Porady

Jak dbać o baterię w laptopie?

6 marca 2017, Aktualizacja 27 lutego 2018Lenovo

Jak dbać o baterię w laptopie?

W niniejszym poradniku podpowiemy Wam, w jaki sposób dbać o baterię w laptopie, by służyła nam jak najdłużej. Może się to wydawać dosyć błahym zagadnieniem, lecz warto wspomnieć o przynajmniej kliku czynnościach, które nie tyle co zatrzymają proces degradacji akumulatora, ale zdecydowanie wpłyną na jego spowolnienie.

Pierwszą i podstawową rzeczą, którą możemy zrobić, jest podtrzymywanie poziomu naładowania baterii na wysokości 50-90%. Oczywiście przedział ten jest bardzo umowny, lecz w przypadku ogniw litowo-jonowych zaleca się utrzymanie baterii właśnie w stanie naładowania do ok. ¾ jej pojemności i nie doprowadzanie do pełnego rozładowania. Wielu z was wydawać by się mogło, że akumulatory należy „formatować”, jednakże nowoczesne ogniwa nie tylko nie muszą być formatowane, a wręcz wpływa to negatywnie na ich właściwości. Każda bateria ma określoną przez producenta liczbę cykli ładowania. Zazwyczaj spadek pojemności do poziomu ok. 70% stanu fabrycznego to równowartość 500-700 cykli ładowania. Doprowadzenie od pełnego naładowania do całkowitego rozładowania to właśnie jeden pełny cykl. Możemy tym samym powiedzieć, że lepszym jest częste doładowywanie akumulatora aniżeli ładowanie w cyklach. Oczywiście nie należy popadać w skrajności, ale warto mieć to na uwadze, jeżeli fakt ten nie wpływa znacząco na komfort naszej pracy.

Korzystanie z baterii z ciągle podłączonym zasilaniem jest kolejną kwestią, którą warto poruszyć. Pewnie każdy z Was zna osobiście osoby, które korzystają z laptopa jak z komputera stacjonarnego. Zasilanie podłączone jest u nich nawet przez wiele tygodni, a bateria szybko nadaje się do śmieci. Dzieję się tak, ponieważ akumulator w momencie pełnego naładowania przechodzi niejako w tryb bateryjny. W momencie, gdy bateria utraci kilka procent naładowania, układ zasilania zaczyna ją doładowywać i tak w kółko. Powoduje to, że podczas stałego podłączenia do sieci elektrycznej, bateria wykonuje dziesiątki, jak nie setki mini-cykli ładowania. Skutkuje to oczywiście degradacją akumulatora, co w niedługim czasie doprowadza do znaczącego uszczerbku na pojemności. Jedynym rozwiązaniem jest wyjęcie baterii z laptopa w momencie, w którym jesteśmy pewni, że pozostawimy go podpiętego do prądu na dłuższy czas. Bardzo możliwe bowiem, że część z Was o tym nie wiedziała, ale laptop może pracować bez zainstalowanej baterii, wyłącznie na zasilaniu sieciowym. Nie jest to oczywiście zbyt wygodne rozwiązanie, lecz jeśli zależy Wam na długiej pracy na baterii, konieczne. Nie wszystkie laptopy mają jednak akumulatory, które możemy zdemontować. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku coraz większej gromady Ultrabook’ów posiadających zwartą i nierozbieralną konstrukcje korpusu.

Zalecamy korzystać z baterii w krótkich cyklach, doprowadzając do jej 50% rozładowania, a następnie dopiero ponowne podłączanie zasilania. Jest to na pewno lepsze rozwiązanie niż „przeładowywanie”, które prowadzi do nieustannego doładowywania na podłączeniu sieciowym.

W momencie, w którym zdecydujecie się na demontaż baterii, na przykład w celu korzystania z laptopa ciągle podłączonego do zasilania, bądź kupując drugi, zapasowy akumulator, pamiętajcie o tym, że kwestia przechowywania również ma wpływ na wydajność ogniw. Baterie litowo-jonowe powinny być przechowywana w dość chłodnym i co istotne, suchym miejscu. Nasłoneczniony parapet jest zdecydowanie złym miejscem, ponieważ wysoka temperatura jest jednym z czynników przyśpieszających degradację ogniw. Producenci sugerują także, aby składować baterię naładowane do co najmniej 50%, ponieważ całkowicie rozładowane tracą swoje właściwości. Jest to bardzo logiczne – otrzymaliście kiedykolwiek sprzęt elektroniczny z zupełnie rozładowaną baterią? Zazwyczaj są one naładowane do około 50-75%, i takie też wartości są najlepsze dla długotrwałego przechowywania.

Temperatura pracy jest jednym z kluczowych czynników wpływających na kondycję baterii, dlatego też zaleca się, by baterie pracowały w rekomendowanym przez producenta zakresie. Jeżeli to możliwe, starajcie się nie doprowadzać do przegrzewania się komputera, szczególnie przez dłuższy okres czasu. Nie tylko ucierpi na tym bateria, ale może to również wpłynąć na żywotność innych podzespołów (np. dysków twardych). Najbardziej skuteczną metodą jest korzystanie ze specjalnych podstawek chłodzących, które wentylują spód komputera przenośnego, doprowadzając chłodne powietrze do znajdujących się tam otworów na wentylatory. Jest to jednak dość niewygodne i mało poręczne rozwiązanie, dlatego rozsądnym minimum jest po prostu nie pozostawianie laptopa na łóżku bądź kanapie, ponieważ blokuje to przepływ powietrza do wentylatorów. Istotny jest również fakt, że baterie często posiadają czujniki temperatury, przez co monitorowanie parametrów ich pracy jest możliwe przy wykorzystaniu programów takich jak na przykład HWMonitor.

Warto pamiętać, że w przypadku uszkodzenia bądź wyeksploatowania baterii, prawie zawsze możliwa jest jej wymiana. Producenci często sprzedają oryginalne baterie za pośrednictwem swoich sklepów Online, bądź oferują usługę wymiany. Akumulatory prosto od producenta są znacznie wyższej jakości niż tanie zamienniki, które mogą doprowadzić do uszkodzenia naszego sprzętu, a w niektórych przypadkach nawet do jego samozapłonu.

Mamy nadzieję, że dzięki temu poradnikowi będziecie w stanie cieszyć się dłuższą pracą na swoim urządzeniu przenośnym. Porady w nim zawarte można z powodzeniem wykorzystać również w przypadku innych sprzętów elektronicznych wyposażonych w ogniwa litowo-jonowe.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 31

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Powiązane Artykuły

Brak dźwięku - HelpZone #27

Lenovo

Jak dobrać odpowiedni tablet?

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
ThinkPad Stack Mobile Projector
Lenovo ThinkPad Stack Mobile Projector – recenzja

W 21 odcinku Hardware na Luzie zaprezentowaliśmy Wam cztery moduły z rodziny Lenovo ThinkPad Stack. Dziś do ich grona dołącza projektor. Lenovo...

Close