Newsy

Idea 2w1 – poznaj YOGA Book i Miix510

4 sierpnia 2017, Aktualizacja 23 sierpnia 2018Lenovo

recenzja YOGA Book
Szybki rozwój elektroniki użytkowej sprawia, że technologie jeszcze wczoraj uznawane za pionierskie i innowacyjne, dzisiaj odbieramy jako codzienność, obecną w naszym życiu od dawna. Mimo tego postępu nasze oczekiwania odnośnie nowych urządzeń nie maleją: mobilność, wydajność, wielozadaniowość – to cechy, których szukamy w każdym nowym laptopie czy tablecie. Te, momentami, wygórowane wymagania, nie zawsze mogą być zrealizowane przez inżynierów i producentów. By zaspokoić oczekiwania rynku muszą oni czasem pójść na pewne kompromisy.

Jako przykład weźmy powszechnie używane urządzenie – tablet. Zapisanie krótkiej informacji za pomocą dużego dotykowego ekranu przebiega bardzo sprawnie. Ale już dłuższa praca z dokumentem tekstowym czy arkuszem nie jest szczególnie wygodna. Do takich zadań lepszy będzie laptop – najnowsze modele są niemal tak samo mobilne i energooszczędne jak tablety. Jednak każdy, kto próbował relaksu na kanapie z laptopem w rękach wie, że w takich sytuacjach więcej radości daje tablet. Wygrywa on też pod względem czasu działania na baterii, ale gdy dochodzimy do wydajności musi ustąpić pola notebookowi.

Miix510 recenzja lenovo

Wydaje się, więc, że użytkownik szukający najlepszego rozwiązania dla obu zastosowań nie ma wyboru i musi kupić dwa gadżety. W rzeczywistości może też pójść na wspominany wcześniej kompromis i zainwestować w urządzenie hybrydowe (konwertowalne) – tablet i laptop w jednym. Typowe urządzenie 2w1, z pozoru, nie różni się od zwykłego laptopa. Ma pełnowymiarową klawiaturę i ekran pełniący jednocześnie rolę pokrywy. Wyświetlacz jest tu jednak dotykowy i można go odchylić o pełne 360 stopni, dzięki czemu urządzenie błyskawicznie przyjmuje formę tabletu.

Może się wydawać, że tak wszechstronne urządzenie musi być droższe od zwykłego tabletu czy laptopa. Taka opinia to w sporym stopniu stereotyp, który obecnie nie ma potwierdzenia. Ceny sprzętu 2w1, kiedyś faktycznie wygórowane w stosunku do oferowanych parametrów, teraz są zbliżone do konkurencyjnych rozwiązań mobilnych. A już zdecydowanie bardziej opłaca się kupić urządzenie konwertowalne niż, osobno, tablet i notebooka. Urządzenia 2w1 przestały być też sprzętem elitarnym. Producenci wychodzą z ofertą o bardzo szerokim zakresie cen – urządzenia dla mniej wymagających użytkowników o szczuplejszych portfelach idą w parze z supernowoczesnymi modelami klasy biznesowej.

lenovo YOGA Book

Lenovo YOGA Book

Tak skonstruowana jest, np. oferta firmy Lenovo. Użytkownik indywidualny, szukający uniwersalnego urządzenia do domowej rozrywki i pracy po godzinach powinien sięgnąć po model YOGA BOOK. Dzięki zastosowaniu obrotowych uchwytów może ustawić sprzęt w dowolnej pozycji, która pozwala zarówno na przeglądanie multimediów, jak i komfortowe sporządzanie notatek. Zapisywanie informacji na YOGA BOOK jest możliwe na kilka sposobów. Przy użyciu standardowej klawiatury ekranowej, wykorzystanie dołączonego do urządzenia aktywnego rysika lub za pomocą dotykowej klawiatury Halo Keyboard. W zależności od preferencji użytkownik może nabyć YOGA BOOK wyposażony w system Android lub Windows 10 Pro. W pierwszym przypadku otrzyma niezawodny interfejs i dostęp do ogromnej liczby darmowych aplikacji mobilnych. Natomiast Windows zaoferuje mu bogatą paletę aplikacji biurowych i programów narzędziowych, których na Androidzie próżno szukać.

YOGA BOOK to także uosobienie technologicznej innowacji w zakresie wykonania obudowy. Aluminiowa konstrukcja płynnie otwiera się jednym ruchem dzięki bransoletowym zawiasom. Po złożeniu ma natomiast mniej niż centymetr grubości i waży niecałe 700 gramów, niczym najlepsze ultrabooki. 10-calowy ekran ma rozdzielczość Full HD, energooszczędny procesor Intel Atom wysokie taktowanie, a akumulator wystarcza na 15 godzin nieprzerwanej pracy.

lenovo YOGA Book

Lenovo Miix510

Równie wysoka jakość wykonania i dbałość o szczegóły cechuje hybrydowego Lenovo Miix 510. Konstruowaniu tego modelu towarzyszyła trochę inna filozofia niż w przypadku YOGA BOOK. Mamy tu do czynienia z urządzeniem modułowym, w którym klawiatura i ekran są dwoma niezależnymi segmentami, mogącymi szybko połączyć się w jedno spójne urządzenie. Z obudową Miix zintegrowana jest podstawka zamocowana na znanych nam już bransoletowych zawiasach. Dzięki niej urządzenie zyskuje nową funkcjonalność samodzielnego ekranu. Klawiatura może z nim współpracować w trybie bezprzewodowym.

Seria Lenovo Miix w swojej ofercie posiada szeroką rozpiętość wielkości ekranów. Wiele konfiguracji procesora i pamięci. Dzięki temu można dostosować możliwości sprzętu do oczekiwań. W porównaniu do YOGA BOOK wydajność Lenovo Miix jest wyraźnie wyższa, dopasowana do wymagań zaawansowanych narzędzi, np. programów graficznych. Wiąże się to z większym niż w YOGA BOOK zużyciem energii i koniecznością trochę częstszego ładowania.

Oferta urządzeń 2w1 firmy Lenovo nie kończy się na dwóch wspomnianych seriach. Obejmuje 13- calowy Lenovo Yoga 3 Pro z procesorem Intel Core M; 14-calowy model Yoga 720 – wyposażony w niezwykle wydajne układy Intel Core siódmej generacji; wreszcie, biznesowy model X1 Yoga, który na życzenie kupującego może być wyposażony w ekran OLED o świetnym kontraście i obniżonym poborze energii.

Już tych kilka przykładów z oferty Lenovo dobrze pokazuje obecny stan rynku urządzeń 2w1 – jego różnorodność, elastyczność i konkurencyjność wobec tradycyjnych tabletów i laptopów. Wpływ na konkurencyjne rozwiązania jest tak duży, że w elementy konwertowalne zaczynają pojawiać się w innych rodzinach sprzętu mobilnego. W ten sposób już niedługo dojdzie do zatarcia granic między tabletami, laptopami a urządzeniami 2w1.Udostępnij

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Przeczytaj poprzedni wpis:
Prezentujemy zwycięski test YOGA Book z Blowkiem!

Zapraszamy Was do obejrzenia testu, który wygrał w konkursie  zorganizowanym wraz z Blowkiem! Jakiś czas temu rzuciliśmy Wam wyzwanie - mieliście wymyślić...

Zamknij