Porady

Jak wygodnie wymieniać pliki pomiędzy tabletem, komputerem, a smartfonem

29 marca 2016, Aktualizacja 18 kwietnia 2019Lenovo

 

Moto_X_Style

Dowiedz się jak łatwo i szybko kopiować pliki z tabletu i smartfonu na peceta. Porównaj dostępne rozwiązania i wybierz najbardziej odpowiednie dla danej chwili!

Smartfony w wielu zastosowaniach doskonale zastępują komputer. Praktycznie każdy model pozwala sprawdzić pocztę e-mail oraz korzystać z komunikatorów, tablety i smartfony doskonale radzą sobie także z multimediami pełniąc role przenośnych odtwarzaczy audio-wideo. Smartfony wyeliminowały zaś z rynku kompaktowe aparaty cyfrowe, stając się narzędziem do rejestrowania ujęć statycznych i filmów. Olbrzymia wszechstronność mobilnych urządzeń wcale nie oznacza jednak, że zastąpią one laptop. W pracy nadal to komputer będzie niezbędny. duży ekran, wydajne podzespoły i wygodna klawiatura są bowiem niezastąpione podczas korzystania z profesjonalnych narzędzi, szczególnie przez dłuższy czas. Niekiedy jednak, wygodniej będzie odpisać na maila za pomocą smartfona lub przejrzeć projekty przy użyciu tabletu. Każdy z tych trzech typów urządzeń doskonale się wiec uzupełnia pod względem funkcjonalnym, dając nam odpowiednią wygodę i możliwości w zależności od tego co i gdzie chcemy zrobić. Ale tutaj pojawia się inny problem – wymiany danych. Jak wygodnie przesłać stworzony na tablecie plik do komputera lub smartfona? W jaki sposób utrzymywać na wszystkich urządzeniach najnowsze wersje naszych plików? Dowiedzmy się, jak sprawnie wymieniać dane się w ekosystemie mobilnych urządzeń.otg

 

Niektóre modele smartfonów i tabletów obsługują standard OTG, które pozwala podłączyć do urządzenia nośnik USB. Rozwiązanie takie nie jest jednak ani popularne, ani wygodne, a dodatkowo wymaga posiadania adaptera.

Przesyłanie plików pocztą elektroniczną

Najprostszym i dla wielu osób najbardziej oczywistym sposobem przesyłania plików pomiędzy różnymi urządzeniami jest skorzystanie z poczty elektronicznej. Wysłanie zdjęcia lub dokumentu w postaci załącznika jest proste i obsługiwane przez wszystkie urządzenia, niezależnie od systemu operacyjnego. Takie rozwiązanie ma też kilka wad – rozmiar przesyłanego pliku jest zazwyczaj ograniczony przez serwer pocztowy. W wypadku poczty GMail maksymalny limit 25 MB dla załącznika jest spory, ale czasem może się okazać niewystarczający. Serwery pocztowe nie zawsze chcą również przepuszczać wiadomości z załączonymi plikami exe, bat lub innymi specyficznymi rozszerzeniami. Dodatkowo wysyłając plik pocztą elektroniczną zaśmiecamy sobie skrzynkę pocztową, zużywając dostępne miejsce na serwerze, które jest limitowane (w GMail 10 GB). No i ostatecznie, żeby otworzyć plik przesłany za pomocą poczty trzeba go pobrać do pamięci urządzenia i otworzyć za pomocą wybranej aplikacji – sam sposób realizacji tego zadania nie jest zbyt wygodny. Jest to więc jedna z możliwości, uniwersalna, ale dość prymitywna. Kiedy powinniśmy korzystać z tego rozwiązania? Wysyłając sporadycznie pliki o niewielkich rozmiarach, głównie do innych osób.

Wysyłanie danych NFC, Bluetooth – rozwiązania sprzętowe

Z myślą o szybkim wysyłaniu danych stworzono standard NFC, który pozwala ekspresowo nawiązać połączenie i przekazać dane pomiędzy dwoma urządzeniami bez konieczności autoryzacji czy też ręcznego parowania. Technologię NFC obsługują zwykle droższe modele smartfonów, toteż warto sprawdzić czy akurat nasz telefon ją wspiera. NFC w praktyce pomaga tylko nawiązać połączenie – natomiast medium wybierane jest w zależności od przesyłanych danych, w przypadku plików najczęściej jest to Bluetooth. Pamiętać jednak należy, że NFC to technologia krótkiego zasięgu działająca na odległości nie większej niż 10-20 centymetrów, samo jej użycie jest dość charakterystyczne – należy zbliżyć do siebie urządzenia tylnymi ściankami, gdzie zamontowane są zwykle anteny NFC.

Jak w praktyce korzystać z tego rozwiązania?lenovo_nfc_1

 

Najłatwiej przesłać zdjęcie lub wizytówkę. Wystarczy otworzyć książkę adresową lub wyświetlić zdjęcie na ekranie i przyłożyć dwa smartfony do siebie plecami. Jeżeli NFC jest włączone, wizytówka lub zdjęcie zostanie przesłane. Przed próbą skorzystania z NFC upewnijmy się, że oba urządzenia je obsługują oraz sprawdźmy czy technologia ta jest aktywna. Aby to zrobić w urządzeniu działającym pod kontrolą systemu Android przechodzimy do ustawień, a następnie do opcji Więcej w sekcji Sieci zwykłe i bezprzewodowe. Tam upewniamy się, że opcje Komunikacja NFC i Android Beam są włączone.screen_nfc_on-576x1024

 

NFC możemy także wykorzystać do przesyłania dowolnych plików, w tym celu otwieramy menadżer plików zainstalowany w smartfonie lub tablecie, zaznaczamy plik i wybieramy Android Beam. Następnie zgodnie z wyświetloną na ekranie instrukcją przykładamy oba urządzenia placami do siebie i przesyłamy plik. NFC to idealne rozwiązanie, gdy chcemy przekazać pojedynczy plik lub dane do innego, niekoniecznie naszego urządzenia.beam_nfc-576x1024

 

Dysk internetowy do wymiany danych pomiędzy urządzeniami mobilnymi

W ostatnich latach sporo na popularności zyskało słowo chmura internetowa i nie ma się co dziwić, ponieważ szybki dostęp do internetu jest już powszechny, a internetowe usługi działają sprawnie i są dostępne z każdego miejsca i z dowolnej platformy sprzętowej. Dlatego właśnie kolejną technologią, którą można wykorzystać podczas wymiany danych pomiędzy urządzeniami mobilnymi jest dysk internetowy. Najbardziej popularnymi obecnie rozwiązaniami są: Dysk Google, Dropbox oraz One Drive. Wszystkie te trzy usługi działają podobnie, Dysk Google jest zintegrowany z systemem Android i usługami Google, natomiast OneDrive to produkt związany z firmą Microsoft. Niemniej każda z tych usług dostępna jest zarówno z poziomu tableta, smartfona, jak i komputera – niezależnie od systemu operacyjnego. W przypadku iOS i Android odpowiednie aplikacje pobieramy ze App Store lub Play Google.

Google Dysk

OneDrive

Dropbox

Pojemność dostępna za darmo

15 GB

5 GB

2 GB

Możliwość wykupienia dodatkowej przestrzeni100 GB za 1,99% / miesiąc50 GB za 7,99 zł / miesiąc
1 TB za 9,99 € / miesiąc
Maksymalny rozmiar plikudokument 50 MB, prezentacja 100 MB, inne pliki 5 TB10 GB10 GB w wypadku plików wysyłanych przez stronę
Obsługiwane systemyAndroid, iOS, WindowsAndroid, iOS, WindowsAndroid, iOS, Windows
Dostęp przez przeglądarkę / aplikacjętak / tak (Android, iOS, Windows)tak / tak (Android, iOS, Windows)tak / tak (Android, iOS, Windows)
Wbudowane aplikacje do edycji plikówtak, pakiet biurowytak, pakiet officetak, przeglądarka dokumentów

Korzystanie z dysku internetowego jest wygodne i polega na zsynchronizowaniu danych zapisanych w pamięci lokalnej z chmurą. W przypadku Dysku Google i urządzeń z systemem Android możemy skonfigurować automatyczną synchronizację zdjęć i filmów zarejestrowanych wbudowaną w urządzenie kamerą. Zalet takiego rozwiązania jest kilka: nasza kolekcja fotek jest skatalogowana, mamy do niej dostęp z dowolnego urządzenia, możemy w prosty sposób udostępniać je innym.gdysk_synchro1-576x1024

gdysk_synchro2-576x1024

 

Aby uruchomić automatyczną synchronizację galerii uruchamiamy w telefonie lub tablecie aplikację Dysk Google i przechodzimy do Ustawień. Zaznaczamy Automatyczne dodawanie, a następnie nieco niżej decydujemy, czy dane mają być synchronizowane tylko poprzez sieć Wi-Fi czy również przez sieć komórkową (transmisja danych obciąży nasze konto).

Jeżeli chcemy dodać do dysku inny plik niż zdjęcie lub wideo dotykamy na duża czerwoną ikonę w dolnym rogu aplikacji, wybieramy Prześlij, a następnie element, który chcemy przesłać.gdysk_nowy-576x1024

 

W ten sposób synchronizujemy dane z dyskiem internetowym – jak zatem się do nich dostać? Z poziomu tabletu używamy tej samej aplikacji Dysk Google, natomiast użytkownicy komputerów mogą otworzyć stronę https://drive.google.com i zalogować się na swoje konto. Innym, wygodniejszym rozwiązaniem jest zainstalowanie klienta usługi Dysk Google pod Windows, wtedy wszystkie pliki będą automatycznie synchronizowane. Podobną funkcjonalność oferują również Dropbox i OneDrive.

Kiedy powinniśmy skorzystać z dysku internetowego? To bardzo wygodna usługa do zarządzania zdjęciami, są automatycznie sortowane i umieszczane w folderze Google Foto. Łatwo je udostępniać, oglądać i edytować. Dysku internetowego powinniśmy użyć również wtedy, kiedy chcemy zachować, zarchiwizować dane – będą one tam bezpieczne. Niestety pośredniczący serwer utrudnia i komplikuje szybką wymianę plików i nie sprawdza się całkowicie, kiedy chcemy przejrzeć pamięć urządzenia w poszukiwaniu konkretnych danych lub ekspresowo przekazać dane lub plik z jednego urządzenia na drugie. W tej sytuacji sprawdzą się rozwiązania sprzętowe, a najlepiej alternatywne aplikacje.

Aplikacje do wymiany danych

Najwygodniejszym sposobem na wymianę plików pomiędzy pecetem, smartfonem i tabletem jest użycie dodatkowych aplikacji i nawiązanie bezpośredniego połączenia pomiędzy urządzeniami. Tego typu programów jest sporo, my przyjrzymy się trzem wybranym, które prezentują nieco różne podejścia do wymiany danych.

WiFi File Transfer – pod tą nazwą znajdziemy w Play Google przynajmniej kilka aplikacji, wszystkie działają podobnie, różnią się natomiast detalami. Łączy je zasada działania: aplikacja uruchamia w tle serwer plików w systemie Android, do którego mamy dostęp bezpośrednio przez sieć lokalną (połączenie Wi-Fi). Obsługa tego typu aplikacji jest bardzo prosta – instalujemy ją na urządzeniu, z którego dane chcemy skopiować. Następnie wystarczy ją uruchomić i wybrać przycisk Start, który to aktywuje mechanizm udostępniający dane.yoga3_pro-1024x788

 

Jak dostać się do udostępnionych plików? Na ekranie zostanie wyświetlony adres, który to musimy wpisać w przeglądarkę uruchomioną na urządzeniu, do którego dane chcemy skopiować – na przykład na komputerze.

Dostępne w sklepie aplikacje różnią się w zależności od sposobu udostępniania danych. Na przykład program WiFi File Transfer (brązowa ikona), wykorzystuje protokół FTP. Po otworzeniu sugerowanego adresu zobaczymy stronę:wifi_file_transfer_ftp-1024x641

 

Nawigacja jest banalnie prosta, przeglądamy drzewo katalogów i klikamy na plik, który chcemy pobrać. Jeżeli chcielibyśmy skopiować cały katalog wygodniej otworzyć ten adres w oknie Eksploratora Windows. Aplikacja ta pozwala wykonywać działania na plikach dokładnie w ten sam sposób jak na danych lokalnych.wifi_file_transfer_ftp2-1024x576

 

W Play Google jest dostępna jest również druga aplikacja o tej samej nazwie, można ją rozpoznać po niebieskiej ikonie. Zasada działania jest podobna, jednak transfer nie odbywa się poprzez FTP tylko przez HTTP, co skutkuje bardziej przyjaznym dla oka i funkcjonalnym interfejsem.wifi_file_transfer_http-1024x658

 

Możemy na przykład przeglądać wygodnie zawartość galerii, lub wysłać do urządzenia folder lub pliki. Pod względem obsługi zdecydowanie lepiej wypada ta druga aplikacja, jednak wersja darmowa pozwala przesyłać pliki o rozmiarze do 5 MB. Aby pozbyć się tego ograniczenia należy kupić wersję Pro za 4,14 złotego.

SHARE it – w tabletach firmy Lenovo znajdziemy przydatny, szczególnie w kwestii przesyłania plików pomiędzy urządzeniami program SHARE it Aplikacja oprócz wymiany plików służy również do klonowania ustawień, kontaktów, aplikacji, przez co przyda się podczas wymiany smartfona na nowy model. My przyjrzymy się funkcji wymiany danych.

Aplikacja powinna być zainstalowana na obu urządzeniach – jest dostępna za darmo w Play Google. Uruchamiamy program na urządzeniu, do którego chcemy wysłać pliki i wybieramy funkcję Odbierz.odbierz-640x1024

 

Następnie w drugim urządzeniu, będącym nadawcą plików uaktywniamy Wyślij, a następnie wybieramy co chcemy wysłać (pliki, aplikacje, Zdjęcia, myzyka, wideo) i potwierdzamy chęć wysłania danych klikając na Wyślij.radar-576x1024

 

Na ekranie wyświetlony zostanie radar, a na nim ikona znalezionego urządzenia w trybie odbioru – wybieramy ją, wskazujemy pliki ii po chwili zostaną one przesłane.status-640x1024

 Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 3 / 5. Liczba głosów: 2

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Powiązane Artykuły

Jak przenieść dane między urządzeniami? HelpZone #13

Lenovo

Nowe, tanie tablety Lenovo już w sprzedaży

Lenovo

Jak podpiąć inną pocztę pod Gmail? - HelpZone #21

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Poznajmy technologię – jak działa touchpad?

Jednym z najbardziej naturalnych sposobów na komunikację z komputerami jest touchpad. Zobaczmy, jak działa to urządzenie. Touchpad, nazywany czasem także...

Close