Porady

Jak sprawdzić IP komputera i adres MAC? – HelpZone #35

17 sierpnia 2016, Aktualizacja 30 lipca 2019Lenovo

Jak sprawdzić IP

Na pewno każdy użytkownik internetu choć raz słyszał o czymś takim jak adres IP. Dzisiaj przybliżymy Wam temat adresu identyfikującego Was w sieci i pokażemy, jak sprawdzić IP komputera.

W trzydziestym piątym odcinku z serii „HelpZone” podpowiemy Wam, jak sprawdzić IP – zarówno wewnętrzne (identyfikujące Was w ramach sieci lokalnej) jak i zewnętrzne. Dodatkowo zobaczycie, jak szybko sprawdzić adres fizyczny karty sieciowej MAC.

Zachęcamy do oglądania i komentowania!

Czym jest IP komputera?

IP to identyfikator sieciowy pozwalający połączyć nasz komputer z internetem. Wyróżniamy IP zewnętrzne, czyli internetowe oraz wewnętrzne – sieciowe.

Jak sprawdzić IP sieciowe?

Wewnętrzne IP to identyfikator przydzielany przez router, który wykorzystujemy tylko w obrębie naszej sieci Wi-Fi. Możemy je sprawdzić z poziomu wiersza poleceń. Aby go otworzyć, należy wcisnąć kombinację klawiszy Windows + R, a następnie wpisać „cmd”. W wierszu poleceń wpisujemy komendę „ipconfig”. Wyświetlą nam się wówczas wszystkie potrzebne informacje.

Jak sprawdzić IP zewnętrzne?

Zewnętrzne IP pozwala identyfikować nasze urządzenie poza lokalną siecią. Jest to unikalny adres, który może być przypisany na stałe lub co jakiś czas się zmieniać. Aby sprawdzić IP zewnętrzne, należy wejść w ustawienia routera lub odwiedzić jedną z przeznaczonych do tego stron, np. checkip.pl.

Adres MAC

Jest to fizyczny adres karty sieciowej. Aby go sprawdzić, należy wejść do wiersz poleceń (jak wcześniej), a następnie wpisać komendę „ipconfig/all”. Adres MAC znajdziemy pod hasłem „Phisical Address”.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 2.1 / 5. Liczba głosów: 21

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Lenovo na 202. miejscu w rankingu Fortune Global 500!

Kolejna świetna wiadomość ze świata Lenovo! Global Fortune 500 to lista pięciuset największych firm świata, publikowana w obecnej formie przez...

Close