Porady

Jak wybrać monitor do codziennego użytku?

2 listopada 2017, Aktualizacja 14 marca 2018Lenovo

Jak wybrać monitor do codziennego użytku?

 

Monitor to proste w obsłudze, ale technologicznie skomplikowane urządzenie. Kupując nowy panel należy przeanalizować szereg parametrów, który powinny być dostosowane do przeznaczenia ekranu. Inne urządzenie potrzebne jest do pracy biurowej, a inne do oglądania filmów. Specyficzne wymagania mają też gracze i osoby pracujące z programami graficznymi.

 

Jaka przekątna ekranu – rozdzielczość monitora

Bez względu na przeznaczenie, pierwszym parametrem, który należy rozpatrzeć, jest przekątna ekranu. Nie powinna zależeć wyłącznie od ilości miejsca na biurku – rozmiar panelu trzeba dobrać tak, by przystawał do rozdzielczości. Wraz z rosnącą przekątną ekranu rośnie też średnica pojedynczego piksela. Np. w 21-calowym panelu Full HD wynosi ona 0,25 mm, ale przy przekątnej 27 cali rośnie do 0,3 mm. W pewnym momencie pojedynczy punkt zaczyna być dostrzegalny gołym okiem, co nie wygląda dobrze na ekranie. Dlatego monitory o większej przekątnej powinny mieć wyższą rozdzielczość. 
O ile dla modelu 21-calowego (np. Lenovo LI2264d) najlepsza będzie wersja Full HD, to panel 24-27 cali powinien mieć już rozdzielczość QHD, a jeszcze większe urządzenia wyposażane są w ekrany UHD. Musimy wziąć jeszcze pod uwagę, że im wyższa rozdzielczość, tym mniejsze stają się elementy widoczne na ekranie. Tylko naprawdę duży ekran, np. 32 cale, pozwala używać rozdzielczości UHD bez powiększania (skalowania) interfejsu aplikacji. Wyższa rozdzielczość wymaga też mocniejszej karty graficznej. Ma to jednak znaczenie głównie w grach.

Jaka matryca – TN, IPS czy VA

Po wybraniu przekątnej i rozdzielczości należy zastanowić się nad technologią wykonania matrycy. Jest ich kilka. Ekrany Twisted Nematic (TN) są najtańsze w produkcji, ale mają małe kąty widzenia obrazu. Panele In-Plane Switching (IPS) nie mają tej wady i dodatkowo oferują bardzo żywe kolory (wysoki kontrast). Najdroższe w produkcji są ekrany Vertical Alignment (VA) spotykane w monitorach dla profesjonalistów – grafików i graczy, np. w gamingowym Lenovo Y27g. Łączą najlepsze cechy technologii TN i IPS – wysoki kontrast, szerokie kąty widzenia i krótki czas reakcji.

Ostatnia cecha, to jeden z wielu drugorzędnych parametrów monitora, dotyczący szybkości przetwarzania obrazu przesłanego przez kartę graficzną. Ma ona znaczenie głównie dla graczy – więcej przeczytasz w przewodniku po monitorach gamingowych.

Jakość podświetlenia

W zastosowaniach biznesowych i domowych liczy się przede wszystkim jakość podświetlenia. Ta decyduje o maksymalnej jasności, kontraście i równomierności świecenia panelu. Średnia wartość pierwszego z parametrów to od 250 do 450 cd/m2 (dla koloru białego). Kontrast oceniamy jako stosunek jasności białych i czarnych elementów obrazu. Im wyższa jego wartość tym żywsze będą kolory na monitorze. Równomierność podświetlenia nabiera znaczenia, gdy obraz na monitorze jest ciemny. Jeśli podświetlenie zostało źle zaprojektowane, na ekranie będą wyraźnie widoczne jaśniejsze pola obrazu – szczególnie przy krawędziach monitora.

Odwzorowanie kolorów

Dla osób pracujących w programach graficznych istotna będzie wierność odwzorowania kolorów. Odpowiadają za nią trzy parametry. Pierwszy to głębia kolorów – w tańszych urządzeniach 8-bitowa, w droższych 10-bitowa. Monitory z pierwszej grupy potrafią wyświetlić 16,7 milionów kolorów. Droższe, aż 1,1 miliarda.
Kolory obrazu powinny obejmować zakres przestrzeni sRGB lub bardziej wymagającej przestrzeni Adobe RGB, która odwzorowuje 50 proc. kolorów widzianych przez ludzkie oko. Zakres pokrycia obu przestrzeni znajdziemy w parametrach monitora, np. Lenovo L24q obejmuje aż 99 proc. przestrzeni sRGB.
Ostatnia istotna cecha panelu to błąd Detla E 2000, który określa wierność kolorów oddanych na ekranie. Wartość mniejsza od 1 jest bliska ideału, jednak w tańszych monitorach częściej spotyka się błąd na poziomie 2.

Dodatkowe akcesoria

Za komfort pracy z monitorem odpowiada jego wyposażenie. Warto, aby urządzenie posiadało regulowaną podstawę, którą dostosujesz wysokość ekranu do swojego wzrostu. Przydaje się też regulacja kąta nachylenia panelu (jak w monitorze Lenovo L27q), a w niektórych rodzajach pracy biurowej możliwość obrócenia ekranu o 90 stopni.
 Inne elementy dodatkowe to wbudowane głośniki, koncentrator USB lub kamerka internetowa. Potrzebny jest też komplet wejść cyfrowych – DVI i HDMI (rzadziej DisplayPort) lub VGA – w przypadku starszych stacji roboczych. Znajdziesz go np. w Lenovo LI2215.
Monitor powinien pozwalać na łatwe przełączanie między kilkoma profilami świecenia, np. dostosowanym do stron WWW, dokumentów, filmów. Najlepiej jeśli sterowanie urządzeniem odbywa się za pomocą wygodnego przycisku wielokierunkowego.
Na koniec warto zwrócić uwagę na technologie chroniące wzrok użytkownika. Standardem są już panele zasilane prądem stałym co zapobiega migotaniu podświetlenia. Innym rozwiązaniem jest eliminacja z obrazu nadmiaru światła niebieskiego, które może prowadzić do zaburzeń snu.

Liczba parametrów monitora może początkowo przytłaczać, ale jeśli szukamy prostego urządzenia do pracy w domu czy w małym biurze wystarczy, że skoncentrujemy się na wyborze przekątnej i rozdzielczości. W bardziej szczegółowe parametry zagłębić się muszą wyłącznie kupujący monitor do zadań specjalnych – grafiki lub gier.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Kreatywny laptop
Laptopy do zadań specjalnych – Yoga 520 i Yoga 720

Połączenie stylu, mobilności i wydajności. Na te trzy czynniki największy nacisk położyła firma Lenovo tworząc laptopy Yoga 520 i Yoga...

Close