Wywiad

Inwestować czy nie inwestować? Oto jest pytanie

22 marca 2021Dawid Augustyn

inwestowanie_wywiad

Rodzice powtarzali: inwestuj w siebie. Ta przekazywana z pokolenia na pokolenie domowa mądrość ekonomiczna jest bezsprzecznie wartościową wskazówką przynoszącą wymierne korzyści. Czy warto jednak słuchać rodziców, przyjaciół i życzliwych sąsiadów, gdy w grę wchodzą inwestycje finansowe? Czy oszczędności trzymać w skarpetkach, na kontach bankowych, czy próbować je lokować? I wreszcie: w co opłaca się inwestować? O te i inne kwestie zapytamy eksperta, Dawida Augustyna, redaktora naczelnego magazynu poświęconego rynkowi kapitałowemu FXMAG.

Jak duże jest ryzyko?

Czy istnieje coś takiego jak bezpieczna inwestycja?

Dla wielu inwestorów odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, ale według mnie bezpieczna inwestycja to mit. Możemy mówić o stabilnych i mało zmiennych pod kątem stóp zwrotu inwestycjach, ale bezpieczeństwo jest złudne. Funkcjonujemy w takich czasach, że niektóre ogromne instytucje godzą się na gwarantowaną stratę poprzez inwestycje w takie instrumenty jak obligacje z zerową rentownością. W dzisiejszych czasach, żeby pokusić się o dodatnią stopę zwrotu, trzeba zaryzykować. Bez ryzyka zysku nie będzie. Możemy je utrzymywać w ryzach, ale w jakiejkolwiek formie by ono występowało, nigdy nie będzie reprezentować bezpieczeństwa. 

Czy zatem, gdy nie ma się żadnej wiedzy na temat rynku inwestycyjnego, jest sens w ogóle ulegać pokusie i podszeptom znajomych, a następnie wyciągnąć pieniądze z przysłowiowej skarpetki?

Jeżeli nasze środki trzymamy w przysłowiowej skarpecie, to jest to najgłośniejszy z możliwych finansowych budzików, który może kiedykolwiek zadzwonić. Powinniśmy od razu zacząć edukację, bez względu na wiek. Nie mówię tutaj o konieczności podejmowania ogromnego ryzyka. Absolutnie nie. Niestety, nasz system edukacji nie traktuje finansów w sposób odpowiedni. Sami musimy się tym zająć. Co do „dobrych” inwestycyjnych porad od znajomych, to byłbym ostrożny. Z dwóch powodów. Po pierwsze, gdy inwestycja nie wypali, to bardzo prawdopodobne, że stracimy znajomych. Niestety, mało kto potrafi odgraniczyć decyzje biznesowo-inwestycyjne od kwestii prywatnych znajomości. Po drugie, zakup czegokolwiek tylko i wyłącznie z rekomendacji znajomych to dopiero początek, a nie koniec batalii. Bez względu na to, czy skusimy się na akcje, obligacje, nieruchomości, czy np. dzieła sztuki, bez odpowiedniej wiedzy polegniemy. Oczywiście to nie jest tak, że nic się nam nie uda bez wiedzy. Pytanie tylko, czy zakwalifikujemy taką sytuację jako po prostu szczęśliwy zbieg okoliczności, czy jako nasz inwestycyjny kunszt. 

A czy w dobie galopującej inflacji jest jeszcze sens trzymać oszczędności na koncie bankowym?

Gdy wzrost cen zaczyna przybierać na sile, mogą pojawiać się problemy. Z perspektywy przysłowiowego Kowalskiego sytuacja, gdy na rynku mamy inflację, powinna oznaczać konieczność działania. W końcu ceny z miesiąca na miesiąc rosną. W takim otoczeniu poszukać musimy aktywów, których wartość jesteśmy w stanie oszacować, i najlepiej, gdy generują one stabilną stopę zwrotu. Dobrze np. poszukać spółek dywidendowych, value albo, w sytuacjach kryzysowych, spółek defensywnych. To wszystko jednak wymaga od nas posiadania co najmniej podstawowej wiedzy w zakresie rynków finansowych. 

Inwestycje w czasach zarazy. I co z nieruchomościami?

Czyli aktualna sytuacja, pandemiczna, to dobry czas na inwestowanie?

Pandemia pcha kapitał w coraz to bardziej ryzykowne inwestycje, dlatego że te stabilne praktycznie gwarantują poniesienie straty. Jeżeli chcemy osiągać dodatnie stopy zwrotu, to musimy umiejętnie poruszać się w świecie finansów. Uważam, że pandemia i wszelkiego rodzaju kryzysy to bardzo dobry czas na inwestowanie. Na rynku utrzymuje się wysoka zmienność, pojawia się bardzo dużo perspektywicznych podmiotów wykorzystujących to, jak wygląda gospodarcze otoczenie. Na giełdzie istnieje powiedzenie „kupuj, gdy leje się krew”. Ktoś, kto w marcu 2020 roku zaufał tej maksymie, dzisiaj może spać spokojnie, a przecież pandemia się jeszcze nie skończyła. 

A propos pewnych niezmiennych reguł, zawsze mówiło się, że nieruchomości są dobrym sposobem na lokowanie kapitału. Nic się nie zmieniło?

inwestowanie w nieruchomości

Niestety nie. To zadziwiające, jak krótką pamięć potrafią mieć inwestorzy. Ponad dekadę temu miał miejsce jeden z największych kryzysów gospodarczych, który rozpoczął się właśnie na rynku nieruchomości. Tego typu aktywa kojarzą nam się z bezpieczeństwem, bo możemy ich przede wszystkim „dotknąć”. Zdecydowanie gorzej wygląda kwestia ich szybkiego upłynnienia i zamiany w gotówkę. Oczywiście inwestując w nieruchomości, możemy zwiększyć swoje szanse, po prostu nie kupując byle czego. Wiadomo, że sytuacja ostatnich kilku lat pokazuje, że ciężko było na nieruchomościach stracić, ale są to symptomy raczej przegrzania rynku. Nie chcę być w stosunku do tej kategorii aktywów zbyt pesymistyczny, ale tych, którzy traktują nieruchomości jako solidną i bezpieczną alternatywę, zachęcam do przyjrzenia się funduszom typu REIT. To instrumenty, które dają nam ekspozycję na nieruchomości bez konieczności ich zakupu, a wyjście z inwestycji jest szybsze niż przy klasycznej transakcji na tym rynku. 

Lokowanie kapitału pełne energii

A co z zieloną energią, ten temat stał się ostatnio wyjątkowo modny. Czy na przykład opłacalny jest zakup działek pod kątem fotowoltaiki?

Moim zdaniem tak. Liczy się cena działki i cena instalacji. Całe szczęście pod tego typu instalacje nie jest wymagana działka w centrum miasta, bo z pewnością mijałoby się to z celem. W szczególności dobrze wygląda sytuacja tych osób, które mają działkę, z którą nie wiedzą co zrobić. Trzeba oczywiście przed wejściem w inwestycję wszystko odpowiednio skalkulować. Po pierwsze, ekspert powinien sprawdzić, czy warunki działki są korzystne dla instalacji fotowoltaicznej. Po drugie, powinniśmy zebrać jak najwięcej możliwych wycen samych instalacji. Rozbieżności cenowe potrafią być olbrzymie. Zwykle w przetargach powinno być tak, że odrzucane są propozycje skrajne, tj. najtańsza i najdroższa, a z pozostałych wybieramy firmę, z którą chcemy współpracować. To moim zdaniem słuszne podejście w temacie tego typu inwestycji. 

Inwestowanie w fotowoltaike

Jaki jest minimalny sensowny okres i budżet inwestycji?

Na pewno trzeba się liczyć z tym, że jest to inwestycja długoterminowa. Wszelkiego rodzaju dotacje tylko i wyłącznie pomagają, a wręcz stanowią bodziec, dla którego ludzie decydują się na tego typu inwestycje. Co do budżetu, chciałbym powiedzieć, że najlepszym pomysłem jest inwestycja na poziomie 95 tysięcy w taką i taką instalację, ale niestety to nie jest tak zero-jedynkowy temat. Wszystko zależy od nas samych, instalacja fotowoltaiczna to wydatek rzędu co najmniej kilku tysięcy, a górna granica nie istnieje.

Inwestycje w wodę i technologię – dobre pomysły czy akt szaleństwa?

Kiedyś kupowało się złoto, dziś niektórzy inwestują w wodę – ponoć długoterminowo może być to opłacalne, zważywszy na problem suszy?

Brzmi absurdalnie, ale to bardzo ciekawy trend. ONZ szacuje, że za zaledwie 30 lat nawet 40 proc. ludzkości może zostać dotknięte niedoborem wody. Instrumentów, które dają nam możliwość takiej inwestycji, jest mnóstwo. Są fundusze aktywnie zarządzane, które są drogie, ale mamy dostęp do funduszy pasywnych, tzw. ETF-ów. W przypadku tych drugich koszty inwestycji są symboliczne. Oprócz tego typu narzędzi możemy inwestować bezpośrednio w konkretne akcje spółek. Na giełdzie znajdziemy firmy zajmujące się wydobyciem wody, a także te, które zajmują się jej filtrowaniem. Czy jest to dobry pomysł na niebanalną inwestycję? Jeżeli przyjmiemy bardzo długi horyzont inwestycyjny, to wydaje się to dobrym podejściem. Chociaż wiadomo, że w aktualnych czasach nie ma aktywa, które pobiłoby pod kątem stóp zwrotu spółki technologiczne i bitcoina. 

I w ten sposób przechodzimy do tematu inwestowania w technologię. Czy można na tym zarobić? Co pan sądzi np. o kolekcjonowaniu jakichś unikalnych modeli ThinkPadów? 🙂

Oczywiście, że tak, ale trzeba to robić z głową. Wachlarz możliwości lokowania kapitału jest olbrzymi. Mamy spółki technologiczne, gdzie tak naprawdę technologia jest obecna w każdej dziedzinie życia, więc wybór jest wręcz niemożliwy do okiełznania. Jeżeli nasz horyzont inwestycyjny ma być długoterminowy i nie mam tutaj na myśli 5 lat, ale 30-40, a może nawet 50, to kolekcjonowanie unikalnych modeli, z którymi w dzisiejszych czasach mamy styczność, jest jak najbardziej uzasadnionym pomysłem. Jeżeli taka jest nasza koncepcja inwestycyjna, to warto zadbać o odpowiednią kondycję tego sprzętu. Zniszczony komputer, który był mocno przez lata eksploatowany, nie będzie inwestycyjną perełką za kilkadziesiąt lat. Pytanie, czy jesteśmy w stanie się opanować i zamiast korzystać z możliwości, jakie dają unikalne modele komputerów, odstawić je w bezpieczne miejsce na lata. Na to pytanie odpowiedzieć musi już każdy z osobna. 

Podsumowując rozmowę z naszym ekspertem, można pokusić się o stwierdzenie, że kto nie ryzykuje, ten nie inwestuje, a ten, kto nie inwestuje, nie pije drogiego szampana. Współczesny rynek finansowy, niosąc ze sobą wiele zagrożeń, otwiera również ogromne możliwości i pola do popisu. Fundamentem wszelkich działań związanych z lokowaniem naszych oszczędności i kapitału powinny być zdecydowanie wiedza i umiejętne korzystanie z rad ekspertów. Całość dopełni odwaga i kontrolowana skłonność do podejmowania ryzyka. Życzymy samych udanych i trafionych inwestycji!Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Dawid Augustyn

Redaktor naczelny portalu FXMAG i magazynu INWESTOR. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych.

Powiązane Artykuły

Przyszłość jest teraz: Jak bezprzewodowe monitory zmienią scenę technologiczną. Wywiad z wiceprezesem Lenovo Stefanem Engelem

Lenovo

Prawo growe – wywiad z panią prawnik Martą Wysokińską

Lenovo

Domowy biznesplan – zadbaj o swoje finanse w trudnych czasach

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
RedBull Illume_Lenovo
Lenovo sponsorem głównym Red Bull Illume Image Quest 2021

Od 1 marca fotograficy dzielą się swoją pasją twórczą ze światem. 10 marca 2021 r. Największy na świecie konkurs fotografii sportowej...

Close