Ciekawostki

Druk 3D, czyli jak most połączył tradycję z technologią

17 lutego 2020, Aktualizacja 18 lutego 2020Jarosław Łyszkowski

most wydrukowany w 3D

Oto pierwszy na świecie w pełni funkcjonalny stalowy most wykonany w technologii druku 3D. Stworzyła go firma MX3D z pomocą stacji roboczych Lenovo ThinkStation P910 oraz laptopów ThinkPad P40 Yoga. Czyżby szykowała kolejna rewolucja przemysłowa?

Najstarszy most na świecie powstał ok. 5000 lat temu. Od tamtego czasu zmieniały się ich rozmiary i materiały, z jakich powstawały. Inżynierowie tworzyli coraz to ciekawsze formy mające na celu zapewnić optymalny rozkład sił działających na konstrukcję. Tak powstawały mosty wiszące, wantowe, czy łukowe. Słynny Golden Gate w San Francisco, najwyższy most świata – francuski Millau, czy chiński 55-kilometrowy Hongkong-Zhuhai-Makau. Mimo skomplikowanych wyliczeń, wyzwań logistycznych, zaawansowanych technologii, sam proces budowy nie przechodził wielkich rewolucji. Do czasu, gdy firma MX3D postanowiła stworzyć most wykorzystując druk 3D.

Druk 3D – nowe zastosowania

Firma MX3D skonstruowała przemysłową drukarkę 3D potrafiącą tworzyć obiekty z różnych materiałów, w tym ze stali. W odróżnieniu do popularnych urządzeń tego typu, MX3D nie jest drukarką stacjonarną. Ma możliwość przyczepienia się do wykonanego elementu i dobudowywania do niego kolejnych warstw.

“Uznaliśmy, że stworzenie mostu będzie dobrym sposobem, by pokazać, że technologia druku 3D jest gotowa na wejście do przemysłu. Przy użyciu drukarek 3D można wykonać rzeczywiste, trwałe, funkcjonalne obiekty. I nasz most jest tego najlepszym przykładem”  – wyjaśnia Tim Geurtjens, współzałożyciel i CTO w MX3D.

MX3D wydrukowało już pierwszy swój most. Ma 12 m długości i powstał z myślą o mieście pociętym siecią niezliczonych kanałów, czyli Amsterdamie. Na razie konstrukcja została premierowo zaprezentowana podczas wystawy Dutch Design Week w Eindhoven.  

“To piękna metafora, która pokazuje, jak połączyć technologię XXI wieku z zabytkowym miastem, by czerpać to co najlepsze z obu tych światów.” – powiedział Joris Laarman, współzałożyciel MX3D.

Moc obliczeniowa w druku 3D

Twórcy zaczynają rewolucję i już patrzą w przyszłość. Kolejne wydrukowane mosty mają być „smart”, na bieżąco monitorować naprężenia, wibracje, obciążenie, zliczać liczbę osób ich prędkość. Dzięki zebranym danym kolejne konstrukcje będą stawały się jeszcze bardziej wytrzymałe.

Projektowanie, optymalizacja konstrukcji, a także sam proces drukowania mostu wymaga olbrzymiej mocy obliczeniowej do przetwarzania wielkiej ilości danych. W MX3D zapewniają ją niezwykle wydajne komputery Lenovo ThinkStation P910. Bez nich wdrażanie tak zaawansowanych koncepcji po prostu nie byłoby możliwe. MX3D korzysta też z laptopów ThinkPad P40 Yoga. Na nich pracownicy firmy, która nie skupia się wyłącznie na mostach, szkicują nowe projekty i wprowadzają je do realizacji.

ThinkPad P40 Yoga

Ambicją twórców MX3D jest wydrukowanie wszystkiego, co można sobie wyobrazić. To wizja przyszłości, w której ludzie mieszkają w domach wydrukowanych w 3D, jeżdżą wydrukowanymi w 3D samochodami, a może nawet zakładają wydrukowaną w 3D kolonię na Księżycu. Warto obserwować rozwój tej technologii, bo wszystko wskazuje na to, że do niej właśnie będzie należała przyszłość.   

Cały materiał w języku angielskim dostępny na lenovo.com.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Jarosław Łyszkowski

Człowiek renesansu, który nie boi się żadnych wyzwań. Dużą część swojego życia spędził w telewizji, działając „od kuchni”. Dziś nie rozstaje się ze swoim ThinkPad'em, bo nigdy nie wiadomo gdzie najdzie go wena do napisania kolejnego perfekcyjnego artykułu. W wolnych chwilach oddaje się swojej największej pasji, którą są stare samochody.

Powiązane Artykuły

Robert Kupisz i Lenovo - jak technologia zmienia modę?

Lenovo

Superkomputer Lenovo umożliwiający badania nad zmianami klimatycznymi

Lenovo

Ducati & Lenovo: czego oko nie zobaczy, to ThinkPad przeanalizuje!

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Jaki dysk SSD do laptopa lub komputera wybrać?

Dysk do laptopa to ważna rzecz. Jeśli planujesz pożegnać się wreszcie ze starym dyskiem talerzowym (HDD), ale nie wiesz, jaki...

Close