Porady

Jak rozjaśnić lub przyciemnić ekran?

14 listopada 2018, Aktualizacja 16 grudnia 2019Jarosław Łyszkowski

Jak rozjaśnić lub przyciemnić ekran

Oczy bolą cię od pracy przed monitorem? Może trzeba przyciemnić ekran lub go rozjaśnić? A jeszcze lepiej, by automatycznie dopasowywał jasność do pory dnia. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Większość z nas spędza przed monitorem kilka godzin dziennie. Ekrany towarzyszą nam zarówno w pracy jak i w domu, a często również w drodze pomiędzy tymi dwoma miejscami. Nie trzeba dodawać, że taki stan rzeczy nie jest zbyt korzystny dla naszego wzroku. Każdy sposób, który pozwoli choć trochę ulżyć oczom, jest więc wart uwagi. Oczywiście nic nie zastąpi regularnych przerw, podczas których wzrok może odpocząć od elektronicznych wyświetlaczy i sztucznego światła. Ustawiając odpowiednią jasność ekranu, możemy jednak nieco zredukować zmęczenie oczu.

Jak rozjaśnić lub przyciemnić ekran w laptopie?

W większości dostępnych współcześnie na rynku laptopów jasność ekranu można regulować za pomocą dwóch klawiszy funkcyjnych, z których jeden rozjaśnia, a drugi przyciemnia obraz. Ich umiejscowienie na klawiaturze zależy od modelu. Odnalezienie ich nie powinno jednak być trudne – oznaczone są zwykle ikoną słońca ze znakiem + i – lub strzałkami/trójkątami skierowanymi w górę i w dół. W laptopach Lenovo przeważnie spotkamy je w którymś z poniższych miejsc:

  • Klawisze od F1 do F12 (w przypadku nowszych modeli będą to zwykle F11 i F12)
  • Strzałki
  • Home i End

W większości laptopów, aby zmniejszyć lub zwiększyć jasność, oznakowane ikoną słońca klawisze wciskamy razem z klawiszem dedykowanym Fn. W niektórych modelach (np. ThinkBook) należy jednak używać ich bez Fn.

klawisze przyciemniania/rozjaśniania

Ustawianie jasności w monitorze

W starszych modelach monitorów mogliśmy zwykle znaleźć w obudowie pod ekranem przyciski do konfigurowania jasności, koloru i kontrastu obrazu. Nowoczesne sprzęty często są ich jednak pozbawione. Jak w takim przypadku rozjaśnić lub przyciemnić ekran? Można zrobić to z poziomu menu ekranowego w Windows 10. W tym celu otwieramy menu Start -> Ustawienia -> System -> Ekran. Tam, za pomocą paska Zmień jasność, ustawimy odpowiedni poziom światła emitowanego przez ekran.

Więcej na ten temat dowiesz się z naszego poradnika: Bezsprzętowa kalibracja monitora.

Tryb Night Light w Windows 10

Pracując przy komputerze, często nie zauważamy nawet momentu, gdy dzień przechodzi w noc. Większość z nas nie pamięta o przyciemnieniu ekranu, gdy korzystamy z laptopa po zmroku. Na szczęście dzięki funkcji Night Light dostępnej w Windows 10, nie musimy o tym pamiętać – zrobi to za nas komputer, wykorzystując informację o naszym położeniu geograficznym. Znając godzinę zachodu słońca w poszczególnych częściach świata, dostosowuje on tryb wyświetlania do pory dnia. Po zmroku automatycznie zmienia kolory na cieplejsze, zmniejszając emisję niebieskiego światła. Zakres można również ustawić samodzielnie, dopasowując do własnych potrzeb. Należy przy tym pamiętać, że pracując po ciemku należy ograniczyć emisję jasnego i zimnego światła. Drażni ono oczy i powoduje problemy z zasypianiem.

Instrukcję, jak ustawić tryb nocny w Windows 10, znajdziesz na oficjalnej stronie Microsoft.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 3.1 / 5. Liczba głosów: 59

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Jarosław Łyszkowski

Człowiek renesansu, który nie boi się żadnych wyzwań. Dużą część swojego życia spędził w telewizji, działając „od kuchni”. Dziś nie rozstaje się ze swoim ThinkPad'em, bo nigdy nie wiadomo gdzie najdzie go wena do napisania kolejnego perfekcyjnego artykułu. W wolnych chwilach oddaje się swojej największej pasji, którą są stare samochody.

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
pisanie po klawiaturze
„IT’s Easy”- Brak polskich znaków i inne problemy z klawiaturą. Jak je rozwiązać?

Wystarczy chwila nieuwagi, a nieprawidłowa kombinacja klawiszy zmienia działanie klawiatury. Zamieniają się miejscami litery „z” i „y”? Nagle przestają się...

Close