Porady

Jak zainstalować Windows 10?

16 czerwca 2020, Aktualizacja 30 października 2020Marek Konderski

Jak zainstalować Windows 10

Instalacja Windows 10 jest… bardzo prosta. W zasadzie można stwierdzić, że instalacja systemu operacyjnego jeszcze nigdy nie była tak intuicyjna jak w wypadku Windows 10. Wystarczy kilkanaście razy kliknąć, aby wszystko zadziałało. W tym tekście tłumaczymy, gdzie i dlaczego trzeba kliknąć, aby wszystko dobrze poszło.

Popularna dziesiątka jest bez dwóch zdań najlepszym systemem z serii Windows.

Występuje w dwóch wersjach: Home, która wystarczy większości domowych użytkowników, oraz Pro, po którą sięgną ci, którzy potrzebują szyfrowania dysku (Bitlocker) czy podłączenia się do firmowej domeny i obsługi Active Directory. Active Directory to usługa katalogowa, czyli pewnego rodzaju baza danych. W tym konkretnym wypadku przechowywane są w niej informacje o obiektach dostępnych w sieci. Umożliwia to usprawnienie centralnego zarządzania m.in. użytkownikami, aplikacjami, grupami i urządzeniami sieciowymi.

Jeżeli kupiłeś system razem z komputerem, to zasadniczo (istnieją wyjątki, ale to temat na osobny artykuł) nie możesz go używać na innym sprzęcie i oddać go kolejnemu użytkownikowi. Taka wersja to tzw. OEM (ang. Original Equipment Manufacturer), czyli kierowana do producentów komputerów, którzy sprzedają ją razem ze swoim sprzętem. W Polsce można tę wersję kupić normalnie w sklepie. Jeżeli samodzielnie składasz komputer, możesz wybrać taką wersję lub tzw. BOX. Ta ostatnia wersja jest droższa, ale zdecydowanie warto dołożyć i wybrać właśnie ją. BOX jest droższy o 10 proc., co jest najniższą historycznie różnicą w cenie, poprzednie wersje Windows potrafiły mieć wersję BOX niemal 2 razy droższą niż OEM. 

10 proc. więcej warto zapłacić za to, aby system został z Tobą na zawsze. OEM jest przypisany do sprzętu i powinien trafić razem z nim do kolejnego użytkownika. BOX jest przypisany do użytkownika. Gdy będziesz sprzedawał komputer, system możesz zostawić i zainstalować na nowym. Jak widać, to się zwyczajnie opłaca.

Jak zainstalować Windows 10

Krok 1 – wskaż region

Zaraz po uruchomieniu nowego komputera z preinstalowanym systemem (np. laptopa) zobaczysz ekran, na którym musisz wskazać swój region, co wiąże się z językiem systemu oraz ustawieniem strefy czasowej i wskazaniem sposobu prezentowania daty i godziny.

instalacja windows 10

Krok 2 – wybierz układ klawiatury

Kolejne pytanie dotyczy klawiatury. Najpopularniejsza w Polsce wersja układu klawiszy nazywa się Polski (programisty) i to ją powinieneś wybrać.

windows 10 instalacja

Krok 3 – dodaj drugi układ klawiatury

Kolejne pytanie dotyczy dodatkowych układów klawiatury. Jeżeli nie korzystasz z układów specyficznych dla innych języków, kliknij POMIŃ.

układ klawiatury windows 10

Krok 4 – zaakceptuj umowę

Kolejny krok to akceptacja umowy licencyjnej Windows. Jeżeli jej nie zaakceptujesz, to instalacja zostanie przerwana.

umowa licencyjna windows 10

Krok 5 – użytek domowy czy dla organizacji?

Jeżeli masz Windows 10 Pro, to teraz zobaczysz ekran z pytaniem o rodzaj konta. Jeżeli nie masz firmowej domeny, do której podłączasz nowy komputer, wybierz konfigurację do użytku domowego.

konfiguracja windows 10

Krok 6 – konto Microsoft

W kolejnym kroku system poprosi cię o zalogowanie się za pomocą konta Microsoft. Jest to konto umożliwiające wspólne zarządzanie usługami i aplikacjami Microsoftu oraz logowanie się do nich (Windows, Office, Skype, OneDrive, Xbox Live, telefon z systemem Windows Phone). Taka integracja nie tylko umożliwia wygodne zarządzanie usługami, ale też pozwala wygodnie kopiować wiele informacji (plików, zdjęć, kontaktów i ustawień pomiędzy usługami). W ten sposób kopia systemu zostanie automatycznie przypisana do twojego konta. 

Nie trzeba jednak logować się do konta Microsoft w tym momencie, konto można dodać po zainstalowaniu systemu. Choć tak w zasadzie nie trzeba tego robić w ogóle. Wystarczy wybrać opcję KONTO W TRYBIE OFFLINE.

konot microsoft

Krok 7 – logowanie do konta Microsoft

Kolejny ekran z komunikatem dotyczącym logowania za pomocą konta Microsoft możesz pominąć, wybierając OGRANICZONE DOŚWIADCZENIE.

Microsoft konto

Krok 8 – określ głównego użytkownika

W kolejnym kroku wpisz nazwę głównego użytkownika. Nie można zostawić tego pola pustego. Musi być zdefiniowany jeden użytkownik. Będzie on miał uprawnienia administratora systemu.

Windows 10 user

Krok 9 – utwórz hasło

Kolejny krok to zdefiniowanie hasła użytkownika. Jeżeli pozostawisz to pole puste, to system automatycznie będzie logował się po uruchomieniu komputera na to konto. Jeżeli tylko ty korzystasz z komputera i nie masz tam poufnych danych, jest to wygodne rozwiązanie.

hasło windows 10

Krok 10 – odpowiedz na pytania dot. zgód

Przed Tobą ostatnia seria pytań dotyczących zgód na przesyłanie danych o twoich wybranych działaniach w systemie do Microsoftu. 

W pierwszej kolejności zostaniesz zapytany o możliwość zapisywania historii działań na serwerach Microsoftu. Umożliwia to zapisywanie stanu pracy na serwerach Microsoftu (Office, Edge, Cortana) i kontynuowanie jej od zapisanego punktu na innym urządzeniu w dowolnym czasie. Na wszystkich urządzeniach musisz być zalogowany do tego samego konta Microsoft. Jeżeli nie chcesz korzystać z tej funkcji, wybierz NIE.

Microsoft zgody

Kolejne pytanie dotyczy rozpoznawania głosu. Jest ono użyteczne dla osób posługujących się językiem angielskim. Funkcja dyktowania tekstu jest niedostępna w języku polskim, a asystent głosowy Cortana przenoszony jest na rynek konsumencki. Jeżeli nie chcesz korzystać z tej opcji, zaznacz dolne pole NIE UŻYWAJ… i kliknij AKCEPTUJĘ.

Cortana

Pytanie o lokalizację komputera. Jeżeli nie chcesz, aby aplikacje sprawdzały, gdzie się znajdujesz, zaznacz dolne pole NIE i kliknij AKCEPTUJĘ.

Windows lokalizacja

Pytanie dotyczące systemu pomocy przy odnajdywaniu komputera (np. jak zgubisz laptopa). Jeżeli nie chcesz korzystać z tego systemu, zaznacz dolne pole NIE i kliknij AKCEPTUJĘ.

znajdź moje urządzenie windows

Pytanie o przesyłanie danych na temat funkcjonowania systemu do Microsoftu. Nie możesz zrezygnować z tego całkowicie, ale możesz ograniczyć zakres przesyłanych danych. W tym celu zaznacz dolne pole PODSTAWOWE i kliknij AKCEPTUJĘ.

diagnostyka windows

Pytanie dotyczące systemu odczytywania pisma odręcznego. Jeżeli nie chcesz korzystać z tego systemu, zaznacz dolne pole NIE i kliknij AKCEPTUJĘ.

windows 10 pismo odręczne

Pytanie dotyczące m.in. profilowania wyświetlanych reklam. Jeżeli nie chcesz korzystać z tego systemu, zaznacz dolne pole NIE i kliknij AKCEPTUJĘ.

diagnostyka MS

Kolejne pytanie o profilowanie reklam. Jeżeli nie chcesz korzystać z tego systemu, zaznacz dolne pole NIE i kliknij AKCEPTUJĘ.

profilowanie reklam Microsoft

I to już wszystko. Instalacja Windows 10 gotowa. Teraz po dłuższej chwili powinieneś zobaczyć pulpit Windows. 

Microsoft Edge

Aktualizacja Windows 10

W pierwszej kolejności koniecznie zaktualizuj system. Kliknij START -> USTAWIENIA i wybierz AKTUALIZACJA I ZABEZPIECZENIA.

aktualizacja systemu windows 10

Wybierz WINDOWS UPDATE i kliknij SPRAWDŹ AKTUALIZACJE. Powtarzaj ten krok aż do momentu, gdy nie będzie żadnych nowych aktualizacji.

windows update

Po zainstalowaniu wszystkich aktualizacji możesz zacząć korzystać z systemu – zainstalować swoje aplikacje i sterowniki sprzętu, wgrać pliki czy zmienić ustawienia na te preferowane.


A kiedy już masz zainstalowany Windows 10 i przydarzy Ci się mały wypadek i będzie potrzebował pomocy (tego Ci nie życzymy!) – przeczytaj nasz poradnik Przywracanie systemu Windows 10 – krok po kroku.

Zadbaj także o to, by dane na Twoim komputerze były bezpieczne.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 10

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.


Marek Konderski

Dziennikarz IT z dwudziestoletnim doświadczeniem i absolwent Politechniki Warszawskiej. Pracował dla takich tytułów jak RESET, PC Kurier i Komputer Świat. Był redaktorem naczelnym miesięcznika PC Format w latach 2009-2017. Obecnie prowadzi na YouTubie kanał Prosto z kartonu, gdzie testuje technologiczne nowości.

Powiązane Artykuły

Uzależnienie od telefonu, uzależnienie od komputera. Uzależnienie od internetu. Nastała era człowieka wirtualnego?

Lenovo

Jak zresetować komputer?

Lenovo

Jak połączyć telefon z komputerem? (System Android)

Lenovo

Komentarze do artykułu


widget instagram lenovo
widget twitter lenovo
widget facebook lenovo
widget youtube lenovo
Read previous post:
Yoga_duet
Jaśniejsza cyfrowa przyszłość dzięki urządzeniom Lenovo z odłączanym ekranem

Odłącz klawiaturę i połącz się ze światem dzięki Lenovo Yoga Duet 7i, a następnie pomaluj go piórem Lenovo E-Color Pen Pamiętacie...

Close