Porady

Heroes of the Storm – jak być lepszym graczem?

22 maja 2017, Aktualizacja 20 września 2018Lenovo

Heroes of the Storm poradnik

Heroes of the Storm to MOBA ze stajni Blizzarda, która zyskuje na popularności dzięki profesjonalnym e-sportowcom. Nie trzeba jednak urodzić się w rodzinie zawodowych graczy z Korei, by zdobywać najwyższe rangi w Nexusie. Wystarczy znajomość podstawowych zasad i odrobina treningu, by móc cieszyć się grą z coraz lepszymi zawodnikami!

W Heroes of the Storm, jak w każdej innej grze przydaje się koordynacja, szybkość w podejmowaniu decyzji i jak najwyższa sprawność w posługiwaniu się myszą i klawiaturą. W rzeczywistości jednak te cechy robią tę niewielką, ale decydującą różnicę jedynie na najwyższych poziomach rozgrywek. Prawdziwy potencjał tkwi jednak nie w ułamkach sekund, a w podejmowaniu prawidłowych decyzji – zanim dojdzie do decydującego starcia.

Trzeba mieć priorytety!

Kluczem do wygranych meczy jest obecność we właściwych miejscach na mapie o właściwym czasie. Ilekroć o tym zapominamy, popełniamy większe lub mniejsze błędy, które dają przeciwnikom przewagę, a ostatecznie kończą się naszą przegraną. A więc co jest w Heroes of the Storm najważniejsze?

1) Nie umieraj!
Śmierć Twojej postaci to najgorsze, co może przytrafić się drużynie. Za każdym razem, kiedy Twoja postać ginie, Twoja drużyna walczy w osłabieniu, przeciwnicy zyskują doświadczenie oraz przewagę na mapie, dzięki której mogą zdobywać poszczególne cele na mapie, eliminować pozostałych członków Twojej drużyny oraz Wasze forty i twierdze. Pomyśl o tym w ten sposób – każda śmierć oznacza, że nie robisz niczego, by wygrać mecz w czasie, w którym czekasz na respawn, a następnie wracasz do akcji. Jeśli przemnożysz ten czas przez liczbę zgonów okaże się, że byłeś nieobecny przez całkiem sporą część 20-minutowej partii…

2) Focus objective!
Nie musimy tłumaczyć, jak ważne jest wykorzystywanie mechaniki mapy. Klątwy, salwy armatnie, pogromcy, nieśmiertelni – wszystko to przybliża do zwycięstwa. I właśnie dlatego jest niezmiernie ważne, by Twoja drużyna była gotowa do walki o kluczowe punkty na mapie, kiedy będą aktywne. Co to znaczy? W idealnym świecie wygląda to tak: wszyscy żyją, HP i mana bliskie maksimum, cała piątka bohaterów pojawia się w danym punkcie na czas lub chwilę wcześniej, by przygotować zasadzkę. Pamiętaj, by od czasu do czasu spoglądać na timer i być przygotowanym na nadchodzącą walkę zanim się rozpocznie!

3) Soak XP!
W Heroes of the Storm doświadczenie jest dzielone pomiędzy wszystkich członków drużyny. Oznacza to, że każdy zysk i każda strata będzie miała wpływ na każdego z nich. Właśnie dlatego zdobywanie doświadczenia jest szczególnie ważne we wcześniejszych etapach gry (poziomy 1-10) – eliminowanie stronników na wszystkich alejach to absolutna podstawa! Każdy poziom różnicy pomiędzy drużynami przekłada się na różnicę 4% HP postaci i zadawanych przez nią obrażeń. Właśnie dlatego opuszczanie alei na wczesnym etapie gry może prowadzić do przegranych walk w późniejszej fazie meczu.
Niektóre różnice poziomów oznaczają także poważną różnicę w poziomie rozwoju postaci. Bohaterowie drużyn, które jako pierwsze uzyskały poziom 4, 7, 13 i 16 mają o jeden talent więcej. Najważniejsze są jednak poziomy 10 i 20 – wtedy uzyskuje się zdolności bohaterskie i ich rozwinięcia. Czy już wiesz kiedy należy walczyć, a kiedy uciekać?

4) Eliminuj przeciwników (ale nie za wszelką cenę!)
Uczciwa walka jest dla naiwnych, a wygrywa ten, kto dłużej pozostanie przy życiu. Wykorzystuj przewagę liczebną (uciekaj, jeśli ma ją przeciwnik), korzystaj z CC własnego lub partnerów, przygotowuj zasadzki, wykorzystuj dostępne na mapie osłony. Jeśli przeciwnik wie, że jesteś sam i szykujesz się do ataku – skontruje, wezwie pomoc albo po prostu ucieknie – a Ty stracisz czas i doświadczenie.
Pamiętaj – zabijanie bohaterów z przeciwnej drużyny nie przynosi dużych korzyści na wczesnym etapie gry, a może prowadzić do strat w punktach doświadczenia. Zachłanność zwykle bywa ukarana. Nie ścigaj przeciwnika, jeśli nie masz absolutnej pewności, że uda Ci się go wyeliminować i wyjść z tego cało.

5) Broń/atakuj budynki
Dlaczego mówimy o tym dopiero teraz skoro na większości map chodzi o to, by przebić się przez umocnienia przeciwnika i zniszczyć jego bazę? Z dwóch powodów – po pierwsze, prawie zawsze wynika to z sytuacji na mapie. Czy mam coś lepszego do roboty? Ilu bohaterów jest aktywnych? Gdzie znajduje się przeciwnik? Czy mamy czas na atak i bezpieczne wycofanie się? Jakimi siłami jesteśmy w stanie się bronić? O tym powinieneś myśleć, kiedy bierzesz to pod uwagę. Drugi powód jest prozaiczny – forty i twierdze zdecydowanie łatwiej burzyć na późniejszych etapach gry (poziom 13 i wyżej).

6) Najemnicy i boss
Wielu słabszych graczy z jakiegoś powodu uważa, że przy pomocy najemników i bossa można wygrać mecz. Nie dość, że to nieprawda, to ryzykują bardzo dużo, by zdobywać ich obozy za wszelką cenę. Nic więc dziwnego, że często kończy się to epicką porażką – zwłaszcza jeśli drużyna przeciwna nakryje ich podczas przejmowania bossa! Dlatego decydując się na taki manewr lepiej mieć dobry powód wynikający z sytuacji na mapie albo… po prostu nie mieć nic lepszego do roboty. A boss? Na taką akcję lepiej decydować się tylko wtedy, kiedy mamy wyraźną przewagę – co najmniej 2 bohaterów więcej na mapie, a przeciwnik nie dysponuje zdolnościami, które pozwalają łatwo przechwycić zdobywany obóz w ostatniej chwili…

Chcesz grać lepiej w Heroes of the Storm? Ćwicz!

W Heroes of the Storm dobrych graczy od złych odróżniają cztery umiejętności, które warto ćwiczyć bez względu na wynik meczu. Dlaczego? Ponieważ wykorzystują je przez cały czas, a nie w tych rzadkich momentach, w którym całe starcie może zależeć od tego jednego, epickiego ruchu!

1) Stutterstep, orb walk, attack move
Trzeba szybkim być, nie martwym! Właśnie dlatego należy pozostawać w ciągłym ruchu, a w trakcie walki przemieszczać się pomiędzy animacjami ataku bohatera. Ruch-atak-ruch-atak-ruch-atak – dzięki temu trudniej nas trafić, a sami trafiamy zdecydowanie częściej. Kto się z miejsca nie zabiera, ten szybko umiera!

2) Korzystanie z minimapy
Prawdopodobnie najbardziej niedoceniana umiejętność w Nexusie. A szkoda, bo dzięki minimapie łatwo zorientować się, co zamierza zrobić przeciwnik – i czemu akurat Tobie! Jeśli nie wiesz gdzie kręcą się wrodzy bohaterowie, najbezpieczniej założyć, że zasadzają się właśnie na Ciebie! Cofnij się pod własne umocnienia, zawołaj o pomoc, a kiedy nadejdzie – skontruj ile sił! Polecamy grę ze stoperem – ustaw sygnał na co 10 sekund. Za każdym razem spójrz na minimapę i powiedz głośno, co się teraz na niej dzieje. Dobre decyzje po pewnym czasie zaczną przychodzić same.

3) Pozycje i overextending
W Heroes of the Storm wygrywa ten, kto przeżyje odrobinę dłużej niż przeciwnik. A najdłużej żyją ci, którzy rozumieją, co i gdzie powinni robić w czasie walki. W uproszczeniu wygląda to tak:

Wojownik / tank:
Zawsze na pierwszej linii. Jego podstawowym zadaniem jest branie ognia przeciwnika „na klatę” oraz peeling – blokowanie wszelkich akcji przeciwko bohaterom z drugiej linii przy pomocy dostępnych umiejętności. Często spotykany błąd polega na tym, że tank szarżuje agresywnie na przeciwników, dzięki czemu pozostawia swoją drużynę bez osłony, a siebie bez leczenia.

Zabójca / DPS:
Jeśli walczy w zwarciu, trzyma się bliżej tanka i wkracza do akcji po tym, jak walka się rozpocznie – chyba że sam jest inicjatorem. Jeśli walczy na dystans, jego rolą jest zadanie jak największych obrażeń z możliwie bezpiecznej odległości. W obu przypadkach zbyt agresywne, wysunięte do przodu lub oddalone od pozostałych członków drużyny pozycje najczęściej kończą się szybką śmiercią.

Pomocnik / heal:
Jego miejsce najczęściej znajduje się między pierwszą a drugą linią – zapewnia to możliwość leczenia każdego członka drużyny oraz osłonę przed atakiem z każdego kierunku. Pomocnik nigdy nie powinien poruszać się samotnie! Jego leczenie oraz umiejętności robią różnicę tylko wtedy, kiedy jest komu z nich korzystać.

Specjalista:
Podobnie jak w przypadku zabójców, jego pozycja zależy od tego, czy walczy w zwarciu, czy na dystans. Dodatkowo modyfikują ją specyficzne umiejętności postaci z tej klasy.

Nieprawidłowe pozycje prowadzą do przedwczesnych zgonów. Przedwczesne zgony do przegranych walk. Przegrane walki do przegranych meczy. Jedną z częstszych przyczyn porażek jest overextedning – zbyt dalekie od idealnego pozycjonowanie jednego lub większej liczby bohaterów. Przykłady:

– Samotny bohater zapuszcza się pod umocnienia wroga. W razie ataku przeciwników nie zdąży się wycofać.
– Bohater ściga niedoszłą ofiarę tak długo, aż wpada pod ogień umocnień lub trafia na kontrę.
– Bohater w czasie walki wychodzi daleko poza zasięg swojego healera lub wsparcia pozostałych członków drużyny
– Bohaterowie przez długi czas atakują po tej samej alei – nie zwracając uwagi na to, że kończy im się mana lub HP i są narażeni na kontrę.
– Bohaterowie wybierają bardziej ryzykowne ścieżki poruszania się po mapie – po stronie przeciwników, bez możliwości wycofania się.

4) Teamplay
Heroes of the Storm jest grą zespołową! Pojedyńczy gracze bardzo rzadko decydują o losach starcia. Za to mogą istotnie na nie wpłynąć dzięki komunikacji z pozostałymi członkami drużyny. Sygnalizuj, że nadchodzisz z pomocą, ostrzegaj innych przed niebezpieczeństwami, wzywaj do obrony, trąb odwrót, korzystaj z chata, jeśli masz coś ważnego do powiedzenia. I vice versa – zwracaj uwagę na sygnalizację sojuszników.
Chcesz wygrywać więcej walk? Zwracaj uwagę na to, czy Twoja drużyna dysponuje aktywnymi zdolnościami heroicznymi i wzywaj do ataku wtedy, kiedy przeciwnicy zużyli swoje własne. Pamiętaj – „ulty” dają ogromną przewagę, decydującą o wyniku starcia. Używaj ich mądrze!

Keep calm and GL HF

Wysokie tempo rozgrywek, ciągła akcja i towarzyszące jej napięcie powodują, że niektórzy nie wytrzymują presji. Obraźliwe teksty na chacie to kiepski sposób na radzenie sobie ze stresem – utrudniają koncentrację i odrywają uwagę całej drużyny od meczu. Co robić w takiej sytuacji? Przede wszystkim nie angażuj się w kłótnię. Poproś o spokój i skupienie na rozgrywce. Jeśli musisz zwrócić komuś uwagę – zrób to w konstruktywny sposób. A najbardziej agresywnych hejterów po prostu wyciszaj i zgłaszaj do administracji. Nexus będzie bez nich lepszym miejscem!Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 3 / 5. Liczba głosów: 2

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Współpraca Lenovo i Google
Współpraca Lenovo i Google przy autonomicznych goglach Daydream VR

Lenovo po raz kolejny współpracuje z Google, tym razem przy tworzeniu nowego produktu do wirtualnej rzeczywistości (VR), który dla każdego...

Close