Instalujesz dysk SSHD na komputerze i zastanawiasz się, jak go samodzielnie skonfigurować? Bez obaw!
Dysk SSHD nie wymaga żadnej konfiguracji ze strony użytkownika. Jedyną czynnością, którą warto wykonać, jest partycjonowanie – takie samo jak w przypadku zwykłego dysku talerzowego. Wskazówki, jak je przeprowadzić, znajdziesz w artykule: Jak podzielić dysk na partycje w Windows 10 – krok po kroku.
Najważniejszą cechą dysku SSHD, który znajdziesz w wybranych modelach Lenovo z linii ThinkPad, Yoga i IdeaPad, jest to, że łączy w sobie zalety dużego tradycyjnego dysku HDD oraz szybkość pamięci flash SSD.
Pamięć flash w takim dysku działa jako bufor (cache), na którym trzymane są najczęściej używane pliki. Transfer do tej pamięci jest sterowany przez firmware dysku i sterowniki chipsetu, a użytkownik nie ma bezpośredniego wpływu na ten proces. W czasie, gdy korzystasz z komputera, napęd SSHD sam uczy się, których plików używasz najczęściej, a więc wie, że powinny być dostępne z poziomu szybkiej pamięci flash.
Jedyne, czego potrzebujesz, to odrobina cierpliwości – taki napęd musi mieć trochę czasu na naukę. Gdy przez kilka godzin popracujesz na komputerze, będzie już wiedział, co ma trzymać w szybkiej pamięci. Wówczas zauważysz wyraźny wzrost wydajności systemu.
Komentarze do artykułu