Porady

„IT’s Easy” – Jak wejść do BIOS-u?

1 czerwca 2018, Aktualizacja 7 czerwca 2018Lenovo

Jak wejść do BIOS-u?

Dzięki procedurom BIOS dokonujemy zmian, które nie są możliwe z poziomu systemu – to pomost łączący komputer z jego oprogramowaniem. Jak wejść do BIOS-u? Wyjaśniamy.

Skrót BIOS oznacza Basic Input/Output System, czyli podstawowy system wejścia-wyjścia. Możemy za jego pomocą ustawić sekwencję startową, datę oraz godzinę, ale też wybrać nowe hasło administratora i dysku, a nawet odblokować dodatkowe rdzenie procesora.

Z każdym uruchomieniem komputera BIOS kontroluje wybrane procesy, sprawdza konfigurację sprzętową w CMOS i wykonuje test POST, dzięki któremu może sprawdzić kondycję dysku czy procesora. Do jego zadań należy też aktywowanie kart rozszerzeń i ostateczne uruchomienie systemu operacyjnego.

Jak wejść do BIOS-u?

Jak włączyć BIOS? Podczas rozruchu komputera należy nacisnąć odpowiedni klawisz lub jego konfigurację. Zwykle jest to przycisk DEL, F1, F2 lub ESC – ta informacja pojawia się na ekranie zaraz po włączeniu sprzętu, np.: „Press [nazwa przycisku] to enter Setup”.

W przypadku laptopów Lenovo z serii IdeaPad rozwiązanie jest jeszcze prostsze – to przycisk Novo i oprogramowanie Lenovo Onekey Recovery. Wystarczy znaleźć na obudowie mały przycisk lub otwór oznaczony ikoną strzałki przypominającą odwrócone U i wcisnąć go (w niektórych modelach konieczne może być użycie np. spinacza do papieru). Naszym oczom ukaże się menu, z którego należy wybrać BIOS Setup i… gotowe!

Pamiętajcie jednak, że BIOS odpowiada za ważne dla komputera procesy, dlatego trzeba się z nim obchodzić bardzo delikatnie.Udostępnij

Powiązane Artykuły

CMD - narzędzie (nie tylko) dla zaawansowanych - HelpZone #51

Lenovo

Czym jest i co robi BIOS? - HelpZone #52

Lenovo

Czyszczenie pamięci DNS - HelpZone #41

Lenovo

Komentarze do artykułu

Komentarze do artykułu mogą dodawać tylko osoby zalogowane.

Zaloguj się


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Przeczytaj poprzedni wpis:
Designerski monitor w konkurencyjnej cenie: Lenovo L24i

  Nowy monitor Lenovo L24i to urządzenie, które łączy w sobie nowoczesne wzornictwo, najwyższą jakość wykonania oraz zaawansowane możliwości techniczne,...

Zamknij