Porady

„IT’s Easy” – Jak sformatować dysk?

22 czerwca 2018, Aktualizacja 6 czerwca 2019Karol Kopańko

Karol Kopańko

Dziennikarz Spider’s Web, redaktor Sonda 2 i współpracownik wszelkiej maści mediów: od papierowych, przez online’owe, po telewizyjne. Współautor książki o bitcoinie: „Bitcoin. Złoto XXI wieku”. W swoich artykułach stara się przedstawić zmieniającą się rzeczywistość „zwykłego Kowalskiego” pod wpływem technologii.

jak sformatować dysk?

 

Formatowanie nośnika danych przydaje się, kiedy chcemy usunąć zapisane pliki i programy. Przygotowuje to dysk lub pendrive do ponownego zapisywania. Częstym błędem jest traktowanie formatowania jako sposobu na poprawę prędkości pracy dysków – w tym celu wykonuje się defragmentację.

jak sformatować dysk

Istnieje kilka sposobów na sformatowanie nośnika danych w laptopie czy komputerze. Oto dwa najpopularniejsze:

Formatowanie dysku krok po kroku

1. W przypadku nośników, które nie są aktualnie używane jako źródło systemu operacyjnego lub tych zabezpieczonych przed edycją (np. dodatkowy dysk, karta SD, pendrive), wchodzimy w Mój komputer. Klikamy prawym przyciskiem myszy na dysk i wybieramy Formatuj.

2. Klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonkę Mój komputer i wybieramy opcję Zarządzaj. W oknie Zarządzanie komputerem z menu po lewej stronie wybieramy Zarządzanie dyskami. Klikamy prawym przyciskiem myszy na dysk i wybieramy Formatuj.

W przypadku gdy chcemy sformatować partycję systemową (zawierającą instalację systemu Windows – najczęściej dysk C) konieczne jest uruchomienie instalatora Windows z załączonej do komputera lub laptopa płyty instalacyjnej lub partycji Recovery. W normalnym trybie pracy system Windows nie pozwoli nam sformatować partycji/dysku, na którym jest zainstalowany i uruchomiony.

Należy zachować szczególną ostrożność przy formatowaniu dysku, na którym znajduje się partycja recovery. Zawiera ona obraz płyty systemowej i służy do przywracania komputera do stanu fabrycznego. W przypadku jej usunięcia z laptopa Lenovo nie trzeba jednak kupować nowego systemu. Wystarczy skontaktować ze wsparciem technicznym i zamówić nośnik z Windowsem.

Aby zresetować ustawienia systemu Windows, należy wybrać w Menu start -> Ustawienia -> Aktualizacja i bezpieczeństwo -> Przywracanie -> Resetuj ten komputer lub Zaawansowane ustawienia uruchamiania.

Zanim jednak zdecydujemy się na któryś z kroków, warto zrobić kopię zapasową
najważniejszych plików. Ich odzyskanie w większości przypadków będzie możliwe, choć może być kosztowne i wiąże się ze sporym ryzykiem, gdyż nowe pliki nadpisują stare lokalizacje.

 Udostępnij

Powiązane Artykuły

"IT's Easy" - Jak obrócić ekran w komputerze?

Lenovo

"IT's Easy" - Jak wejść do BIOS-u?

Lenovo

"IT's Easy" - Jak podłączyć komputer do telewizora?

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Przeczytaj poprzedni wpis:
In-Memory Data Grid – nowy sposób podejścia do baz danych

W dobie coraz większej ilości danych potrzebujemy rozwiązań pozwalających na ich sprawne gromadzenie i przetwarzanie. Niestety, pomimo rozwoju technologicznego aktualne...

Zamknij