, w których na każdym kroku spotykamy się z koniecznością wyrażenia zgody i akceptacji polityki korzystania z danego...

Close