Formatowanie dysku przydaje się, kiedy chcemy usunąć zapisane pliki i programy. Przygotowuje to dysk lub pendrive do ponownego zapisywania. Częstym błędem jest traktowanie formatowania jako sposobu na poprawę prędkości pracy dysków – w tym celu wykonuje się defragmentację.
Najlepszym sposobem na bezstresowe sformatowanie dysku jest przegranie na inny nośnik wszystkich istotnych dla nas plików, ponieważ w procesie formatowania zostaną one utracone. Przenoszenie plików do kosza różni się tym od formatowania, że kasując pliki nie usuwamy całkowicie ich danych i w dalszym ciągu możemy je odzyskać.
Istnieje kilka sposobów na sformatowanie dysku w laptopie czy komputerze. Oto dwa najpopularniejsze:
Formatowanie dysku krok po kroku
1. W przypadku nośników, które nie są aktualnie używane jako źródło systemu operacyjnego lub tych zabezpieczonych przed edycją (np. dodatkowy dysk, karta SD, pendrive), wchodzimy w Mój komputer. Klikamy prawym przyciskiem myszy na dysk i wybieramy Formatuj.
2. Klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonkę Mój komputer i wybieramy opcję Zarządzaj. W oknie Zarządzanie komputerem z menu po lewej stronie wybieramy Zarządzanie dyskami. Klikamy prawym przyciskiem myszy na dysk i wybieramy Formatuj.
W przypadku gdy chcemy sformatować partycję systemową (zawierającą instalację systemu Windows – najczęściej dysk C) konieczne jest uruchomienie instalatora Windows z załączonej do komputera lub laptopa płyty instalacyjnej lub partycji Recovery. W normalnym trybie pracy system Windows nie pozwoli nam sformatować partycji/dysku, na którym jest zainstalowany i uruchomiony.
|Może zainteresuje Cię również Jak zresetować komputer?
Należy zachować szczególną ostrożność przy formatowaniu dysku, na którym znajduje się partycja recovery. Zawiera ona obraz płyty systemowej i służy do przywracania komputera do stanu fabrycznego. W przypadku jej usunięcia z laptopa Lenovo nie trzeba jednak kupować nowego systemu. Wystarczy skontaktować ze wsparciem technicznym i zamówić nośnik z Windowsem.
Aby zresetować ustawienia systemu Windows, należy wybrać w Menu start -> Ustawienia -> Aktualizacja i bezpieczeństwo -> Przywracanie -> Resetuj ten komputer lub Zaawansowane ustawienia uruchamiania.
Przed sformatowaniem dysku – zrób kopię zapasową!
Zanim jednak zdecydujemy się na któryś z kroków, warto zrobić kopię zapasową najważniejszych plików. Ich odzyskanie w większości przypadków będzie możliwe, choć może być kosztowne i wiąże się ze sporym ryzykiem, gdyż nowe pliki nadpisują stare lokalizacje.
Program do formatowania dysku
Alternatywną metodą są dodatkowe programy do formatowania dysku. Są one przydatne w sytuacji chęci dokonania dodatkowych zmian w partycji/dysku, na przykład w obszarze rozmiaru lub nazwy. Cześć programów posiada funkcję nieodwracalnego usuwania plików, także z dysków HDD i SSD.
Komentarze do artykułu