Porady

Jak skonfigurować optymalnie dysk hybrydowy? – „IT’s Easy”

23 listopada 2018, Aktualizacja 6 czerwca 2019Patryk Piłka

dysk hybrydowy

Instalujesz dysk SSHD na komputerze i zastanawiasz się, jak go samodzielnie skonfigurować? Bez obaw!

Dysk SSHD nie wymaga żadnej konfiguracji ze strony użytkownika. Jedyną czynnością, którą warto wykonać, jest partycjonowanie – takie samo jak w przypadku zwykłego dysku talerzowego. Wskazówki, jak je przeprowadzić, znajdziesz w artykule: Jak podzielić dysk na partycje w Windows 10 – krok po kroku.

Najważniejszą cechą dysku SSHD, który znajdziesz w wybranych modelach Lenovo z linii ThinkPad, Yoga i IdeaPad, jest to, że łączy w sobie zalety dużego tradycyjnego dysku HDD oraz szybkość pamięci flash SSD.

Pamięć flash w takim dysku działa jako bufor (cache), na którym trzymane są najczęściej używane pliki. Transfer do tej pamięci jest sterowany przez firmware dysku i sterowniki chipsetu, a użytkownik nie ma bezpośredniego wpływu na ten proces. W czasie, gdy korzystasz z komputera, napęd SSHD sam uczy się, których plików używasz najczęściej, a więc wie, że powinny być dostępne z poziomu szybkiej pamięci flash.

Jedyne, czego potrzebujesz, to odrobina cierpliwości – taki napęd musi mieć trochę czasu na naukę. Gdy przez kilka godzin popracujesz na komputerze, będzie już wiedział, co ma trzymać w szybkiej pamięci. Wówczas zauważysz wyraźny wzrost wydajności systemu.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Patryk Piłka

Perfekcjonista w każdym calu. Od pisania na papierze skrzętnie przeszedł do sfery online. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał przez lata w największych polskich redakcjach. Zacięcie technologiczne towarzyszy mu od zawsze, dlatego tak chętnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami z naszymi czytelnikami.

Powiązane Artykuły

"IT's Easy" - Jak podłączyć komputer do telewizora?

Lenovo

"IT's Easy"- Brak polskich znaków i inne problemy z klawiaturą. Jak je rozwiązać?

Lenovo

"IT's Easy" - Jak podzielić dysk na partycje w Windows 10 – krok po kroku

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
nominacje tech awards 2018
Nominacje dla Lenovo w plebiscycie Tech Awards 2018

W tegorocznej edycji plebiscytu Tech Awards 2018 organizowanego przez redakcję Komputer Świat, Verdykt.pl oraz PCLab.pl, firma Lenovo wystawiła aż dwóch...

Close