Porady

Jak dobrać odpowiedni tablet?

8 lutego 2017, Aktualizacja 18 października 2018Lenovo

Jak dobrać odpowiedni tablet?

Jak dobrać odpowiedni tablet? Dla coraz większej liczby osób to tablet, a nie laptop, staje się urządzeniem z którym spędzają najwięcej czasu. Nierzadko przekształca się on w pełnoprawne narzędziem wykorzystywane do pracy. Takie zjawisko zdecydowanie zwiększa wymagania stawiane przed sprzętem. Poradnik ten ma na celu pomóc Wam w wyborze odpowiedniego tabletu codziennego użytku.

Zacznijmy od rozmiaru, który de facto definiuje wiele z funkcji. Zamiast skupiać się na różnych przekątnych, należałoby powiedzieć co nieco o tym jakie są wady oraz zalety większych i mniejszych tabletów. Mocną stroną niewielkich konstrukcji jest zdecydowanie możliwość trzymania ich w jednej dłoni i wykorzystywania jako czytnik e-book. A ponieważ nie jest on tak ciężki jak jego więksi bracia, to takie rozwiązanie staje się dużo wygodniejsze dla przeciętnego użytkownika. Większe tablety pozwalają natomiast na znacznie bardziej komfortowe oglądanie materiałów wideo, posiadają również większe głośniki i gwarantują dłuższą pracę na baterii. Na pytanie co jest lepsze, należy odpowiedzieć sobie samemu, ponieważ każdy może mieć nieco inne oczekiwania co do sprzętu mobilnego.

Pamięć systemowa, czyli tzw. dysk urządzenia, to dość oczywiste zagadnienie. Duża część sprzętów wyposażona jest w pamięć o pojemności zaczynającej się na wartości 16 GB. Jednakże dla niektórych może to się okazać zdecydowanie za mało. Dlaczego? Ponieważ systemy operacyjne też zajmują przestrzeń dyskową, a podana wartość nie jest pojemnością dostępną dla użytkownika tylko tą całkowitą. W dzisiejszych czasem to również aplikacje potrafią zajmować nawet kilka gigabajtów przestrzeni. Wystarczy trochę muzyki, kilka aplikacji i pamięć urządzenia jest już niestety pełna.

Rozwiązaniem może być zakup dodatkowej kart pamięci MicroSD, lecz sloty na takie karty nie są aktualnie dostępne we wszystkich urządzeniach, a sama pamięć nie należy do zbyt szybkich (co odbija się na wydajności sprzętu). W takim wypadku pozostaje nam jedynie nabycie sprzętu o fabrycznie większej pamięci. Rozsądnym minimum będzie 32GB wbudowanej, szybkiej pamięci wewnętrznej. Taka ilość pozwala na dosyć swobodne korzystanie ze sprzętu, instalowanie wielu aplikacji, gier oraz materiałów multimedialnych. Oczywiście, w tym przypadku więcej znaczy lepiej, ale trzeba brać pod uwagę, że większa pamięć ma też swoją cenę.

System operacyjny w tablecie

Na rynku posiadamy zasadniczo trzy przodujące systemy operacyjne, dostępne na urządzenia typu Tablet. Są nimi Android, iOS oraz Windows. Android jest chyba najbardziej elastycznym systemem operacyjnym, opartym na rozwiązaniach typu Open-source, rozwijanym dalej przez firmę Google. Pozwala on na dość swobodną modyfikację oraz dostosowanie do wymagań użytkowników. Jest to system definitywnie mobilny. Dodatkowe aplikacje umożliwiające nam standardowe użytkowanie sprzętu znajdziemy w sklepie Google Play. Jeżeli jednak chcielibyśmy na tablecie również od czasu do czasu trochę popracować, warto rozważyć ten z system Windows. Nie jest on aż tak doskonale przystosowany do pracy przy użyciu ekranów dotykowych, lecz w najnowszym wydaniu pozwala na dość swobodne ich wykorzystywanie.

A jeśli dodatkowo chcielibyśmy bez problemu korzystać z pakietu Office, jest to znacznie lepsze rozwiązanie niż w przypadku tabletu z systemem Android, posiadającym szereg ograniczeń wynikających ze swojej stricte-mobilnej natury. W takim najprostszym porównaniu – Android jest lepszy dla zastosowań typowo multimedialnych, z kolei Windows w przypadku wykorzystywania tabletu do pracy biurowej.

Parametry urządzenia

Co do parametrów samego sprzętu, temat jest bardzo szeroki i ciężko go rzetelnie opisać w krótkim poradniku. Wydajność procesorów ARM jest dość popularnym zagadnieniem, przez co w sieci znajdziemy wiele testów poszczególnych modeli. Łatwiej jest natomiast powiedzieć kilka słów o pamięci RAM w tabletach. Przez jakiś czas był to bowiem temat dość mocno marginalizowany, lecz teraz wielu użytkowników stawia jej ilość niejako na równi z wydajnością procesora. W wielu przypadkach mają oni rację, ponieważ szczególnie system Android jest pod tym względem zasobożerny. Pamięć RAM wpływa na wydajność tzw. multi-taskingu, czyli wielozadaniowości. Sprowadza się to do możliwości posiadania wielu jednocześnie odpalonych w tle programów, wielu zakładek w przeglądarkach WWW oraz szybkiemu przełączaniu się pomiędzy aplikacjami. Coraz popularniejszą funkcją staje się również tryb Picture-in-Picture, pozwalający na podział ekranu pomiędzy aplikacje.

Wszystkie te funkcje wymagają dość dużych zasobów pamięci RAM, w przeciwnym wypadku może to powodować znaczące spadki płynności. Co do samej ilości pamięci RAM, obecnie 2-3 gigabajty stanowią absolutne minimum, ale pojawiają się już sprzęty wyposażone w 4, 6, a nawet 8 gigabajtów pamięci. Oczywiście taka ilość jest już nieco przerostem formy nad treścią, a ilość 3-4 gigabajtów zdecydowanie wystarczy większości użytkowników. Warto jednak sprawdzić ten parametr przed zakupem sprzętu.

Ekrany w tabletach wykorzystują całkiem dobrej jakości matryce, a ich rozdzielczość często przewyższa rozdzielczości odpowiedników w komputerach typu laptop. Nie jest to jednak regułą i warto, przynajmniej mniej więcej, orientować się w parametrach wyświetlaczy. Najważniejszymi ich czynnikami są jasność oraz rozdzielczość/zagęszczenie pikseli. Pierwszy z nich możemy dość łatwo określić stwierdzaniem im więcej tym lepiej. Wartość około 200 nitów pozwala na swobodne korzystanie z tabletu w pomieszczeniu ze sztucznym światłem jak np. w biurze bądź w domu. Jednakże, by móc używać tabletu w pełnym słońcu, wartość ta musi być znacznie wyższa i wynosić między 500, a nawet 1000 nitów!

Rozdzielczość to drugi najważniejszy aspekt wyświetlacza. By obraz był nieskazitelnie ostry, potrzebujemy zagęszczenia pikseli (czyli PPI Pixels per Inch – dop. aut.) na poziomie ok. 300 ppi. Wyższa rozdzielczość może jednak powodować spadek wydajności sprzętu i dlatego warto się zastanowić czy np. ekran 4K w tablecie jest nam naprawdę potrzebny. Producenci wykorzystują rozdzielczości jako jeden z głównych parametrów w swoich materiałach marketingowych, a nie zawsze jest to parametr technicznie uzasadniony.

Mamy nadzieję, że poradnik będzie w stanie rozwiać przynajmniej kilka z Waszych wątpliwości podczas zakupu nowego tabletu. Oczywiście skupia się on jedynie na najważniejszych zagadnieniach i np. tematyka rodzajów procesorów oraz rdzeni graficznych została w nim całkowicie pominięta, lecz jest to temat zbyt szeroki na zakres powyższego poradnika. Niemniej, życzymy owocnych zakupów i samych słusznych decyzji!Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 1

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
5 najlepszych aplikacji dla graczy

Uwielbiasz spędzać czas grając w gry komputerowe, a w potyczkach nie masz sobie równych? Poznaj najciekawsze appki towarzyszące, które dają...

Close