Porady

Monitor do gier – jak wybrać odpowiedni?

6 października 2017Lenovo

monitor do gier

Dla pasjonata gier dobry monitor jest równie istotny, co wyposażenie komputera w wydajne podzespoły. Efekty graficzne najnowszych gier można w pełni docenić tylko na wysokiej jakości monitorze dedykowanym elektronicznej rozrywce.

Rozdzielczość i przekątna ekranu

Liczba pikseli matrycy powinna być dobrana do wydajności karty graficznej – wyższa rozdzielczość wymaga bowiem większej mocy obliczeniowej.
 Nawet karty ze średniej półki cenowej poradzą sobie z płynnym wyświetlaniem rozdzielczości Full HD (1920×1080 punktów). Kupowanie monitora z mniejszą liczbą pikseli nie ma więc uzasadnienia. Drugą popularną rozdzielczością jest Ultra HD (3840×2160 punktów), znane też jako 4K, bo odpowiada 4-krotnie wyższej rozdzielczość niż Full HD. Płynne wyświetlanie grafiki w tej jakości wymaga sporej mocy obliczeniowej. Na zakup monitora 4K decydujemy się więc gdy nasza karta graficzna pochodzi z wysokiej półki, tzn. mamy, np. Radeona RX 580 lub GeForce GTX 1080. Ponieważ w tak wysokiej rozdzielczości obiekty na ekranie są bardzo ostre, możemy wyłączyć „zasobożerne” wygładzenie krawędzi (antyaliasing) i odciążyć tym sposobem kartę graficzną. Monitor 4K możemy też potraktować jako inwestycję na przyszłość i do czasu zakupu mocniejszej karty graficznej grać w obniżonej rozdzielczości (zmienimy ją w ustawieniach gry).

Rozdzielczość pośrednia między Full HD i UHD to QHD (2560×1440) – dla wielu graczy będzie dobrym kompromisem i zaoferuje wystarczająco wysoką jakość grafiki. Szczególnie w przypadku monitora o mniejszej przekątnej, gdzie rozmiar pojedynczego piksela jest stosunkowo mały. Im wyższa przekątna tym większy rozmiar piksela. Dlatego rozdzielczość monitora powinna rosnąć razem z jego rozmiarem. Dla większości grających dobrym wyborem będzie monitor o przekątnej 27 cali z panelem Full HD lub QHD.

Szukający niestandardowych rozwiązań mogą zainteresować się monitorami o nietypowych proporcjach ekranu 21:9. Panele ultrapanoramiczne dają wrażenie grania na dwóch monitorach równocześnie. Odpowiednikiem rozdzielczość Full HD w ich przypadku jest 2560×1080 punktów, a UHD odpowiada rozdzielczość 3440×1440 pikseli (trochę mniej wymagająca niż pełne 4K).
 Klasyczne panele oraz monitory ultrapanoramiczne możemy kupić też w wersji zakrzywionej. Matryca nie jest wówczas płaska, a lekko zaokrąglona, dzięki czemu otacza grającego i daje wrażenie przebywania w świecie gry.

Powyższe wskazówki mają zastosowanie nie tylko w przypadku monitorów dla graczy, ale też paneli przeznaczonych do innych zadań, choćby pracy biurowej z komputerem. Monitor dla graczy musi spełniać jeszcze dodatkowe kryteria.

Czas zmiany koloru piksela i ghosting

Pierwszym z nich jest krótki czas zmiany koloru piksela (zwany czasem reakcji matrycy) – przełączenie z koloru czarnego do białego i z powrotem do czarnego. Najlepiej wypadają pod tym względem matryce wykonane w technologii LCD TN o wysokiej częstotliwości odświeżania, np. 144 Hz (obraz zmienia się w nich 144 razy na sekundę). Są nawet dwa razy szybsze od konkurencyjnych matryc LCD IPS. Rekordziści maja czas reakcji na poziomie 5 ms.
 Opóźnienie w pracy monitora powstaje też podczas przetwarzania sygnału z karty graficznej przez elektronikę monitora. To tzw. input lag. Wysoka wartość parametru wydłuża czas między wydaniem komendy w grze (za pomocą myszy czy klawiatury), a momentem gdy widzimy jej rezultat na ekranie. Powstałe wówczas opóźnienie trwa raptem ułamek sekundy (średnio 10 ms), ale w dynamicznych strzelankach ma krytyczne znaczenie. Szukamy monitora, w którym input lag ma niską wartość.

Inne niepożądane efekty wyświetlania obrazu na monitorze to powidok (ghosting) i rozrywanie (tearing). Ghosting eliminowany jest przez zwiększenie dynamiki pracy poszczególnych pikseli (co bywa określane jako tryb overdrive). Rozrywanie obrazu niwelowane jest dzięki współpracy karty graficznej i monitora. Ale nie każdej karty i nie każdego monitora. Firmy AMD i Nvidia opracowały konkurencyjne technologie niwelujące tearing (a po części też ghosting) – odpowiednio FreeSync i G-Sync. Wymagają one kompatybilnego monitora, który współpracuje z jedną z technologii. Kupując ekran musimy więc wziąć pod uwagę producenta układu naszej karty graficznej i do niego dobrać monitor w wersji z odpowiednią technologią poprawiania obrazu.

Oferta gamingowych monitorów Lenovo dobrze wpasowuje się w wymagania graczy. To 27-calowe panele z zakrzywionym ekranem, o rozdzielczości Full HD. Model Y27f wspiera technologię AMD FreeSync, a model Y27g Nvidia G-Sync. Oba mają matryce VA, która łączy najlepsze cechy paneli TN (krótki czas reakcji) oraz IPS (szerokie kąty widzenia obrazu i świetne odwzorowanie kolorów). Monitory posiadają regulowane ekrany i wysoką częstotliwość odświeżania 144 Hz. Można je zawiesić na ścianie za pomocą uchwytu VESA. Trzeci gamingowy model Lenovo to wariant monitora Y27g RE. Jego tylny panel wzbogacono o kolorowe diody podświetlające, z paletą 16,7 milionów kolorów. Kolor i wzór świecenia można konfigurować dzięki technologii Razer Chroma.Udostępnij

Komentarze do artykułu

Komentarze do artykułu mogą dodawać tylko osoby zalogowane.

Zaloguj się


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Przeczytaj poprzedni wpis:
ThinkPad X1 Yoga – recenzja

Happy birthday Mr. ThinkPad Lenovo świętuje w tym roku 25 urodziny serii ThinkPad. Ta, prawdopodobnie najbardziej rewolucyjna, a napewno najbardziej...

Zamknij