Porady

„IT’s Easy” – Jak wejść do BIOS-u?

1 czerwca 2018, Aktualizacja 30 stycznia 2020Karol Kopańko

Jak wejść do BIOS-u?

 

BIOS to pomost łączący komputer z jego oprogramowaniem. Jak go uruchomić?

Skrót BIOS oznacza Basic Input/Output System, czyli podstawowy system wejścia-wyjścia. Możemy za jego pomocą ustawić sekwencję startową, datę oraz godzinę, ale też wybrać nowe hasło administratora i dysku.

Przy każdym uruchomieniu komputera BIOS kontroluje procesy, sprawdza konfigurację sprzętową w CMOS i wykonuje test POST, który sprawdza poprawność konfiguracji RAM/CPU i wykrywa podłączone urządzenia. Do jego zadań należy aktywowanie kart rozszerzeń i ostateczne uruchomienie systemu operacyjnego. Jak widać BIOS odpowiada za ważne dla komputera procesy, dlatego trzeba się z nim obchodzić bardzo delikatnie.

Jak wejść do BIOS-u?
Jak włączyć BIOS? Podczas rozruchu komputera należy nacisnąć odpowiedni klawisz lub ich kombinację. Zwykle jest to DEL, F8 lub ESC. Ta informacja pojawia się na ekranie zaraz po włączeniu, np.: „Press [nazwa przycisku] to enter setup”. W przypadku urządzeń z serii ThinkPad należy naciąć klawisz Enter.

W laptopach Lenovo z serii IdeaPad, Yoga i Legion rozwiązanie jest jeszcze prostsze – to przycisk Novo i oprogramowanie Lenovo Onekey Recovery. Wystarczy znaleźć na obudowie mały przycisk lub otwór (w niektórych modelach nie obejdzie się bez np. spinacza do papieru) oznaczony ikoną strzałki przypominającą odwrócone U i uruchomić za jego pomocą komputer. Naszym oczom ukaże się menu, z którego należy wybrać BIOS Setup i… gotowe!

W nowszych urządzeniach możemy już korzystać z UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) – interfejsu pomiędzy systemem operacyjnym a firmware, który został opracowany jako następca BIOS-u w komputerach osobistych. Pozwala on na wybranie wejścia do BIOS-u przy restarcie, bez używania dodatkowych klawiszy przy jego uruchamianiu. W trakcie kliknięcia restartu komputera z paska menu start należy mieć wciśnięty lewy klawisz Shift, który pozwoli na uruchomienie menu systemu Windows 10 odpowiadającego za diagnozowanie komputera. W opcjach znajdziemy między innymi możliwość pracy w trybie awaryjnym, a także wybór UEFI, które odpowiada właśnie za uruchomienie podsystemu BIOS. Operacja zostanie przeprowadzona za użytkownika – wystarczy wybrać taką funkcję przy zamykaniu.

Masz problem z systemem operacyjnym? Przeczytaj poradnik: Przywracanie systemu Windows 10.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 3 / 5. Liczba głosów: 4

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Udostępnij

Karol Kopańko

Dziennikarz Spider’s Web, redaktor Sonda 2 i współpracownik wszelkiej maści mediów: od papierowych, przez online’owe, po telewizyjne. Współautor książki o bitcoinie: „Bitcoin. Złoto XXI wieku”. W swoich artykułach stara się przedstawić zmieniającą się rzeczywistość „zwykłego Kowalskiego” pod wpływem technologii.

Powiązane Artykuły

CMD - narzędzie (nie tylko) dla zaawansowanych - HelpZone #51

Lenovo

Czym jest i co robi BIOS? - HelpZone #52

Lenovo

Czyszczenie pamięci krok po kroku - HelpZone #41

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Przeczytaj poprzedni wpis:
Monitor Lenovo L24i zdjęcie z boku
Designerski monitor w konkurencyjnej cenie: Lenovo L24i

  Nowy monitor Lenovo L24i to urządzenie, które łączy w sobie nowoczesne wzornictwo, najwyższą jakość wykonania oraz zaawansowane możliwości techniczne,...

Zamknij