Ciekawostki

Historia Lenovo

2 kwietnia 2019, Aktualizacja 8 października 2019Lenovo

Dziś markę Lenovo znają chyba wszyscy. Jej sprzęt komputerowy dociera niemal do każdego zakątka świata, a nawet poza jego granice. Oto krótka historia Lenovo.

Historia Lenovo zaczęła się w 1984 roku od grupy jedenastu chińskich inżynierów, którzy założyli firmę New Technology Developer Inc. W 1988 roku, już pod nazwą Legend, przedsiębiorstwo zaczęło odnosić sukcesy na lokalnym rynku. Zajmowało się jeszcze wówczas redystrybucją produktów elektronicznych różnych producentów. Jednak już w 1990 roku firma wypuściła na rynek pierwszy własny komputer – Legend PC. 

Czymże jest imię Lenovo?

Koniec ubiegłego stulecia przyniósł przedsiębiorstwu sukces na rynkach azjatyckich i uczynił je liderem sprzedaży w regionie Azji Pacyficznej. Na tym jednak marka nie zamierzała poprzestawać. W 2003 roku, w związku z planami rozszerzenia działalności na rynki globalne, w których dużą rolę odegrało wykupienie firmy IBM, po raz kolejny przeprowadzono rebranding. Wówczas powstała nazwa Lenovo. Stanowi ona zbitkę wyrazów, gdzie człon „Le” nawiązuje do poprzedniej nazwy firmy, zaś „novo” pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego „nowy”.

Ponad ćwierć wieku ThinkPada

Historia Lenovo nierozerwalnie łączy się z historią najpopularniejszej ze swoich linii produktowych, czyli serią ThinkPad. Prototyp, stworzony przez firmę IBM, pojawił się już w latach 80. IBM Portable PC z 1984 roku ważył ponad 13,5 kilograma, miał 256 kB pamięci RAM i był wyposażony w 9-calowy monochromatyczny ekran. W 1992 roku powstał pierwszy ThinkPad – ThinkPad 700C. W jego konstrukcji znalazły się charakterystyczne elementy znanej serii, w tym czerwony TrackPoint umieszczony pośrodku klawiatury. Od początku znakiem rozpoznawczym ThinkPada była również wytrzymałość. To dzięki niej w 1993 roku stał się pierwszym komputerem przenośnym w kosmosie w ramach współpracy firmy IBM z NASA. ThinkPad podejmował też inne ekstremalne wyzwania – jako laptop łowców burz, podczas wyprawy na Mount Everest, czy też bicia rekordu prędkości na pustyni w Nevadzie w ramach North American Eagle Project.

ThinkPad 700C

Dla każdego coś od Lenovo

Nowe trendy technologiczne doprowadziły do powstania kolejnej linii produktowej w portfolio Lenovo – serii Yoga. Protypowy model Lenovo Pocket Yoga pojawił się już 2005. Musiało jednak upłynąć trochę czasu, który wykorzystano między innymi na liczne testy, zanim trafiły na rynek. W 2012 Lenovo IdeaPad Yoga stał się pierwszym laptopem, którego matrycę można było obrócić o 360 stopni. Następne lata przyniosły kolejne unowocześnienia w ramach serii Yoga. Laptopy i tablety stawały się coraz lżejsze i smuklejsze, pojawiały się kolejne innowacyjne funkcje. Cztery tryby pracy, wbudowany projektor, dotykowa klawiatura, technologia umożliwiająca otwieranie pokrywy laptopa przez zapukanie i wiele innych. W portfolio Lenovo pojawiły się również kolejne linie produktowe, które zyskały popularność na rynku. Między nimi gamingowa seria Legion, rodzina konsumenckich laptopów IdeaPad obecna na rynku od 2008 roku, a od 2019 roku łącząca cechy konsumenckie i biznesowe seria ThinkBook. 

Najnowsza historia Lenovo, czyli Smarter technology for all

Dziś Lenovo jest wiodącym producentem sprzętu komputerowego z główną siedzibą w Pekinie, działającym w ponad 160 krajach na całym świecie. Poszukuje innowacyjnych rozwiązań, które nie tylko ułatwią codzienne życie konsumentów, lecz także będą stanowiły odpowiedź na globalne problemy. Lenovo to znacznie więcej niż tylko komputery i laptopy. Firma oferuje między innymi serwery, zaawansowane technologie do przetwarzania danych. Proponuje też coraz więcej rozwiązań z dziedziny Smart Home i technologii ubieralnych. Misją Lenovo jest tworzenie technologii wspierających inteligentną transformację. Stąd przyjęte przez markę w 2019 roku hasło – Smarter technology for all.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Powiązane Artykuły

25 lat legendarnej serii Lenovo ThinkPad

Lenovo

Historia serii Lenovo YOGA [infografika]

Lenovo

Sprzęt do grania - jak się zmienił przez ostatnie 20 lat?

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
czyste biurko
Broń masowego wrażenia – 5 aplikacji uwalniających kreatywność

Jak wyzwolić w sobie twórcę? Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne. Wystarczy mieć odpowiedni sprzęt i korzystać z...

Close