Porady

Jak połączyć telefon z komputerem? (System Android)

28 kwietnia 2020, Aktualizacja 18 września 2020Marek Konderski

Jak połączyć telefon z komputerem? W jaki sposób najszybciej przenieść dane z jednego urządzenia na drugie? Oto cztery sposoby jak połączyć telefon z komputerem – przez funkcję “Mój telefon”, przez aplikację, Bluetooth oraz za pomocą kabla.

Jak połączyć telefon z komputerem?

To pytanie masowo przewija się przez polski internet. Rzeczywiście połączenie telefonu z komputerem to naturalna potrzeba – przecież coraz częściej chcemy mieć dostęp do naszych plików zarówno na komputerze jak i na smartfonie.

Najpopularniejszym zadaniem, jakie zazwyczaj chcemy wykonać w odniesieniu do komputera i smartfona, jest przeniesienie zdjęć, prezentacji lub dokumentów tekstowych. Najprostszą metodą jest wysłanie ich do siebie za pomocą e-maila. Niemal każdy korzystający z Androida ma konto w domenie gmail.com. Można z niego wysłać plik na nasze drugie konto pocztowe, które obsługujemy na laptopie. Ta metoda nie sprawdza się jednak, gdy musimy wysłać kilka zdjęć, film lub ogólnie pliki o objętości większej niż kilkanaście megabajtów. Jest też kłopotliwa, gdy do ściągnięcia mamy dużo plików. Oto cztery sposoby, które pozwolą ci zrobić to bardziej efektywnie.

Poniższe sposoby pomogą także, gdy komputer nie widzi telefonu. Odpowiednie wykonanie kolejnych kroków i wypróbowanie poniższych metod powinni pomóc rozwiązać problem.

Jak połączyć telefon z komputerem przez USB

Podłączenie smartfona za pomocą kabla USB do komputera jest zdecydowanie najprostszym z możliwych rozwiązań. Jego wadą jest jednak fakt, że musimy mieć kabel, a nie zawsze mamy go pod ręką.

Wymagania dotyczące kabla są dwa. Pierwsze to odpowiednie wtyczki USB pasujące do laptopa i smartfona, czyli USB z jednej i microUSB lub USB typu C z drugiej. Drugie to kabel nie może być najtańszy, przeznaczony wyłącznie do ładowania lub nadgryziony przez psa, kota czy chomika. Takim kablem da się zwykle jeszcze naładować telefon (choć tego nie polecamy), ale najczęściej nie przenoszą już danych. Często właśnie zniszczony kabel jest odpowiedzią na pytanie dlaczego komputer nie widzi telefonu.

Kablem łączymy komputer ze smartfonem. Komputer wykrywa smartfona, czasami instaluje sterowniki. Teraz musimy skonfigurować telefon. Na pasku powiadomień powinno wyskoczyć okienko umożliwiające połączenie telefonu jako urządzenia multimedialnego albo jako aparatu itp. Pierwsza opcja pozwala nam na przesyłanie wszelkiego rodzajów multimediów oraz zarządzanie plikami naszego telefonu z komputera. Druga umożliwia przesyłanie zdjęć od razu do programów graficznych.

Z podłączonego telefonu korzystamy tak, jak z dodatkowego dysku – widzimy całą strukturę plików i możemy po niej poruszać się i kopiować dane. Jeżeli skasujemy za dużo plików, możemy uszkodzić jednak system operacyjny telefonu.

Jak połączyć telefon z komputerem przez USB

Jak połączyć telefon z komputerem przez WiFi

Jak połączyć telefon z komputerem przez WiFi

Jeżeli nie masz kabla a tylko dostęp do Wi-Fi, zainstaluj apkę WiFi file transfer. Po jej uruchomieniu na ekranie pojawia się adres, który należy wpisać w przeglądarce na komputerze. Uzyskasz wówczas wygodny dostęp do zawartości telefonu. Jeśli skonfigurujesz raz tę funkcję nie będziesz musiał zastanawiać się więcej jak połączyć telefon z komputerem przez WiFi.

wifi file transfer

Jak połączyć telefon z komputerem przez Bluetooth

Jeżeli twój komputer ma Bluetooth (większość laptopów ma), możesz połączyć komputer ze smartfonem za pośrednictwem tego interfejsu.

 1. Włącz Bluetooth w telefonie, na komputerze w menu START 
 2. Wybierz Panel Sterowania -> Urządzenia -> Bluetooth i inne urządzenia. 
 3. Kliknij Dodaj urządzenie. Gdy komputer wykryje smartfon wykonaj wszystkie polecenia pojawiające się na ekranie laptopa i smartofna, aby sparować urządzenia. 
 4. Po sparowaniu, wybierając polecenie Wysyłanie i odbieranie…. z opisanego wyżej okna, albo analogiczne polecenie dostępne w menu podręcznym pojawiającym się po kliknięciu na ikonę Bluetooth znajdującą się w zasobniku systemowym, możesz wysłać lub odebrać plik.
Jak połączyć telefon z komputerem przez Bluetooth
Jak połączyć telefon z komputerem przez Bluetooth

Połączenie telefonu z komputerem – Windows za pomocą funkcji Twój telefon

Jak połączyć telefon z komputerem za pomocą tej funkcji, jest nieco bardziej skomplikowane. To stosunkowo nowa funkcja i z pewnością będzie się rozwijała i oferowała coraz więcej możliwości.

 1. Z menu START wybierz Panel sterowania a następnie Telefon
 2. Kliknij Dodaj Telefon
 3. W kolejnym oknie wybierz system operacyjny smartfonu (najczęściej Android) i kliknij Kontynuuj.
 4. W kolejnym oknie musisz podać numer swojego telefonu. Dostaniesz SMS od Microsoftu z adresem aplikacji Your Phone Companion. Zainstaluj ją na smartfonie. 
 5. Uruchom i zeskanuj kod QR wyświetlony na ekranie komputera. 
 6. Nadaj aplikacji odpowiednie uprawnienia niezbędne do synchronizacji danych.
pomocnik aplikacji Twój telefon Windows
Połączenie telefonu z komputerem – Windows za pomocą funkcji Twój telefon

Aby skorzystać z telefonu z poziomu komputera uruchom z menu START aplikację Twój telefon

Za pierwszym razem musisz skonfigurować aplikację, m.in. nadając aplikacji zainstalowanej na smartfonie kolejne uprawnienia. Nie jest to skomplikowane – aplikacja sama otwiera odpowiednie okna i jest oczywiste jaką opcję musisz włączyć lub zaznaczyć.

Połączenie telefonu z komputerem – Windows za pomocą funkcji Twój telefon

W wypadku komputera stacjonarnego nie działa obsługa połączeń telefonicznych. Do tego wymagane jest połączenie Bluetooth. Nie mniej masz też dostęp do smsów, zdjęć i powiadomień. Zestaw wszystkich uprawnień i ustawień zebrany jest w oknie aplikacji w sekcji Ustawienia.

Połączenie telefonu z komputerem – Windows za pomocą funkcji Twój telefon
pomocnik aplikacji Twój telefon

Niestety, na chwile obecną najciekawsze funkcjonalności jak przesyłanie plików, udostępnianie zawartości ekranu i przesyłanie łączy jest ograniczone do wybranych modeli smartfonów.

Jeżeli chcesz odłączyć telefon od Windows: 

 1. Wejdź Ustawienia i Twój telefon
 2. Kliknij Zarządzaj wszystkimi urządzeniami połączonymi z twoim kontem
 3. Zaloguj się na konto Microsoftu, wybierz  telefon z listy i kliknij Zarządzaj a potem Odłącz.

Możesz też odłączyć sam komputer od telefonu, klikając Odłącz ten komputer.

Twój telefon


Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów: 14

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Marek Konderski

Dziennikarz IT z dwudziestoletnim doświadczeniem i absolwent Politechniki Warszawskiej. Pracował dla takich tytułów jak RESET, PC Kurier i Komputer Świat. Był redaktorem naczelnym miesięcznika PC Format w latach 2009-2017. Obecnie prowadzi na YouTubie kanał Prosto z kartonu, gdzie testuje technologiczne nowości.

Powiązane Artykuły

Nauka w domu, nauka zdalna – jak ma sobie poradzić rodzic i dzieci?

Lenovo

Stacje robocze – do zadań specjalnych

Lenovo

Lenovo przedłuża bezpłatnie gwarancję na wszystkie urządzenia

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Lenovo przedłuża bezpłatnie gwarancję na wszystkie urządzenia

Świat stoi obecnie w obliczu wielu ciężkich wyzwań. Firma Lenovo w poczuciu odpowiedzialności za swoich klientów oferuje możliwość bezpłatnego wydłużenia...

Close