Porady

Jak dbać o klawiaturę w laptopie?

22 lutego 2021Maciej Lewczuk

Jak dbać o klawiaturę w laptopie?

Klawiatura w laptopie jest jednym z głównych elementów sterujących urządzeniem. Pozostałe to touchpad i/lub ekran dotykowy oraz myszka jako osobne akcesorium. Najczęściej jednak podczas pracy z laptopem korzystamy z klawiatury, szczególnie że te w laptopach mają dodatkowo wielorakie funkcje ułatwiające i przyspieszające pracę z komputerem. Mogą sterować multimediami, podświetleniem ekranu i klawiatury, wywoływać różnego rodzaju zaprogramowane lub wybrane z listy funkcje. 

W obecnie dostępnych na rynku klawiaturach laptopowych mamy zazwyczaj do czynienia z wyspowymi klawiszami. Ich skok jest wyczuwalny, ale niezbyt wielki w przypadku standardowych urządzeń i nieco większy w przypadku laptopów dla graczy, jak choćby Lenovo TrueStrike. W tym przypadku skok klawiszy wynosi odpowiednio 1,3 mm dla modelu Legion 7 i 1,5 mm dla modelu Legion 5. 

Profilaktyka

Aby klawiatura nie sprawiała nam przykrych niespodzianek, warto o nią dbać. Nie należy pić ani trzymać płynów w pobliżu naszego urządzenia. Nawet jeśli nie spowodujemy zwarcia lub innych uszkodzeń elektroniki, może się zdarzyć, że cukier lub inne substancje sprawią, że mechanizmy nie będą działały prawidłowo i sprzęt trzeba będzie oddać do serwisu.

Podobnie jest w przypadku jedzenia. Sosy, tłuszcz lub okruchy pokarmów mogą dostać się pod klawisze i utrudniać pracę, a wystarczy szczypta wyobraźni, aby zwizualizować sobie to, co wyrośnie z jedzenia ukrytego w ciepłym, wilgotnym środowisku. Warto też siadać do komputera z czystymi dłońmi. Tłuszcz, pot i inne substancje nigdy nie wpływają dobrze na sprzęt. Spocone dłonie mogą sprawić, że napisy naniesione na przyciskach mogą się wycierać szybciej, niż miałoby to miejsce, gdyby dłonie były suche i czyste.

Czyszczenie klawiatury

Nawet mimo profilaktyki klawiatury mogą się zabrudzić. Kurz także osiada na sprzęcie i z czasem może powodować zacinanie się mechanizmów. Dlatego warto sprawdzić, jak wyczyścić je na tyle, aby służyły nam bezawaryjnie przez dłuższy czas. Przypominamy, że wszelkie czynności związane z konserwacją sprzętu wykonujemy na wyłączonym sprzęcie i najlepiej, gdy mamy możliwość odłączenia jego akumulatora z obudowy. Jeśli nie ma takiej możliwości, to sprzęt powinien być wyłączony.

Jednym z najlepszych sposobów, który jest dla sprzętu najmniej inwazyjny, jest okresowe przedmuchiwanie przestrzeni pomiędzy klawiszami i wokół nich sprężonym powietrzem. Przedmuchujemy każdy zakamarek w taki sposób, aby umożliwić kurzowi i okruszkom opuszczenie przestrzeni wokół lub spod klawiszy.

Czyszczenie klawiatury w laptopie

Zaschnięte nieczystości można usunąć, korzystając z papierowego ręcznika, złożonego kilka razy dla uzyskania sztywniejszej konstrukcji. Można posłużyć się także patyczkami higienicznymi i alkoholem izopropylowym. Płyn ten w niewielkiej ilości rozpuszcza brud i nie szkodzi elektronice.

Nigdy nie używajcie pianki do czyszczenia obudów lub monitorów. Nigdy nie rozpylajcie płynów wszelkiego typu na klawiaturę i sprzęt. Zawsze w małych ilościach należy nanosić go na papier lub patyczki higieniczne. Nie wolno używać twardych, ostrych oraz metalowych przedmiotów, w tym także spinaczy i klipsów biurowych. Można nimi bezpowrotnie uszkodzić nie tylko klawiaturę, ale i sprzęt, który często sporo kosztuje.

Niektórzy zalecają użycie specjalnych żeli, zwanych potocznie glutami. Ich zadaniem jest oblepienie części twardych i przechwycenie drobinek kurzu i okruchów. Niestety bywa tak, że są one zbyt lejące i mogą pozostać w szczelinach lub pod klawiszami, psując mechanizmy. Nie zalecamy ich stosowania.

Co z klawiszami, na których starły się napisy?

W przypadku, gdy intensywnie korzystamy z klawiatury lub pocą nam się nadmiernie dłonie, może się okazać, że wytrą się napisy na klawiszach. Wtedy można zwrócić się do serwisu danej marki i dowiedzieć, czy da się kupić klawisze, które można wymienić. Można także podpytać w okolicznych serwisach lub na forach, czy ktoś nie dysponuje uszkodzonym sprzętem tego typu, z którego można pozyskać klawisze. Są także specjalne zestawy naklejek, które wykonane są z odpornych folii. Nakleja się je na miejsce wytartych znaków.

Pamiętajmy jednak, że warto dbać o sprzęt, niezależnie od tego, jak intensywnie z niego korzystamy i do czego ma nam służyć. Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 8

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Maciej Lewczuk

Dziennikarz od blisko dwóch dekad związany z wieloma mediami papierowymi i elektronicznymi. Trzyma rękę na pulsie w kontekście najnowszych wydarzeń, technologii, elektromobilności, kultury, sztuki i kulinariów."

Powiązane Artykuły

Jak zadbać o bezpieczeństwo danych i tożsamości w laptopach? Kamerki i filtry prywatyzujące

Lenovo

Lenovo Vantage – twój osobisty doradca

Lenovo

Prawo growe – wywiad z panią prawnik Martą Wysokińską

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
surf_lz
Lenovo dostarcza infrastrukturę do holenderskiego narodowego superkomputera SURF

Dział Lenovo Data Center Group (DCG) zapowiedział dostawę infrastruktury do wysokowydajnych systemów obliczeniowych (High Performance Computing, HPC) na potrzeby SURF — projektu...

Close