
Klawiatura w laptopie jest jednym z głównych elementów sterujących urządzeniem. Pozostałe to touchpad i/lub ekran dotykowy oraz myszka jako osobne akcesorium. Najczęściej jednak podczas pracy z laptopem korzystamy z klawiatury, szczególnie że te w laptopach mają dodatkowo wielorakie funkcje ułatwiające i przyspieszające pracę z komputerem. Mogą sterować multimediami, podświetleniem ekranu i klawiatury, wywoływać różnego rodzaju zaprogramowane lub wybrane z listy funkcje.
W obecnie dostępnych na rynku klawiaturach laptopowych mamy zazwyczaj do czynienia z wyspowymi klawiszami. Ich skok jest wyczuwalny, ale niezbyt wielki w przypadku standardowych urządzeń i nieco większy w przypadku laptopów dla graczy, jak choćby Lenovo TrueStrike. W tym przypadku skok klawiszy wynosi odpowiednio 1,3 mm dla modelu Legion 7 i 1,5 mm dla modelu Legion 5.
Profilaktyka
Aby klawiatura nie sprawiała nam przykrych niespodzianek, warto o nią dbać. Nie należy pić ani trzymać płynów w pobliżu naszego urządzenia. Nawet jeśli nie spowodujemy zwarcia lub innych uszkodzeń elektroniki, może się zdarzyć, że cukier lub inne substancje sprawią, że mechanizmy nie będą działały prawidłowo i sprzęt trzeba będzie oddać do serwisu.
Podobnie jest w przypadku jedzenia. Sosy, tłuszcz lub okruchy pokarmów mogą dostać się pod klawisze i utrudniać pracę, a wystarczy szczypta wyobraźni, aby zwizualizować sobie to, co wyrośnie z jedzenia ukrytego w ciepłym, wilgotnym środowisku. Warto też siadać do komputera z czystymi dłońmi. Tłuszcz, pot i inne substancje nigdy nie wpływają dobrze na sprzęt. Spocone dłonie mogą sprawić, że napisy naniesione na przyciskach mogą się wycierać szybciej, niż miałoby to miejsce, gdyby dłonie były suche i czyste.
Czyszczenie klawiatury
Nawet mimo profilaktyki klawiatury mogą się zabrudzić. Kurz także osiada na sprzęcie i z czasem może powodować zacinanie się mechanizmów. Dlatego warto sprawdzić, jak wyczyścić je na tyle, aby służyły nam bezawaryjnie przez dłuższy czas. Przypominamy, że wszelkie czynności związane z konserwacją sprzętu wykonujemy na wyłączonym sprzęcie i najlepiej, gdy mamy możliwość odłączenia jego akumulatora z obudowy. Jeśli nie ma takiej możliwości, to sprzęt powinien być wyłączony.
Jednym z najlepszych sposobów, który jest dla sprzętu najmniej inwazyjny, jest okresowe przedmuchiwanie przestrzeni pomiędzy klawiszami i wokół nich sprężonym powietrzem. Przedmuchujemy każdy zakamarek w taki sposób, aby umożliwić kurzowi i okruszkom opuszczenie przestrzeni wokół lub spod klawiszy.



Zaschnięte nieczystości można usunąć, korzystając z papierowego ręcznika, złożonego kilka razy dla uzyskania sztywniejszej konstrukcji. Można posłużyć się także patyczkami higienicznymi i alkoholem izopropylowym. Płyn ten w niewielkiej ilości rozpuszcza brud i nie szkodzi elektronice.
Nigdy nie używajcie pianki do czyszczenia obudów lub monitorów. Nigdy nie rozpylajcie płynów wszelkiego typu na klawiaturę i sprzęt. Zawsze w małych ilościach należy nanosić go na papier lub patyczki higieniczne. Nie wolno używać twardych, ostrych oraz metalowych przedmiotów, w tym także spinaczy i klipsów biurowych. Można nimi bezpowrotnie uszkodzić nie tylko klawiaturę, ale i sprzęt, który często sporo kosztuje.
Niektórzy zalecają użycie specjalnych żeli, zwanych potocznie glutami. Ich zadaniem jest oblepienie części twardych i przechwycenie drobinek kurzu i okruchów. Niestety bywa tak, że są one zbyt lejące i mogą pozostać w szczelinach lub pod klawiszami, psując mechanizmy. Nie zalecamy ich stosowania.
Co z klawiszami, na których starły się napisy?
W przypadku, gdy intensywnie korzystamy z klawiatury lub pocą nam się nadmiernie dłonie, może się okazać, że wytrą się napisy na klawiszach. Wtedy można zwrócić się do serwisu danej marki i dowiedzieć, czy da się kupić klawisze, które można wymienić. Można także podpytać w okolicznych serwisach lub na forach, czy ktoś nie dysponuje uszkodzonym sprzętem tego typu, z którego można pozyskać klawisze. Są także specjalne zestawy naklejek, które wykonane są z odpornych folii. Nakleja się je na miejsce wytartych znaków.
Pamiętajmy jednak, że warto dbać o sprzęt, niezależnie od tego, jak intensywnie z niego korzystamy i do czego ma nam służyć.
Komentarze do artykułu