Porady

FPS, TPS, RTS i inne – co oznaczają nazwy gatunków gier?

18 czerwca 2019, Aktualizacja 17 kwietnia 2020Karol Kopańko

Platformówki czy wyścigówki, to gatunki gier, które tłumaczą się same, ale co z FPS, RTS czy MOBA? Postanowiliśmy usystematyzować nieco kwestię skrótów oznaczających gatunki gier.

Gry wideo przez lata rozwinęły się w wielu ciekawych kierunkach. Poniższa lista pomoże w zorientowaniu się w świecie TLA (three-letter acronym).

Strzelanki

To dziś najpopularniejszy i najbardziej kasowy gatunek gier komputerowych. Często rozgrywają się w historycznych, wojennych realiach, ale również w przyszłości czy innym, fantastycznym uniwersum. Reprezentantów tej kategorii najprościej można podzielić pod kątem perspektywy podziwiania zdarzeń.

FPS – strzelanie w pierwszej osobie

W FPS (first-person shooter – strzelanka pierwszoosobowa) akcję obserwujemy z poziomu oczu głównego bohatera. Nie widzimy jego ciała, a najczęściej jedynie ręce i dzierżoną w nich broń. Do najbardziej znanych FPS należą serie: Call of Duty, Far Cry i Medal of Honor. Jednym z protoplastów gatunku był Doom z 1993 roku. Jednak 26 lat temu termin FPS nie był jeszcze ukuty, więc podobne tytuły nazywano „klonami Dooma”.

TPS – strzelanie w trzeciej osobie

W TPS (third-person shooter – strzelanka trzecioosobowa) obserwujemy akcję zza pleców bohatera, więc możemy dowolnie manipulować kamerą. Walka jest w tym przypadku często urozmaicana spowolnieniami czasu (Max Payne) czy systemem chowania się za osłony (Gears of War).

Wariacją na temat strzelanek są gry z gatunku battle royale, w których mierzyć się jednocześnie mogą dziesiątki czy nawet setki osób. Gracze, porozrzucani po mapie, starają się zebrać uzbrojenie i zbudować bazę, która pozwoli im przetrwać nawałnicę przeciwników. Starcie napędza zmniejszająca się powierzchnia dostępnego terenu. Ostatnimi hitami świata battle royale są: Fortnite, PUBG i Apex Legends.

MOBA – im więcej tym weselej

Internetowe, wieloosobowe starcia to również domena MOBA, czyli multiplayer online battle arena. Termin ten wymyślony został przez Riot Games dla ich hitowego tytułu League of Legends. Polega on na starciu dwóch, pięcioosobowych drużyn, w których każdy z graczy steruje herosem, dysponującym unikalnymi umiejętnościami. Celem jest zniszczenie bazy przeciwnika.

RTS – ćwiczenie podzielności uwagi

MOBA jest podgatunkiem strategii czasu rzeczywistego, czyli RTS (real-time strategy). Odróżniają się one od strategii turowych tym, że gracze nie muszą czekać na swoją kolejkę (turę), aby wykonać ruch. Wszystko dzieje się w tym samym czasie, więc uwagę musimy dzielić pomiędzy ofensywę wielkiej armii, a doglądanie gospodarki. W cenie są więc nie tylko umiejętności analityczne, ale również sprawność palców. Obie te umiejętności można przetestować np. w Starcrafcie albo Age of Empires.

RPG – od zera do bohatera

Rozgrywka na mniejszą skalę jest zaś domeną RPG (role-playing game), w których wcielamy się w jedną postać i zwykle prowadzimy ją od zera do bohatera. Rozwijamy jej umiejętności, walczymy z przeciwnikami i wsiąkamy w świat, poznając jego historię – w końcu RPG, to inaczej gry fabularne, które wywodzą się z „papierowych sesji” prowadzonych przez Mistrza Gry.

A teraz, dowiedz się jaki komputer do gier wybrać!Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Karol Kopańko

Dziennikarz Spider’s Web, redaktor Sonda 2 i współpracownik wszelkiej maści mediów: od papierowych, przez online’owe, po telewizyjne. Współautor książki o bitcoinie: „Bitcoin. Złoto XXI wieku”. W swoich artykułach stara się przedstawić zmieniającą się rzeczywistość „zwykłego Kowalskiego” pod wpływem technologii.

Powiązane Artykuły

Gry dla dorosłych - dlaczego kochamy stare gry komputerowe?

Lenovo

Gry z wyobraźnią - felieton Bartłomieja Kluski

Lenovo

Laptop do grania... znaczy do pracy!

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Gry Dla Dorosłych GIF
Gry dla dorosłych – dlaczego kochamy stare gry komputerowe?

Niektórzy z nas wciąż wolą grać w stare gry komputerowe. Są ku temu ważniejsze powody niż nostalgia za młodością. To,...

Close