Newsy

FotoTableciarz czyli jak fotografować tabletem?

27 kwietnia 2015, Aktualizacja 22 marca 2018Lenovo

jak fotografować tabletem

Jak robić dobre zdjęcia tabletem Lenovo? W dużej mierze tak samo, jak profesjonalnym aparatem fotograficznym – czyli z głową.

Stare powiedzenie: „to fotograf robi zdjęcia, a nie sprzęt”, nic a nic nie straciło na swej aktualności. Są pewne reguły, które ułatwiają życie wszystkim łowcom kadrów. O niektórych z nich „tableciarze” muszą pamiętać jednak bardziej z racji specyfiki tabletów. Na pierwszy ogień idzie stabilizacja.

Jak prawidłowo trzymać tablet

Trzymaj tablet pewnie w obydwu dłoniach. Może i wygląda to nieco dziwnie, ale twoim zadaniem jest wykonanie poprawnego zdjęcia, więc skup się na tym, a nie na wyglądzie. Trzymanie tabletu w obydwu rękach zapewnia większą stabilizację, co skutkuje ostrzejszymi zdjęciami. Drastycznie spada wtedy prawdopodobieństwo niechcianego poruszenia fotografii.

Co więcej, trzymając tablet w wyżej opisany sposób, automatycznie wzrasta skupienie na czynności fotografowania, twój umysł bardziej skupia się na odpowiednim i nieprzypadkowym kadrowaniu. O kompozycji napiszemy więcej w jednej z kolejnych odsłon cyklu, ale już teraz warto mieć to na uwadze.

Im gorsze warunki oświetleniowe, tym bardziej należy pamiętać o stabilnym i pewnym trzymaniu tabletu. Pisząc „gorsze warunki oświetleniowe”, mam na myśli takie sytuacje jak:

–       wieczór & noc

–       pomieszczenia ze sztucznym światłem lub z małą ilością światła dziennego

–       bliskość tabletu od fotografowanego obiektu

–       dynamicznie zmieniające się światło

–       robienie zdjęć pod światło (niektórzy w ogóle to odradzają, ale ja nie byłbym taki rygorystyczny – robienie zdjęć pod światło może dać fantastyczne efekty artystyczne, kiedyś wrócimy do tego tematu)

W takcie robienia zdjęcia, staraj się unikać wszelkich zbędnych ruchów. Najlepiej stój w miejscu. Na dwóch nogach. Nie rób zdjęć w biegu czy nawet w marszu, chyba, że naprawdę musisz. Oczywiście nie jest powiedziane, że tylko stojąc jak posąg da się zrobić ostre zdjęcie – ale na pewno posągi mają łatwiej :).

Porady fotograficzne

Zadajmy sobie pytanie: czy dobre zdjęcie musi być ostre jak żyleta? Otóż nie! Jednak dobrze jest najpierw poznać reguły, nauczyć się robić zdjęcia według zasad, by dopiero później móc je świadomie łamać. Nieostrość nierzadko dodaje ekspresji i dynamiki zdjęciu, jeśli chcemy np. pokazać ruch.  Ruch bowiem można zarówno zamrozić jak i celowo rozmazać. Wybór należy do Ciebie.

Rozmazane zdjęcia często niosą ze sobą większy ładunek emocjonalny niż ostre: relacja ze świetnej imprezy pełna poruszonych fotek? Czemu nie, jeśli nieostrości doskonale oddają klimat szalonej i zakrapianej zabawy? Nie bójcie się eksperymentować. Przy fotografowaniu poruszających się obiektów, koniecznie sprawdźcie technikę zwaną panoramowaniem. Stoicie w miejscu i korzystając z podglądu śledzicie obiekt tabletem. Krytycznie ważna jest tu płynność ruchu waszych rąk. W pożądanym momencie robicie zdjęcie, nie zaprzestając śledzenia obiektu tabletem. Jeśli dobrze pójdzie – tło będzie efektownie  rozmazane, a obiekt – w miarę ostry. Uwaga: panoramowanie to technika trudna i dość nieprzewidywalna (zwłaszcza jeśli fotografujemy tabletem i nie mamy możliwości ręcznego ustawienia niektórych parametrów), ale warto próbować ją opanować.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba głosów: 3

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Powiązane Artykuły

5 aplikacji do obróbki zdjęć na telefonie

Lenovo

Jak wygodnie wymieniać pliki pomiędzy tabletem, komputerem, a smartfonem

Lenovo

Edytowanie zdjęć - HelpZone #28

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Gry wyścigowe na tablet!

W naszej serii poruszaliśmy już tematy gier dla dzieci oraz gier planszowych. Nadszedł czas by wyjść na przeciw fanom motoryzacyjnej rywalizacji!...

Close