Porady

Historia przeglądania – jak ją wyczyścić na różnych przeglądarkach?

4 września 2019, Aktualizacja 28 lipca 2020Marek Konderski

Historia przeglądania

Każdy wie, że z historii można sporo się nauczyć. O ile jednak historia ludzkości zawiera przydatne informacje, to ta lokalna historia przeglądania stron internetowych czasami jest niewygodna i warto się jej pozbyć. Pokażemy, jak to zrobić na przeglądarkach Chrome, Firefox, Opera, Vivaldi, Internet Explorer i Edge.

Historia przeglądania stron internetowych jest użytecznym narzędziem, które usprawnia codzienne korzystanie z wyszukiwarki przez np. automatyczne kończenie wpisywanych adresów. Pozwala także wrócić do odwiedzanych stron, których adresów zapomnieliśmy. Czasami jednak automatyczne kończenie adresów jest irytujące, gdy chcemy wpisać podobny ale nie taki sam. Lub gdy do historii zajrzy ktoś kto chce poznać nasze zwyczaje i wykorzystać to, co tam znajdzie przeciwko nam. Dlatego historię przeglądarki warto co jakiś czas czyścić. Na prywatnym komputerze wystarczy raz na rok, na współdzielonym raz na tydzień, na komputerze w kafejce internetowej – zawsze po skończeniu użytkowania. Bardzo wygodnym sposobem omijania historii jest też stosowanie trybu prywatnego. 

Czyszczenie historii przeglądania stron internetowych jest podstawowym krokiem w trosce o zachowanie prywatności. Warto pamiętać, że usunięcie historii, czy stosowanie trybu prywatnego nie oznacza, że nikt nie wie jakie strony odwiedzaliśmy. Ta wiedza zapisywana jest na serwerach hostujących odwiedzane strony i u naszego dostawcy internetu. 

Historia przeglądania – Chrome

Chrome logo
Chrome

Aby wyczyścić historię przeglądania stron internetowych na Chrome, wciśnij kombinację klawiszy CTRL+H, wybierz z menu opcję Historia, następnie Historia. W nowym oknie zobaczysz listę odwiedzanych adresów. Jeżeli chcesz usunąć z historii jeden konkretny adres, kliknij trzy kropki na jego końcu i z menu wybierz Usuń z historii. Jeżeli chcesz wyczyścić całą historię, kliknij na polecenie Wyczyść dane przeglądania. W nowym oknie przejdź do zakładki Zaawansowane i zaznacz na liście okres jaki ma dotyczyć czyszczenia i co dokładnie chcesz wyczyścić. Pamiętaj, że jeżeli wyczyścisz absolutnie wszystko, to usunięte zostają też pliki cookie, co oznacza konieczność ponownego zalogowania się do używanych serwisów. Usunięte też zostaną hasła zapamiętane w przeglądarce. Upewnij się, że je pamiętasz, zanim wykasujesz historię.

Historia przeglądania – Firefox

Firefox logo
Firefox

W celu wyczyszczenia historii stron internetowych na Firefox kliknij na menu i wybierz polecenie Opcje. Następnie z listy po lewej stronie okna wybierz Prywatność i bezpieczeństwo i przesuń zawartość okna do sekcji Historia. Aby wyczyścić historię, kliknij Wyczyść historię… Do historii przeglądanych stron możesz także dostać się wybierając z menu polecenie Biblioteka, a następnie Historia. Klikając na poleceniu Wyczyść historię przeglądania… możesz zrobić to, co sugeruje treść polecenia.

W nowym oknie wybierz z listy okres, jakiego ma dotyczyć czyszczenie i zakres. Możesz zachować dane dotyczące logowania usuwając zaznaczenie przy opcji Aktywne zalogowania. Czyszczenie historii nie usunie haseł, bo tymi zarządza się w innym miejscu.

Historia przeglądania – Opera

Opera logo
Opera

Czyszczenie historii stron internetowych na przeglądarce Opera rozpocznij, wciskając kombinację klawiszy CTRL+SHIFT+DEL lub wybierz z menu polecenie Historia a następnie Wyczyść dane przeglądania. Możesz także kliknąć na ikonę zegara na lewym pasku a następnie na przycisk Wyczyść dane przeglądania… W nowej karcie przejdź do zakładki Zaawansowane i wybierz okres oraz elementy, które chcesz usunąć. Kliknij Wyczyść dane.

Historia przeglądania – Vivaldi

Vivaldi lofo
Vivaldi

W przypadku nieco mniej popularnej od wcześniej wymienionych przeglądarki Vivaldi, aby wyczyścić historię (dane przeglądania stron internetowych), wciśnij kombinację klawiszy CTRL+SHIFT+DEL lub wybierz z menu polecenie Narzędzia, a następnie Wyczyść dane przeglądania. Możesz także kliknąć na ikonę zegara na lewym pasku, a następnie na przycisk z pędzlem w prawym górnym rogu okna przeglądarki. W nowym oknie wybierz okres i elementy, które chcesz usunąć. Kliknij Usuń.

Historia przeglądania – Internet Explorer

Internet Explorer logo
Internet Explorer logo

Aby wyczyścić historię przeglądania stron internetowych wciśnij kombinację klawiszy CTRL+SHIFT+DEL lub H, wybierz z menu Opcje internetowe, przejdź do zakładki Ogólne i kliknij na przycisk Usuń…  W tej samej zakładce możesz zaznaczyć opcję Usuń historię przy zakończeniu, dzięki czemu historia będzie zawsze kasowana automatycznie, gdy zamkniesz przeglądarkę. W nowym oknie zobaczysz listę elementów do usunięcia. Wybierz te, których chcesz się pozbyć i kliknij Usuń.

Historia przeglądania – Microsoft Edge

Microsoft Edge logo
Microsoft Edge

Chcąc wyczyścić historię przeglądania stron internetowych, musisz wejść do menu Centrum. W tym celu kliknij ikonę gwiazdki w prawym górnym rogu okna przeglądarki, a następnie kliknij napis Wyczyść historię.  Możesz też z menu wybrać polecenie Ustawienia i kliknąć przycisk Wybierz elementy do wyczyszczenia. Wybierz, które elementy mają zostać usunięte z historii i kliknij Wyczyść. Jeżeli korzystasz z wyszukiwarki Bing to w tym samym oknie masz możliwość wyczyszczenia historii zapytań.

Nie tylko przeglądarki przechowują informacje o odwiedzanych przez nas stronach. Robią to również popularne portale społecznościowe i serwisy, z których korzystamy. Oto trzy najpopularniejsze.

Jak usunąć historię przeglądania na Facebooku?

Facebook logo
Facebook

Informacje o hasłach, które wpisywaliśmy w wyszukiwarce Facebooka, przechowywane są w Dzienniku aktywności. Znajdziemy go w prawym górnym rogu w rozwijanym menu na granatowej belce, za ikonkami wiadomości, powiadomień i pomocy. Możemy również wejść do niego z poziomu naszego profilu. Przycisk z napisem Dziennik aktywności znajdziemy wówczas w dolnej części naszego zdjęcia w tle.

W menu Dziennika aktywności na szarym pasku po lewej stronie klikamy Więcej (pod pozycją Komentarze) i znajdujemy na liście Historię wyszukiwania. Aby usunąć zapisane tam informacje, wystarczy kliknąć Wyczyść wyszukiwania w prawym górnym rogu i potwierdzić wybór. Jeśli interesuje nas wykasowanie tylko niektórych pozycji, musimy kliknąć znajdujące się po prawej stronie przy każdej z nich przekreślone kółeczko i zaznaczyć Usuń.

Jak usunąć historię przeglądania na YouTube?

YouTube logo
YouTube

Kolejnym portalem, który wie o naszych upodobaniach bardzo dużo, jest YouTube. Jeśli nie chcemy, by podzielił się z kimś tą wiedzą, możemy wyczyścić historię wyszukiwania, wybierając w rozwijanym menu z lewej strony Historia. Następnie w panelu zaznaczamy, czy chcemy wyczyścić przeglądane filmy, czy historię wyszukiwanych fraz. Na ekranie pojawi się wówczas lista wszystkich zapisanych pozycji. Aby usunąć pojedyncze, wystarczy kliknąć X znajdujący się po prawej stronie każdego wyniku. Jeśli chcemy wyczyścić wszystkie wyniki, po prawej stronie w menu znajdziemy opcję Wyczyść całą historię wyszukiwania. Dodatkowo, jeśli nie chcemy, by w przyszłości nasza aktywność na YouTube była zapisywana, możemy wybrać opcję Wstrzymaj historię wyszukiwania.

Jak usunąć historię przeglądania Google?

Google logo
Google

Jeśli wyszukiwarka YouTube zna nas jak najlepszy przyjaciel, to Google posiada na nasz temat wiedzę na poziomie spowiednika i lekarza w jednym. Aby usunąć historię wyszukiwania z poziomu konta Google, musimy wejść na stronę https://google.com/history i zalogować się do usługi Moja aktywność. Podobnie jak w poprzednich przypadkach panel ten daje możliwość usuwania pojedynczych pozycji. Przy każdej z nich po prawej stronie znajdują się trzy kropki. Wystarczy po rozwinięciu ukrytego pod nimi menu wybrać Usuń i zatwierdzić. Pojedyncze wyniki można również wyczyścić z poziomu wyszukiwarki na https://www.google.pl. Przy pojawiających się podpowiedziach hasła znajduje się opcja Usuń.

Jeśli zależy nam na wykasowaniu całej historii przeglądania, możemy zrobić to w panelu Moja aktywność, wybierając z menu po lewej stronie pozycję Usuń aktywność według. Następnie w okienku, które się pojawi, określamy zakres. Jeśli chcemy wyczyścić całą historię, zaznaczamy Cały okres i potwierdzamy.

Polecamy też nasz odcinek HelpZone, który był poświęcony zagadnieniu związanym z czyszczeniem historii przeglądania stron:


Wiesz już jak usuwać historię przeglądania internetu – to teraz może poznaj najpopularniejsze skróty klawiszowe.

Czy jest historia przeglądania, którą chciałbyś na zawsze usunąć ze swojej pamięci? Jakie fakty znalezione w internecie na zawsze zmieniły Twoje spojrzenie na świat i ludzi? Albo sprawiły, że już nigdy nie zjesz ulubionej potrawy lub nie zrobisz czegoś, co dawniej lubiłeś robić? Opisz w komentarzu historię wyszukiwania, która zmieniła Twoje życie.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 6

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Marek Konderski

Dziennikarz IT z dwudziestoletnim doświadczeniem i absolwent Politechniki Warszawskiej. Pracował dla takich tytułów jak RESET, PC Kurier i Komputer Świat. Był redaktorem naczelnym miesięcznika PC Format w latach 2009-2017. Obecnie prowadzi na YouTubie kanał Prosto z kartonu, gdzie testuje technologiczne nowości.

Powiązane Artykuły

Udostępnianie danych osobowych – ochrona czy niebezpieczeństwo?

Lenovo

Defender Windows 10 – czy zastąpi inne antywirusy? Jak go wyłączyć?

Lenovo

Jak zabezpieczyć laptopa przed kradzieżą? Poradnik wideo

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
ciemno szare tło
Wzorovo z Lenovo [KONKURS]

Rozpoczął się kolejny rok szkolny, a wraz z nim nowe wyzwania. Podejmij je wzorovo z Lenovo! Wyobraź to sobie… Budzisz...

Close