Ciekawostki

A gdyby na świecie nie było smartfonów?

27 czerwca 2017, Aktualizacja 29 kwietnia 2020Lenovo

A gdyby na świecie nie było smartfonów?

Odczulibyśmy brak możliwości natychmiastowego podzielenia się najnowszym selfie na portalach społecznościowych? Kafejki internetowe wróciłyby do łask? Geografia stałaby się najbardziej przydatnym przedmiotem w szkole podstawowej? A może po prostu zaczęlibyśmy ze sobą rozmawiać, zamiast non stop spoglądać na ekrany?

Masz 25 lat? Prawdopodobnie ekran Twojego telefonu to pierwsza rzecz, na którą patrzysz chwilę po obudzeniu. Smartfon to Twój budzik, zegarek i podstawowe źródło informacji – zastępuje telewizor i poczciwego peceta stojącego na biurku. To także jedna z Twoich podstawowych rozrywek – zdjęcia, filmy i social media pochłaniają zdecydowaną większość czasu, kiedy korzystasz z telefonu. Wszystko to mieścisz w jednej kieszeni – właśnie dlatego tak to lubisz!

Dowiedz się jak Połączyć telefon z komputerem.

Konwergencja – czyli łączenie wielu funkcji w jednym urządzeniu to podstawa mobilnej rewolucji. Młode pokolenia błyskawicznie doceniły dostęp do sieci możliwy „tu i teraz”, bez konieczności posiadania wielu rozmaitych urządzeń. Smartfon pozwala nam korzystać ze wszelkich dostępnych funkcji „lżej” – zarówno w sensie łatwości dostępu, szybkości działania, jak i poziomu zaangażowania – zwykle niższego, niż w przypadku tradycyjnych urządzeń.

Świat bez smartfonów – jak by to wyglądało?

Pierwszą konsekwencją braku smartfonów byłby większy ciężar naszych kieszeni, plecaków i torebek. Pomyślmy – papierowe książki i gazety, mapy i plany miasta, komputery przenośne, odtwarzacze muzyki – wszystko to jeszcze nie tak dawno towarzyszyło nam za każdym razem, kiedy wychodziliśmy z domów. A dzięki smartfonom może tam zostać lub zwyczajnie nie jest potrzebne.

Internet zmienił sposób, w jaki się porozumiewamy. Konwergentne smartfony sprawiły natomiast, że znane z internetu sposoby komunikacji tekstowej i wizualnej stały się dostępne w czasie rzeczywistym. Granica między siecią a „realem” jest dzięki temu płynna i mało oczywista. Gdyby nie smartfony, zauważylibyśmy silniejszy podział naszych zachowań – nie tylko komunikacyjnych – na online i IRL-only. Smartfony sprawiają też, że korzystamy z coraz krótszych i mniej żywotnych – za to zawierających coraz więcej obrazu – informacji. Być może bez nich odzywka „TL;DR” nie zrobiłaby aż takiej kariery?

Kolejnym dobrodziejstwem konwergencji są funkcje geolokalizacyjne. Smartfon podpowiada nam, gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy i gdzie chcemy dojść. Mapy, nawigacja i internetowe rozkłady jazdy to jedne z najczęściej wykorzystywanych funkcji naszych telefonów. Gdyby nie było smartfonów, musielibyśmy przypomnieć sobie, jak korzystać z mapy lub planu miasta oraz częściej pytać o drogę – ale także zdecydowanie mniej ludzi wiedziałoby, gdzie aktualnie przebywamy.

Przeciętnie korzystamy ze smartfonów przez prawie 3 godziny w ciągu dnia. Po nasze telefony sięgamy najchętniej zaraz po przyjściu do pracy oraz po jej zakończeniu. Przez ok. 2/3 tego czasu jesteśmy połączeni z internetem. O czym to świadczy? Że nauczyliśmy się traktować smartfona jako mniejszy komputer. Rozmowy i SMSy w czasach konwergencji stały się zaledwie dodatkiem. Gdyby nie było smartfonów, raczej nie próbowalibyśmy zastąpić luki po tych urządzeniach nowo odkrytymi możliwościami rozmowy z drugim człowiekiem, dobrą książką czy wyjściem na spacer. Wrócilibyśmy przed ekrany starych, dobrych pecetów, a przy kolacji – zupełnie jak teraz – zasiadalibyśmy przed telewizorami.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 1.5 / 5. Liczba głosów: 2

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Imponująca wydajność Lenovo Yoga 720
Imponująca wydajność i styl – oto nowa Lenovo Yoga 720

Nowy laptop Lenovo Yoga 720 to połączenie wysokiej wydajności, wszechstronności działania i mobilności. Za najlepsze doznania wizualne odpowiada krystalicznie czysty...

Close