Newsy

Historia przeglądania – jak ją wyczyścić na różnych przeglądarkach?

4 września 2019, Aktualizacja 18 września 2019Marek Konderski

historia przeglądania

Każdy wie, że z historii można sporo się nauczyć. O ile jednak historia ludzkości zawiera przydatne informacje, to ta lokalna historia przeglądania czasami jest niewygodna i warto się jej pozbyć. Pokażemy, jak to zrobić na przeglądarkach Chrome, Firefox, Opera, Vivaldi, Internet Explorer i Edge.

Historia przeglądania jest użytecznym narzędziem, które usprawnia codzienne korzystanie z wyszukiwarki przez np. automatyczne kończenie wpisywanych adresów. Pozwala także wrócić do odwiedzanych stron, których adresów zapomnieliśmy. Czasami jednak automatyczne kończenie adresów jest irytujące, gdy chcemy wpisać podobny ale nie taki sam. Lub gdy do historii zajrzy ktoś kto chce poznać nasze zwyczaje i wykorzystać to, co tam znajdzie przeciwko nam. Dlatego historię przeglądarki warto co jakiś czas czyścić. Na prywatnym komputerze wystarczy raz na rok, na współdzielonym raz na tydzień, na komputerze w kafejce internetowej – zawsze po skończeniu użytkowania. Bardzo wygodnym sposobem omijania historii jest też stosowanie trybu prywatnego. 

Czyszczenie historii przeglądania jest podstawowym krokiem w trosce o zachowanie prywatności. Warto pamiętać, że usunięcie historii, czy stosowanie trybu prywatnego nie oznacza, że nikt nie wie jakie strony odwiedzaliśmy. Ta wiedza zapisywana jest na serwerach hostujących odwiedzane strony i u naszego dostawcy internetu. 

Historia przeglądania – Chrome

Aby wyczyścić historię, wciśnij kombinację klawiszy CTRL+H, wybierz z menu opcję Historia, następnie Historia. W nowym oknie zobaczysz listę odwiedzanych adresów. Jeżeli chcesz usunąć z historii jeden konkretny adres, kliknij trzy kropki na jego końcu i z menu wybierz Usuń z historii. Jeżeli chcesz wyczyścić całą historię, kliknij na polecenie Wyczyść dane przeglądania. W nowym oknie przejdź do zakładki Zaawansowane i zaznacz na liście okres jaki ma dotyczyć czyszczenia i co dokładnie chcesz wyczyścić. Pamiętaj, że jeżeli wyczyścisz absolutnie wszystko, to usunięte zostają też pliki cookie, co oznacza konieczność ponownego zalogowania się do używanych serwisów. Usunięte też zostaną hasła zapamiętane w przeglądarce. Upewnij się, że je pamiętasz, zanim wykasujesz historię.

Historia przeglądania – Firefox

W celu wyczyszczenia historii kliknij na menu i wybierz polecenie Opcje. Następnie z listy po lewej stronie okna wybierz Prywatność i bezpieczeństwo i przesuń zawartość okna do sekcji Historia. Aby wyczyścić historię, kliknij Wyczyść historię… Do historii przeglądanych stron możesz także dostać się wybierając z menu polecenie Biblioteka, a następnie Historia. Klikając na poleceniu Wyczyść historię przeglądania… możesz zrobić to, co sugeruje treść polecenia.

W nowym oknie wybierz z listy okres, jakiego ma dotyczyć czyszczenie i zakres. Możesz zachować dane dotyczące logowania usuwając zaznaczenie przy opcji Aktywne zalogowania. Czyszczenie historii nie usunie haseł, bo tymi zarządza się w innym miejscu.

Historia przeglądania – Opera

Czyszczenie historii rozpocznij, wciskając kombinację klawiszy CTRL+SHIFT+DEL lub wybierz z menu polecenie Historia a następnie Wyczyść dane przeglądania. Możesz także kliknąć na ikonę zegara na lewym pasku a następnie na przycisk Wyczyść dane przeglądania… W nowej karcie przejdź do zakładki Zaawansowane i wybierz okres oraz elementy, które chcesz usunąć. Kliknij Wyczyść dane.

Historia przeglądania – Vivaldi

W przypadku nieco mniej popularnej od wcześniej wymienionych przeglądarki Vivaldi, aby wyczyścić historię (dane przeglądania), wciśnij kombinację klawiszy CTRL+SHIFT+DEL lub wybierz z menu polecenie Narzędzia, a następnie Wyczyść dane przeglądania. Możesz także kliknąć na ikonę zegara na lewym pasku, a następnie na przycisk z pędzlem w prawym górnym rogu okna przeglądarki. W nowym oknie wybierz okres i elementy, które chcesz usunąć. Kliknij Usuń.

Historia przeglądania – Internet Explorer

Aby wyczyścić historię wciśnij kombinację klawiszy CTRL+SHIFT+DEL lub H, wybierz z menu Opcje internetowe, przejdź do zakładki Ogólne i kliknij na przycisk Usuń…  W tej samej zakładce możesz zaznaczyć opcję Usuń historię przy zakończeniu, dzięki czemu historia będzie zawsze kasowana automatycznie, gdy zamkniesz przeglądarkę. W nowym oknie zobaczysz listę elementów do usunięcia. Wybierz te, których chcesz się pozbyć i kliknij Usuń.

Historia przeglądania – Microsoft Edge

Chcąc wyczyścić historię, musisz wejść do menu Centrum. W tym celu kliknij ikonę gwiazdki w prawym górnym rogu okna przeglądarki, a następnie kliknij napis Wyczyść historię.  Możesz też z menu wybrać polecenie Ustawienia i kliknąć przycisk Wybierz elementy do wyczyszczenia. Wybierz, które elementy mają zostać usunięte z historii i kliknij Wyczyść. Jeżeli korzystasz z wyszukiwarki Bing to w tym samym oknie masz możliwość wyczyszczenia historii zapytań.

Lenovo Konkurs

[KONKURS] Wzorovo z Lenovo!

Lekcja druga! Dziś do odpowiedzi z historii przyjdziesz… właśnie Ty! Z historii przeglądania – rzecz jasna!

Czy jest historia przeglądania, którą chciałbyś na zawsze usunąć ze swojej pamięci? Jakie fakty znalezione w internecie na zawsze zmieniły Twoje spojrzenie na świat i ludzi? Albo sprawiły, że już nigdy nie zjesz ulubionej potrawy lub nie zrobisz czegoś, co dawniej lubiłeś robić? Opisz w komentarzu historię wyszukiwania, która zmieniła Twoje życie, a najciekawsze odpowiedzi nagrodzimy Pakietami Wzorovego Ucznia.

Tylko bez obscenicznych historii – w końcu jesteśmy w szkole!


Więcej informacji o konkursie: https://lenovozone.pl/blog/wzorovo-z-lenovo-konkurs/Udostępnij

Marek Konderski

Dziennikarz IT z dwudziestoletnim doświadczeniem i absolwent Politechniki Warszawskiej. Pracował dla takich tytułów jak RESET, PC Kurier i Komputer Świat. Był redaktorem naczelnym miesięcznika PC Format w latach 2009-2017. Obecnie prowadzi na YouTubie kanał Prosto z kartonu, gdzie testuje technologiczne nowości.

Powiązane Artykuły

Wzorovo z Lenovo [KONKURS]

Lenovo

Defender Windows 10 – czy zastąpi inne antywirusy? Jak go wyłączyć?

Lenovo

Jak zabezpieczyć laptopa przed kradzieżą? Poradnik wideo

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wzorovo z Lenovo [KONKURS]

Rozpoczął się kolejny rok szkolny, a wraz z nim nowe wyzwania. Podejmij je wzorovo z Lenovo! Wyobraź to sobie… Budzisz...

Zamknij