
Musisz wyłączyć klawiaturę, która uległa uszkodzeniu? A może zastanawiasz się, jak wyłączyć touchpad w laptopie Lenovo? Pokażemy, jak wykonać każdą z tych czynności na kilka sposobów.
Choć komputer przenośny jest zintegrowaną, kompletną całością, niekiedy możemy odczuwać pokusę wyłączenia jednego z jego elementów. Bo szwankuje, przeszkadza nam w danej chwili lub też chcemy je zastąpić sprawniejszym modelem podłączonym do USB. Lecz czy na rynku znajdziemy jakiś zastępstwo (nie mówiąc o myszce) które zastąpi nam wyłączony touchpad?
Wyłączenie klawiatury w laptopie Lenovo
Wyłączenie tego elementu nie jest takie proste, bo teoretycznie nikt na co dzień nie ma powodów do odłączania klawiatury. Podłączenie dodatkowej sprawia, że działają obie, a ta wbudowana zazwyczaj w niczym nie przeszkadza. Potencjalną przyczyną może być jednak sytuacja, w której klawiatura zepsuła się w jednym z przycisków wciśniętych na stałe lub sieje przypadkowymi błędami. Wówczas do czasu jej wymiany faktycznie lepiej będzie ją wyłączyć. Oto jak to zrobić.
1. Usunięcie klawiatury z systemu
- Uruchom Menadżera urządzeń i rozwiń gałąź z klawiaturami
- Podłącz zewnętrzną klawiaturę i zidentyfikuj nowo podłączone urządzenie
- Usuń sterowniki wszystkich klawiatur poza nowo podłączoną. Kliknij na każdej z nich kolejno prawym przyciskiem myszy i z podręcznego menu wybierz Odinstaluj
- Zrestartuj komputer.



2. Podmiana sterowników w klawiaturze
- Uruchom Menedżera urządzeń i rozwiń gałąź z klawiaturami
- Zlokalizuj wpis dotyczący klawiatury, którą chcesz wyłączyć
- Kliknij na nazwie klawiatury prawym klawiszem myszy i z podręcznego menu Uaktualnij sterowniki
- Wybierz opcję ręcznego wskazania położenia sterowników, a następnie Pozwól mi wybrać z listy dostępnych sterowników na moim komputerze.
- Usuń zaznaczenie z opcji Pokaż zgodny sprzęt
- Wybierz jeden z niekompatybilnych sterowników
- Zrestartuj komputer
Jeśli chcesz ponownie włączyć klawiaturę wystarczy zainstalować kompatybilne sterowniki.












Skuteczny sposób – Jak wyłączyć touchpad!
Touchpad jest znacznie chętniej wyłączanym urządzeniem. Najczęściej korzystają z tej możliwości gracze, którzy używają myszy i przypadkowe dotknięcia touchpada psują im rozgrywkę.
1. Wyłączanie touchpada przyciskami funkcyjnymi
W wielu laptopach istnieje specjalny przycisk funkcyjny do wyłączania touchpada. W wypadku urządzeń Lenovo jest to klawisz F6 lub kombinacja Fn (klawisz funkcyjny) + F6. Więcej na temat klawiszy funkcyjnych znajdziesz tutaj.
2. Wyłączanie touchpada w BIOS-ie/UEFI
Płytkę dotykową można niekiedy (choć jest to bardzo rzadko spotykane) na stałe wyłączyć w oprogramowaniu podstawowym laptopa (BIOS lub UEFI). Aby wejść do BIOS-u należy podczas uruchomienia komputera trzymać wciśnięty przycisk DEL, F8 lub ESC (najlepiej w tej kwestii zwrócić się instrukcji obsługi laptopa). Zazwyczaj podczas uruchamiania komputera na chwilę pojawia się na ekranie informacja „Press [xx] to enter setup”, gdzie xx jest nazwą odpowiedniego przycisku
Z kolei w laptopach Lenovo z serii IdeaPad, Yoga i Legion można skorzystać ze specjalnego małego przycisku (lub otworu jak do wyjmowania karty SIM) na obudowie i nim uruchomić komputer. Pojawi się na ekranie oprogramowanie Lenovo OneKey Recovery, z którego można przejść do BIOS-u
3. Wykorzystanie opcji Windows
Touchpad można też wyłączyć za pomocą standardowych ustawień Windows.
- Wejdź w panel Ustawienia, następnie Urządzenia.
- Z menu po lewej stronie wybierz opcję Płytka dotykowa
- Przesuń suwak do pozycji Wyłącz i touchpad przestanie działać
Zamiast otwierać panel Ustawienia można też wpisać w okienko na pasku zadań „wyłącz płytkę dotykową”, a system przeniesie cię od razu do odpowiedniego okna.



4. Usuń sterowniki
W identyczny sposób jak usuwaliśmy klawiaturę z systemu można usunąć dowolne inne urządzenie, także touchpad.
- Uruchom Menadżera urządzeń i rozwiń gałąź z urządzeniami HID (Human Interface Device)
- Zidentyfikuj wpis dotyczący touchpada
- Usuń sterownik klikając prawym przyciskiem myszy i z podręcznego menu wybierając Odinstaluj.
- Zrestartuj komputer



5. Funkcja dedykowanego sterownika
Niektóre touchpady mają sterowniki z dedykowanym programem rezydującym w zasobniku systemowym. Sprawdź czy twój touchpad też taki posiada. Jeżeli tak, być może znajdziesz w nim funkcję pozwalającą na wyłączenie działania urządzenia.
Przeczytaj nasz artykuł, jeśli nie działa touchpad w twoim laptopie.
Komentarze do artykułu