
Instalacja Windows 10 jest… bardzo prosta. W zasadzie można stwierdzić, że instalacja systemu operacyjnego jeszcze nigdy nie była tak intuicyjna jak w wypadku Windows 10. Wystarczy kilkanaście razy kliknąć, aby wszystko zadziałało. W tym tekście tłumaczymy, gdzie i dlaczego trzeba kliknąć, aby wszystko dobrze poszło.
Popularna dziesiątka jest bez dwóch zdań najlepszym systemem z serii Windows.
Występuje w dwóch wersjach: Home, która wystarczy większości domowych użytkowników, oraz Pro, po którą sięgną ci, którzy potrzebują szyfrowania dysku (Bitlocker) czy podłączenia się do firmowej domeny i obsługi Active Directory. Active Directory to usługa katalogowa, czyli pewnego rodzaju baza danych. W tym konkretnym wypadku przechowywane są w niej informacje o obiektach dostępnych w sieci. Umożliwia to usprawnienie centralnego zarządzania m.in. użytkownikami, aplikacjami, grupami i urządzeniami sieciowymi.
Jeżeli kupiłeś system razem z komputerem, to zasadniczo (istnieją wyjątki, ale to temat na osobny artykuł) nie możesz go używać na innym sprzęcie i oddać go kolejnemu użytkownikowi. Taka wersja to tzw. OEM (ang. Original Equipment Manufacturer), czyli kierowana do producentów komputerów, którzy sprzedają ją razem ze swoim sprzętem. W Polsce można tę wersję kupić normalnie w sklepie. Jeżeli samodzielnie składasz komputer, możesz wybrać taką wersję lub tzw. BOX. Ta ostatnia wersja jest droższa, ale zdecydowanie warto dołożyć i wybrać właśnie ją. BOX jest droższy o 10 proc., co jest najniższą historycznie różnicą w cenie, poprzednie wersje Windows potrafiły mieć wersję BOX niemal 2 razy droższą niż OEM.
10 proc. więcej warto zapłacić za to, aby system został z Tobą na zawsze. OEM jest przypisany do sprzętu i powinien trafić razem z nim do kolejnego użytkownika. BOX jest przypisany do użytkownika. Gdy będziesz sprzedawał komputer, system możesz zostawić i zainstalować na nowym. Jak widać, to się zwyczajnie opłaca.
Jak zainstalować Windows 10
Krok 1 – wskaż region
Zaraz po uruchomieniu nowego komputera z preinstalowanym systemem (np. laptopa) zobaczysz ekran, na którym musisz wskazać swój region, co wiąże się z językiem systemu oraz ustawieniem strefy czasowej i wskazaniem sposobu prezentowania daty i godziny.
Krok 2 – wybierz układ klawiatury
Kolejne pytanie dotyczy klawiatury. Najpopularniejsza w Polsce wersja układu klawiszy nazywa się Polski (programisty) i to ją powinieneś wybrać.
Krok 3 – dodaj drugi układ klawiatury
Kolejne pytanie dotyczy dodatkowych układów klawiatury. Jeżeli nie korzystasz z układów specyficznych dla innych języków, kliknij POMIŃ.
Krok 4 – zaakceptuj umowę
Kolejny krok to akceptacja umowy licencyjnej Windows. Jeżeli jej nie zaakceptujesz, to instalacja zostanie przerwana.
Krok 5 – użytek domowy czy dla organizacji?
Jeżeli masz Windows 10 Pro, to teraz zobaczysz ekran z pytaniem o rodzaj konta. Jeżeli nie masz firmowej domeny, do której podłączasz nowy komputer, wybierz konfigurację do użytku domowego.
Krok 6 – konto Microsoft
W kolejnym kroku system poprosi cię o zalogowanie się za pomocą konta Microsoft. Jest to konto umożliwiające wspólne zarządzanie usługami i aplikacjami Microsoftu oraz logowanie się do nich (Windows, Office, Skype, OneDrive, Xbox Live, telefon z systemem Windows Phone). Taka integracja nie tylko umożliwia wygodne zarządzanie usługami, ale też pozwala wygodnie kopiować wiele informacji (plików, zdjęć, kontaktów i ustawień pomiędzy usługami). W ten sposób kopia systemu zostanie automatycznie przypisana do twojego konta.
Nie trzeba jednak logować się do konta Microsoft w tym momencie, konto można dodać po zainstalowaniu systemu. Choć tak w zasadzie nie trzeba tego robić w ogóle. Wystarczy wybrać opcję KONTO W TRYBIE OFFLINE.
Krok 7 – logowanie do konta Microsoft
Kolejny ekran z komunikatem dotyczącym logowania za pomocą konta Microsoft możesz pominąć, wybierając OGRANICZONE DOŚWIADCZENIE.
Krok 8 – określ głównego użytkownika
W kolejnym kroku wpisz nazwę głównego użytkownika. Nie można zostawić tego pola pustego. Musi być zdefiniowany jeden użytkownik. Będzie on miał uprawnienia administratora systemu.
Krok 9 – utwórz hasło
Kolejny krok to zdefiniowanie hasła użytkownika. Jeżeli pozostawisz to pole puste, to system automatycznie będzie logował się po uruchomieniu komputera na to konto. Jeżeli tylko ty korzystasz z komputera i nie masz tam poufnych danych, jest to wygodne rozwiązanie.
Krok 10 – odpowiedz na pytania dot. zgód
Przed Tobą ostatnia seria pytań dotyczących zgód na przesyłanie danych o twoich wybranych działaniach w systemie do Microsoftu.
W pierwszej kolejności zostaniesz zapytany o możliwość zapisywania historii działań na serwerach Microsoftu. Umożliwia to zapisywanie stanu pracy na serwerach Microsoftu (Office, Edge, Cortana) i kontynuowanie jej od zapisanego punktu na innym urządzeniu w dowolnym czasie. Na wszystkich urządzeniach musisz być zalogowany do tego samego konta Microsoft. Jeżeli nie chcesz korzystać z tej funkcji, wybierz NIE.
Kolejne pytanie dotyczy rozpoznawania głosu. Jest ono użyteczne dla osób posługujących się językiem angielskim. Funkcja dyktowania tekstu jest niedostępna w języku polskim, a asystent głosowy Cortana przenoszony jest na rynek konsumencki. Jeżeli nie chcesz korzystać z tej opcji, zaznacz dolne pole NIE UŻYWAJ… i kliknij AKCEPTUJĘ.
Pytanie o lokalizację komputera. Jeżeli nie chcesz, aby aplikacje sprawdzały, gdzie się znajdujesz, zaznacz dolne pole NIE i kliknij AKCEPTUJĘ.
Pytanie dotyczące systemu pomocy przy odnajdywaniu komputera (np. jak zgubisz laptopa). Jeżeli nie chcesz korzystać z tego systemu, zaznacz dolne pole NIE i kliknij AKCEPTUJĘ.
Pytanie o przesyłanie danych na temat funkcjonowania systemu do Microsoftu. Nie możesz zrezygnować z tego całkowicie, ale możesz ograniczyć zakres przesyłanych danych. W tym celu zaznacz dolne pole PODSTAWOWE i kliknij AKCEPTUJĘ.
Pytanie dotyczące systemu odczytywania pisma odręcznego. Jeżeli nie chcesz korzystać z tego systemu, zaznacz dolne pole NIE i kliknij AKCEPTUJĘ.
Pytanie dotyczące m.in. profilowania wyświetlanych reklam. Jeżeli nie chcesz korzystać z tego systemu, zaznacz dolne pole NIE i kliknij AKCEPTUJĘ.
Kolejne pytanie o profilowanie reklam. Jeżeli nie chcesz korzystać z tego systemu, zaznacz dolne pole NIE i kliknij AKCEPTUJĘ.
I to już wszystko. Instalacja Windows 10 gotowa. Teraz po dłuższej chwili powinieneś zobaczyć pulpit Windows.
Aktualizacja Windows 10
W pierwszej kolejności koniecznie zaktualizuj system. Kliknij START -> USTAWIENIA i wybierz AKTUALIZACJA I ZABEZPIECZENIA.
Wybierz WINDOWS UPDATE i kliknij SPRAWDŹ AKTUALIZACJE. Powtarzaj ten krok aż do momentu, gdy nie będzie żadnych nowych aktualizacji.
Po zainstalowaniu wszystkich aktualizacji możesz zacząć korzystać z systemu – zainstalować swoje aplikacje i sterowniki sprzętu, wgrać pliki czy zmienić ustawienia na te preferowane.
A kiedy już masz zainstalowany Windows 10 i przydarzy Ci się mały wypadek i będzie potrzebował pomocy (tego Ci nie życzymy!) – przeczytaj nasz poradnik Przywracanie systemu Windows 10 – krok po kroku.
Zadbaj także o to, by dane na Twoim komputerze były bezpieczne.
Komentarze do artykułu