Porady

Monitor do gier – jak wybrać odpowiedni?

6 października 2017, Aktualizacja 4 października 2018Lenovo

monitor do gier

Dla pasjonata gier dobry monitor jest równie istotny, co wyposażenie komputera w wydajne podzespoły. Efekty graficzne najnowszych gier można w pełni docenić tylko na wysokiej jakości monitorze dedykowanym elektronicznej rozrywce.

Rozdzielczość i przekątna ekranu

Liczba pikseli matrycy powinna być dobrana do wydajności karty graficznej – wyższa rozdzielczość wymaga bowiem większej mocy obliczeniowej.
 Nawet karty ze średniej półki cenowej poradzą sobie z płynnym wyświetlaniem rozdzielczości Full HD (1920×1080 punktów). Kupowanie monitora z mniejszą liczbą pikseli nie ma więc uzasadnienia. Drugą popularną rozdzielczością jest Ultra HD (3840×2160 punktów), znane też jako 4K, bo odpowiada 4-krotnie wyższej rozdzielczość niż Full HD. Płynne wyświetlanie grafiki w tej jakości wymaga sporej mocy obliczeniowej. Na zakup monitora 4K decydujemy się więc gdy nasza karta graficzna pochodzi z wysokiej półki, tzn. mamy, np. Radeona RX 580 lub GeForce GTX 1080. Ponieważ w tak wysokiej rozdzielczości obiekty na ekranie są bardzo ostre, możemy wyłączyć „zasobożerne” wygładzenie krawędzi (antyaliasing) i odciążyć tym sposobem kartę graficzną. Monitor 4K możemy też potraktować jako inwestycję na przyszłość i do czasu zakupu mocniejszej karty graficznej grać w obniżonej rozdzielczości (zmienimy ją w ustawieniach gry).

Rozdzielczość pośrednia między Full HD i UHD to QHD (2560×1440) – dla wielu graczy będzie dobrym kompromisem i zaoferuje wystarczająco wysoką jakość grafiki. Szczególnie w przypadku monitora o mniejszej przekątnej, gdzie rozmiar pojedynczego piksela jest stosunkowo mały. Im wyższa przekątna tym większy rozmiar piksela. Dlatego rozdzielczość monitora powinna rosnąć razem z jego rozmiarem. Dla większości grających dobrym wyborem będzie monitor o przekątnej 27 cali z panelem Full HD lub QHD.

Szukający niestandardowych rozwiązań mogą zainteresować się monitorami o nietypowych proporcjach ekranu 21:9. Panele ultrapanoramiczne dają wrażenie grania na dwóch monitorach równocześnie. Odpowiednikiem rozdzielczość Full HD w ich przypadku jest 2560×1080 punktów, a UHD odpowiada rozdzielczość 3440×1440 pikseli (trochę mniej wymagająca niż pełne 4K).
 Klasyczne panele oraz monitory ultrapanoramiczne możemy kupić też w wersji zakrzywionej. Matryca nie jest wówczas płaska, a lekko zaokrąglona, dzięki czemu otacza grającego i daje wrażenie przebywania w świecie gry.

Powyższe wskazówki mają zastosowanie nie tylko w przypadku monitorów dla graczy, ale też paneli przeznaczonych do innych zadań, choćby pracy biurowej z komputerem. Monitor dla graczy musi spełniać jeszcze dodatkowe kryteria.

Czas zmiany koloru piksela i ghosting

Pierwszym z nich jest krótki czas zmiany koloru piksela (zwany czasem reakcji matrycy) – przełączenie z koloru czarnego do białego i z powrotem do czarnego. Najlepiej wypadają pod tym względem matryce wykonane w technologii LCD TN o wysokiej częstotliwości odświeżania, np. 144 Hz (obraz zmienia się w nich 144 razy na sekundę). Są nawet dwa razy szybsze od konkurencyjnych matryc LCD IPS. Rekordziści maja czas reakcji na poziomie 5 ms.
 Opóźnienie w pracy monitora powstaje też podczas przetwarzania sygnału z karty graficznej przez elektronikę monitora. To tzw. input lag. Wysoka wartość parametru wydłuża czas między wydaniem komendy w grze (za pomocą myszy czy klawiatury), a momentem gdy widzimy jej rezultat na ekranie. Powstałe wówczas opóźnienie trwa raptem ułamek sekundy (średnio 10 ms), ale w dynamicznych strzelankach ma krytyczne znaczenie. Szukamy monitora, w którym input lag ma niską wartość.

Inne niepożądane efekty wyświetlania obrazu na monitorze to powidok (ghosting) i rozrywanie (tearing). Ghosting eliminowany jest przez zwiększenie dynamiki pracy poszczególnych pikseli (co bywa określane jako tryb overdrive). Rozrywanie obrazu niwelowane jest dzięki współpracy karty graficznej i monitora. Ale nie każdej karty i nie każdego monitora. Firmy AMD i Nvidia opracowały konkurencyjne technologie niwelujące tearing (a po części też ghosting) – odpowiednio FreeSync i G-Sync. Wymagają one kompatybilnego monitora, który współpracuje z jedną z technologii. Kupując ekran musimy więc wziąć pod uwagę producenta układu naszej karty graficznej i do niego dobrać monitor w wersji z odpowiednią technologią poprawiania obrazu.

Oferta gamingowych monitorów Lenovo dobrze wpasowuje się w wymagania graczy. To 27-calowe panele z zakrzywionym ekranem, o rozdzielczości Full HD. Model Y27f wspiera technologię AMD FreeSync, a model Y27g Nvidia G-Sync. Oba mają matryce VA, która łączy najlepsze cechy paneli TN (krótki czas reakcji) oraz IPS (szerokie kąty widzenia obrazu i świetne odwzorowanie kolorów). Monitory posiadają regulowane ekrany i wysoką częstotliwość odświeżania 144 Hz. Można je zawiesić na ścianie za pomocą uchwytu VESA. Trzeci gamingowy model Lenovo to wariant monitora Y27g RE. Jego tylny panel wzbogacono o kolorowe diody podświetlające, z paletą 16,7 milionów kolorów. Kolor i wzór świecenia można konfigurować dzięki technologii Razer Chroma.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
ThinkPad X1 Yoga
ThinkPad X1 Yoga – recenzja

Happy birthday Mr. ThinkPad Lenovo świętuje w tym roku 25 urodziny serii ThinkPad. Ta, prawdopodobnie najbardziej rewolucyjna, a napewno najbardziej...

Close