Porady

„IT’s Easy” – Jak wejść do BIOS-u?

1 czerwca 2018, Aktualizacja 12 sierpnia 2020Karol Kopańko

Jak wejść do BIOS-u?

 

BIOS to pomost łączący komputer z jego oprogramowaniem. Jak go uruchomić?

Skrót BIOS oznacza Basic Input/Output System, czyli podstawowy system wejścia-wyjścia. Możemy za jego pomocą ustawić sekwencję startową, datę oraz godzinę, ale też wybrać nowe hasło administratora i dysku.

Przy każdym uruchomieniu komputera BIOS kontroluje procesy, sprawdza konfigurację sprzętową w CMOS i wykonuje test POST, który sprawdza poprawność konfiguracji RAM/CPU i wykrywa podłączone urządzenia. Do jego zadań należy aktywowanie kart rozszerzeń i ostateczne uruchomienie systemu operacyjnego. Jak widać BIOS odpowiada za ważne dla komputera procesy, dlatego trzeba się z nim obchodzić bardzo delikatnie.

Jak wejść do BIOS-u?

Jak wejść do BIOS-u?

Jak włączyć BIOS? Podczas rozruchu komputera należy nacisnąć odpowiedni klawisz lub ich kombinację. Zwykle jest to DEL, F8 lub ESC. Ta informacja pojawia się na ekranie zaraz po włączeniu, np.: „Press [nazwa przycisku] to enter setup”. W przypadku urządzeń z serii ThinkPad należy naciąć klawisz Enter.

W laptopach Lenovo z serii IdeaPad, Yoga i Legion rozwiązanie jest jeszcze prostsze – to przycisk Novo i oprogramowanie Lenovo Onekey Recovery. Wystarczy znaleźć na obudowie mały przycisk lub otwór (w niektórych modelach nie obejdzie się bez np. spinacza do papieru) oznaczony ikoną strzałki przypominającą odwrócone U i uruchomić za jego pomocą komputer. Naszym oczom ukaże się menu, z którego należy wybrać BIOS Setup i… gotowe!

W nowszych urządzeniach możemy już korzystać z UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) – interfejsu pomiędzy systemem operacyjnym a firmware, który został opracowany jako następca BIOS-u w komputerach osobistych. Pozwala on na wybranie wejścia do BIOS-u przy restarcie, bez używania dodatkowych klawiszy przy jego uruchamianiu. W trakcie kliknięcia restartu komputera z paska menu start należy mieć wciśnięty lewy klawisz Shift, który pozwoli na uruchomienie menu systemu Windows 10 odpowiadającego za diagnozowanie komputera. W opcjach znajdziemy między innymi możliwość pracy w trybie awaryjnym, a także wybór UEFI, które odpowiada właśnie za uruchomienie podsystemu BIOS. Operacja zostanie przeprowadzona za użytkownika – wystarczy wybrać taką funkcję przy zamykaniu.

Jeśli nie wiesz czym jest BIOS, to poniższe wideo dostarczy Ci niezbędnych informacji.

Jeśli jednak powyższe rady nie doprowadziły Cię do Biosu, spróbuj od razu po uruchomieniu komputera śledzić na ekranie wyświetlany napisu BIOS Setup lub Press Del to enter BIOS.

Masz problem z systemem operacyjnym? Przeczytaj poradnik: Przywracanie systemu Windows 10.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 2.5 / 5. Liczba głosów: 46

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Karol Kopańko

Dziennikarz Spider’s Web, redaktor Sonda 2 i współpracownik wszelkiej maści mediów: od papierowych, przez online’owe, po telewizyjne. Współautor książki o bitcoinie: „Bitcoin. Złoto XXI wieku”. W swoich artykułach stara się przedstawić zmieniającą się rzeczywistość „zwykłego Kowalskiego” pod wpływem technologii.

Powiązane Artykuły

CMD - narzędzie (nie tylko) dla zaawansowanych - HelpZone #51

Lenovo

Czym jest i co robi BIOS? - HelpZone #52

Lenovo

Czyszczenie pamięci krok po kroku - HelpZone #41

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Monitor Lenovo L24i zdjęcie z boku
Designerski monitor w konkurencyjnej cenie: Lenovo L24i

  Nowy monitor Lenovo L24i to urządzenie, które łączy w sobie nowoczesne wzornictwo, najwyższą jakość wykonania oraz zaawansowane możliwości techniczne,...

Close