Porady

Jak włączyć i wyłączyć klawisze funkcyjne?

24 października 2019, Aktualizacja 18 września 2020Marek Konderski

klawisze funkcyjne

W dobie graficznych interfejsów przyzwyczailiśmy się do tego, że prawie wszystko można wyklikać za pomocą myszki lub touchpada. Tymczasem do niektórych funkcji da się znacznie szybciej dostać korzystając z klawiatury. Dlatego warto pamiętać, gdzie znajdują się odpowiednie klawisze funkcyjne. A co robić, jeśli nie działają? Podpowiadamy kilka pomocnych rozwiązań.

Klawisze funkcyjne, czyli te, które wykonują czynności inne niż wpisanie znaku widocznego na klawiszu, w tym również kombinacje kilku klawiszy, można podzielić na następujące grupy:

Klawisze dedykowane – dodatkowe klawisze umieszczone na klawiaturze, którym przypisana jest konkretna opcja. Przykładem może być klawisz FN w laptopach lub dodatkowe klawisze multimedialne na rozbudowanych klawiaturach, czy klawisze do przypisywania makr na klawiaturach gamingowych.

Klawisze funkcyjne w laptopach/klawiaturach – mogą to być zarówno dodatkowe klawisze dedykowane lub tylko funkcje przypisane do innych klawiszy. Na przykład większość laptopów ma klawisze funkcyjne do sterowania podświetleniem czy głośnością przypisane do klawiszy F1-F12.  Do sterowania podświetleniem w laptopach z serii ThinkPad służy kombinacja klawisz FN + spacja. Ta ostatnia jest nawet oznaczona stosownym symbolem graficznym.

Klawisze specjalne aplikacji, czyli po prostu skróty klawiszowe programów, wywołujące konkretne akcje. Najpopularniejsze to CTRL+C i CTRL + V. Skróty klawiszowe są powszechnie wykorzystywane między innymi przez profesjonalnych grafików, bo umożliwiają wielokrotnie szybsza pracę niż przy korzystaniu z myszy.

Klawisze samodzielnie zdefiniowane –  skróty klawiszowe przypisane przez użytkownika przy wykorzystaniu specjalnych programów, takich jak KeyTweak czy AutoHotKey.

Jak włączyć klawisze funkcyjne

Gdy nie działają klawisze dedykowane

Jeżeli nie działają klawisze dedykowane, to problemem może być ich awaria lub deaktywacja. Niekiedy można je deaktywować w BIOS-ie, czasami za pomocą aplikacji do obsługi laptopa lub sterowników klawiatury. Starsze wersje Windows nie obsługiwały dodatkowych klawiszy multimedialnych, trzeba było zainstalować sterowniki do klawiatury. 

Nie taki BIOS straszny

Osoby, które nie mają większego doświadczenia w dziedzinie IT, obawiają się często wchodzić do ustawień systemu. Warto jednak pamiętać, że samo wejście do BIOS-u nie zepsuje komputera. Wystarczy zachować ostrożność i nie zmieniać opcji, których przeznaczenia nie znamy (zobacz poradnik jak wejść do BIOS-u). Metody wejścia do BIOS-u są różne w zależności od komputera. Najczęściej trzeba wyłączyć komputer i podczas ponownego uruchamiania trzymać wciśnięty klawisz F1. W niektórych modelach może to być Enter. 

Do BIOSU (w zasadzie do UEFI) można też dostać się z poziomu Windows. Wybierz z menu: START -> Ustawienia -> Aktualizacje i bezpieczeństwo -> Recovery i Restart Now. Po restarcie w menu wybierz: Rozwiązywanie problemów -> Zaawansowane opcje -> Ustawienia oprogramowania układowego UEFI. Po kolejnym uruchomieniu komputera dostaniesz się do BIOSU/UEFI.

Klawisze funkcyjne – jak je włączyć

Jeżeli nie działają klawisze funkcyjne, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy poprawnie je aktywujemy. Zazwyczaj trzeba wcisnąć je razem z klawiszem FN, a czasem właśnie bez niego. Ta funkcja nazywa się HotKey lub HotKey mode i najczęściej można jej działanie zmienić w BIOS-ie. Szukaj jej w zakładce Configuration.

Sporadycznie możliwość zmiany trybu aktywacji klawiszy funkcyjnych pojawia się w programach narzędziowych do zarządzania laptopem. Warto przejrzeć wszystkie zakładki takiego programu i poszukać stosownej opcji. W niektórych modelach taką zmianę można także wymusić przez wciśnięcie kombinacji klawiszy FN+ESC.

Skróty klawiszowe zawłaszczone przez inny program

Jeżeli nie działają skróty klawiszowe, to najprawdopodobniej zostały zawłaszczone przez inny program. Kilka lat temu popularnym problemem był brak polskiej litery przy kombinacji P ALT+C. Okazało się, że jest to domyślny skrót w sterownikach Radeonów, trzeba było go wyłączyć i wszystko wracało do normy. Sprawdź w zasobniku systemowym aktywne programy i dokładnie przejrzyj ich ustawienia. Być może któryś nadpisał konkretną kombinacją klawiszy. Sprawdź też ustawienia Windows – otwórz z menu Start -> Ustawienia systemu Windows i w pole na górze okna wpisz „klawiatura” lub „pisanie” i w wynikach wyszukiwania sprawdź wszystkie dostępne funkcje. 

Niekiedy, zwłaszcza w wypadku niektórych małych klawiatur bez części numerycznej, problemem jest włączenie jej funkcji. Wówczas część klawiszy po prawej stronie klawiatury pracuje jak numpad. Dlatego niektóre kombinacje mogą nie działać, bo z punktu widzenia klawiatury wciskany jest inny klawisz. Aby wyłączyć część numeryczną, wciśnij klawisz Numlock. 

Samodzielnie zdefiniowane skróty klawiszowe

Samodzielnie zdefiniowane skróty klawiszowe nie działają wówczas, gdy zostały źle zdefiniowane, np. są zbyt małe czasy odstępu pomiędzy wciskaniem klawiszy (istotne w wypadku makr w grach). Niekiedy nadgorliwość w samodzielnym definiowaniu skrótów może też doprowadzić do wyłączenia niektórych klawiszy lub zablokowania innych skrótów. Warto to sprawdzić w aplikacji z której korzystasz. Własne skróty klawiszowe można definiować nie tylko w specjalnych programach, ale też w każdym bardziej rozbudowanym programie do obsługi klawiatury, zwłaszcza takiej dla graczy.

klawisze funkcyjne lenovo legion

Jak włączyć/wyłączyć klawisze funkcyjne w laptopach Lenovo

Klawisze funkcyjne w laptopach Lenovo mogą nie działać z powodu zamiany funkcji klawisza funkcyjnego FN i CTRL. Wówczas, aby używać klawiszy funkcyjnych, należy użyć kombinacji CTRL + wybrany klawisz funkcyjny. Zamianę tą można łatwo odwrócić w BIOS-ie laptopa. Wystarczy przejść do sekcji Config, następnie do Keyboard/Mouse i włączyć/wyłączyć funkcję FN i CTRL Key swap. Funkcja ta nie jest dostępna we wszystkich laptopach.

Niektóre klawiatury mechaniczne dla graczy oraz laptopy gamingowe Lenovo Legion posiadają specjalne klawisze makr i oprogramowanie pozwalające przypisać dowolnemu przyciskowi dowolną funkcję. Nagrywanie makr pozwala na przykład za pomocą jednego klawisza wywołać zaprogramowany (nagrany) wcześniej ciąg akcji. Aby skonfigurować te funkcje, należy skorzystać z dedykowanej aplikacji producenta.

Znasz już klawisze, teraz poznaj skróty klawiszowe.


Jakie działanie chciałbyś móc załatwić za pomocą wciśnięcia kombinacji klawiszy na klawiaturze laptopa? Może zakupy? Albo sprzątanie? Piszcie swoje propozycje w komentarzach. Kto wie? Może Lenovo zainspiruje się nimi przy tworzeniu kolejnego modelu laptopa? 🙂Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba głosów: 175

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Marek Konderski

Dziennikarz IT z dwudziestoletnim doświadczeniem i absolwent Politechniki Warszawskiej. Pracował dla takich tytułów jak RESET, PC Kurier i Komputer Świat. Był redaktorem naczelnym miesięcznika PC Format w latach 2009-2017. Obecnie prowadzi na YouTubie kanał Prosto z kartonu, gdzie testuje technologiczne nowości.

Powiązane Artykuły

Co zrobić, gdy nie działa touchpad

Lenovo

ThinkPad serii E z plecakiem Lenovo ThinkPad Professional gratis!

Lenovo

Laptop biznesowy, czyli jaki?

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
odbierz ThinkPad serii E
ThinkPad serii E z plecakiem Lenovo ThinkPad Professional gratis!

Jeśli nie zdążyłeś wziąć udziału w promocji, mamy dobrą wiadomość! Lenovo przedłuża do końca listopada akcję, w której przy zakupie...

Close