Porady

Poznajmy technologię: Folie i szkła ochronne na smartfona

25 kwietnia 2016, Aktualizacja 1 marca 2018Lenovo

Folie i szkła ochronne na smartfona
Porysowanie lub pęknięcie ekranu to najczęściej przytrafiające się uszkodzenia smartfonu. Wymiana tzw. szybki nie jest tania. W serwisie kosztuje od 150 zł w górę i zależy od modelu urządzenia. Droższe modele mają fabrycznie zabezpieczone wyświetlacze za pomocą specjalistycznego szkła. To rozwiązanie, w różnych odmianach, trafia obecnie także do coraz tańszych smartfonów.

W powszechnym przekonaniu winnymi porysowania ekranu są najczęściej klucze przechowywane w kieszeni lub torebce, razem ze smartfonem. Ale to nie metal jest największym wrogiem wyświetlaczy. Głównym winowajcą jest piasek. A dokładnie wchodzący w jego skład kwarc (tlenek krzemu).  To stosunkowo twardy materiał. W skali twardości minerałów Mohsa ma wartość 7. Maksymalną wartość – 10 – otrzymał diament, a na dole skali znajduje się talk – z wartością 1. Twardość stali to około 4.5. Skalę Mohsa skonstruowana tak, że dany minerał jest w stanie zarysować wszystkie materiały znajdujące się , na skali, poniżej niego. Piasek jest wyjątkowo „zabójczy” dla ekranów ze względu na powszechność występowania. A do porysowania wyświetlacza wystarczy raptem kilka drobinek.

Najtańsze smartfony nie są specjalnie zabezpieczone przed porysowaniem. Ich ekrany pokrywa zwykłe szkło sodowo-wapniowo-krzemianowe. Znacznie lepszą ochronę daje szkło Gorilla Glass. To materiał powstający w procesie wymiany jonów. Rozpuszczone szkło poddawane jest chemicznej obróbce. Po rozgrzaniu do temperatury 400 stopni Celsjusza, w jego strukturze krystalicznej jony sodu są podmieniane na większe jony potasu. Prowadzi to do zagęszczenia struktury i podniesienia jest wytrzymałości. W skali twardości Vickersa (mierzącej odporność na nacisk), najnowsza generacja szkła Gorilla ma wartość 596 (tradycyjne szkło mniej niż 1). Materiał ma też bardzo dobry współczynnik transmisji  – przepuszcza ponad 90 proc. światła widzialnego. To znaczy, że na jego powierzchni nie powstają refleksy obniżające czytelność ekranu.


Bezpośrednim konkurentem dla Gorilla Glass jest szkło Dragontrail. Ma podobną twardość – między 6 a 7 w skali Mohsa. Powstaje w popularnym procesie zwanym float (używanym, np.  do produkcji szyb okiennych). Roztopiony materiał wylewany jest na warstwę pływającej cyny. W ten sposób powstaje bardzo cienki materiał, który w skali Vickersa ma wartość 673.

Ostatnim materiałem, rzadziej spotykanym w smartfonach, ale używanym, np. do zapieczenia zegarków, jest szkło szafirowe. Syntetyczny szafir uzyskiwany jest dzięki poddaniu tlenku aluminium działaniu wysokiej temperatury i ciśnienia.  Ze wszystkich szkieł ochronnych, warstwa szafirowa jest najbardziej odporna na porysowanie. W skali Mohsa ma wartość 9, a w skali Vickersa aż 2000. Jest za to odrobinę grubsza od konkurencyjnych rozwiązań i ma o 5 proc. gorszy współczynnik transmisji.

Najnowsze generacje szkła ochronnego zabezpieczają ekrany także przed pęknięciem w wyniku nacisku, zgięcia czy upadku. Użyty materiał jest bardzo elastyczny. W przypadku punktowego uszkodzenia ekranu powstały odprysk lub rysa nie rozprzestrzenia się po całej powierzchni wyświetlacza w postaci charakterystycznej pajęczynki.  Utwardzany chemicznie materiał stawia opór tak rozchodzącemu się uszkodzeniu. Inną cechą szkieł ochronnych jest warstwa oleofobiczna, która zapobiega osadzaniu tłuszczu pochodzącego z palców użytkownika. Tak zapieczony ekran jest odrobinę bardziej śliski od klasycznego, ale dużo łatwiejszy w czyszczeniu. Warstwa oleofobiczna jest niestety ścieralna i po dłuższym używaniu może tracić na skuteczności. Rozwiązaniem, które przypadnie do gustu osobom bardzo dbającym o higienę jest warstwa antybakteryjna, w którą wyposażone jest szkło Gorilla Glass. Producent podaje, że ta powłoka nie ulega zużyciu.

Jeśli twój smartfon nie posiada specjalnej warstwy chroniącej ekran możesz wyposażyć go w dodatkową warstwę w postaci folii lub hartowanego szkła. Pierwsze rozwiązanie lepiej zabezpiecza wyświetlacz przed porysowaniem. Szkło zaś jest bardziej odporne na stłuczenie. Folie są na tyle cienkie, że aż prawie niedostrzegalne na ekranie. Szkło natomiast zwiększa grubość urządzenia o 2-3 milimetry. Dobrej jakości folia lub szkło nie pogorszy czytelności ekranu i zapewni warstwą oleofobiczną. Należy pamiętać o dokładnym odtłuszczeniu ekranu przed aplikacją warstwy ochronnej, za pomocą dołączonego do folii preparatu!

Wszystkie najnowsze smartfony LenovoMoto wyposażone są w ekrany z Corning Gorilla Glass 3, które zapewniają ochronę przed porysowaniami i zabrudzeniami. Lenovo Moto X Force, dzięki zastosowaniu technologii ShatterShield™, jest pierwszym na rynku smartfonem z nietłukącym się ekranem. Składa się on z aż pięciu warstw pochłaniających energię wstrząsów, dzięki którym żaden upadek nie jest mu straszny.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Powiązane Artykuły

Dlaczego sztuczna inteligencja nie dogada się z ludźmi? CrazyNauka odpowiada [futurologia]

Lenovo

Moto Mods – „zrób to lepiej!”

Lenovo

Pożegnajmy mysz i klawiaturę

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Największe serwisy społecznościowe, o których nigdy nie słyszałeś

Największe serwisy społecznościowe? To proste! Facebook, Instagram, Twitter, YouTube… Szczególnie ten pierwszy może pochwalić się niezwykłą popularnością - w końcu...

Close